SuperBiz firma 114 lat temu Ford sprzedał pierwsze auto. Ile zarobił model A?

114 lat temu Ford sprzedał pierwsze auto. Ile zarobił model A?

24.07.2017, godz. 14:38
FORD A (1903-1904).
foto: Wikipedia CC BY 3.0

Dziś firma Ford jest prawdziwą amerykańską dumą. Jej początki wcale jednak nie były łatwe. Swój pierwszy samochód Henry Ford sprzedał dopiero po dziewięciu latach od czasu, kiedy skonstruował czterokołowiec, wtedy napędzany silnikiem o mocy 4 koni mechanicznych. Do pamiętnej transakcji doszło 23 lipca 1903 r. Ile kosztował pierwszy sprzedany egzemplarz forda, czyli model A?

Na początku wspomnieć należy, że choć sama firma Ford podaje datę 23 lipca, to, według innych źródeł, zakupu pierwszego forda dokonano 20 lipca 1903 r. To jednak nie jest takie ważne. Zdecydowanie bardziej ciekawe jest to, ile ów automobil kosztował. Jego cena wynosiła w 1903 r. zaledwie 750 dolarów. Kiedy jednak przeliczymy tę wartość na dolary współczesne, nie ma mowy o jakiejkolwiek promocji. Uwzględniając inflację, można powiedzieć, że jeden Ford A kosztował ok. 20 tys. dolarów, czyli ok. 74 tys. nowych polskich złotych!

ZOBACZ TEŻ: Historia wielkich marek. Mercedes - auto, przez które ojciec przybrał imię córki

Zainteresowanie modelem A było jednak na tyle duże, że firmie w ciągu zaledwie trzech miesięcy udało się osiągnąć na czysto 37 tys. dolarów zysku, co w przeliczeniu na dzisiejsze złotówki daje ok. 3,6 mln zł! To fantastyczny wynik, szczególnie biorąc pod uwagę to, że firma Ford, zanim model A trafił do sprzedaży, znalazła się na skraju bankructwa… Dziś nie ma o tym mowy. Jak podawał w 2016 r. magazyn „Fortune”, obecnie przychody firmy Ford szacowane są na prawie 150 mld dolarów rocznie, czyli grubo ponad pół biliona zł!

Źródła: corporate.ford.com, n2013dollars.com, fortune.com

tagi: ford ford A
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: