SuperBiz firma AKCJA PARTNERSKA: Stać Cię na oszczędzanie energii

AKCJA PARTNERSKA: Stać Cię na oszczędzanie energii

14.05.2013, godz. 02:00
Oszczędzaj energię i pieniądze
foto:

Energooszczędne świetlówki, panele fotowoltaiczne lub ekologiczne urządzenia grzewcze nie tylko pomagają chronić środowisko, lecz także zaoszczędzić sporą gotówkę. Choć specjalistyczne urządzenia energooszczędne mogą się wydawać dość drogie, to nie należy z nich rezygnować, zwłaszcza w przedsiębiorstwach. Finansowego wsparcia na ich zakup można szukać w Agencji Rozwoju Przemysłu SA oferującej energopożyczkę.

Urządzenia poprawiające efektywność energetyczną pozwalają ograniczać wydatki związane z eksploatacją firmowych obiektów i urządzeń. Żeby płacić mniejsze rachunki za prąd, na początek wystarczy zainwestować w przyjazne środowisku oświetlenie. Żarówki energooszczędne mają wyższą cenę od tych tradycyjnych, ale za to dłużej służą i pobierają mniej prądu.

Okazuje się, że wymieniając w biurze tylko 20 żarówek 75 W na energooszczędne świetlówki o mocy 16 W (dają takie samo światło), zapłacimy za prąd o około 700 zł mniej w skali roku. Jeszcze większe korzyści płyną z zamontowania urządzeń umożliwiających korzystanie z energii odnawialnej. Możemy za darmo produkować prąd, wykorzystując do tego panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Na rynku jest szeroki wybór tego typu urządzeń. Ich cena waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych za sztukę (im większy obiekt, tym więcej paneli potrzebujemy).

Ale jak zapewniają fachowcy z tej branży, urządzenia te mogą służyć około 20 lat, tak naprawdę zwalniając użytkowników z płacenia rachunków za prąd w tym okresie. Dzięki ekourządzeniom można zaoszczędzić też na opłatach związanych z ogrzewaniem. Takim rozwiązaniem mogą być pompy ciepła. To maszyny przekształcające energię pozyskaną z naturalnych źródeł (np. z ziemi, powietrza) w energię służącą do ogrzania wody. Choć zakup takiego sprzętu to wydatek rzędu 30 tys. zł, to i tak w perspektywie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat eksploatacji pozwala zaoszczędzić sporą kwotę na ogrzewaniu budynku.

Zastrzyk gotówki

Ale jeśli przedsiębiorca nie ma konkretnej gotówki na ekologiczne inwestycje, to wcale nie musi rezygnować ze swoich planów. W takiej sytuacji można rozważyć wsparcie energopożyczką. Na czym to rozwiązanie polega? Energopożyczka to obecnie jedna z najbardziej konkurencyjnych na rynku ofert przeznaczonych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, czyli takich, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i mają roczny obrót nieprzekraczający 50 mln euro lub całkowity bilans roczny nieprzekraczający 43 mln euro.

I które planują realizację przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną. W ten sposób można pozyskać maksymalnie 300 tys. zł. Termin spłaty to nawet 72 miesiące. Osoby, które zdecydują się na takie finansowe wsparcie, nie muszą już się martwić formalnościami związanymi z pożyczką, bo z pomocą idą im wyspecjalizowani doradcy z Agencji Rozwoju Przemysłu SA. Dodatkowe informacje na temat energopożyczki dostępne są na stronie: www.arp.com.pl.

Na co pożyczka?

Na co konkretnie można przeznaczyć w ten sposób pozyskaną kwotę? Można ją wydać na podstawowe urządzenia służące do pozyskania energii odnawialnej, takie jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, ale też na sprzęt innego rodzaju, który pomoże podnieść efektywność energetyczną przedsiębiorstwa.

Można ją przeznaczyć również na nabycie lub wymianę maszyn i urządzeń, charakteryzujących się niskim zużyciem energii oraz niskimi kosztami eksploatacji. Energopożyczka jest też dużym wsparciem dla przedsiębiorców kupujących energooszczędne budynki, a także planujących samą przebudowę lub remont użytkowanych już obiektów (w tym realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych).

O zaletach energopożyczki opowiada Joanna Bryx-Ogrodnik:

Podstawową zaletą energopożyczki jest niskie oprocentowanie, konkurencyjne w stosunku do podobnych ofert na rynku finansowym. Długi okres spłaty, a tym samym niższa wysokość rat miesięcznych daje możliwość regulowania odsetek i kapitału z oszczędności uzyskanych dzięki obniżeniu zużycia energii. Zapewniamy także pomoc doradców w przygotowaniu dokumentów oraz gwarantujemy szybki czas realizacji wniosków. Są one rozpatrywane bezpłatnie i można je składać przez Internet. ARP SA nie pobiera prowizji za udzielenie pożyczki.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: