SuperBiz firma Akwizycja się opłaca

Akwizycja się opłaca

27.03.2012, godz. 02:00
akwizytor, akwizycja
akwizytor, akwizycja foto: EAST NEWS

Sprzedaż bezpośrednia to jedna z najstarszych form handlu. Można ją prowadzić na targu, u klienta w domu czy na nieformalnym spotkaniu. Dziś można na niej nieźle zarobić.

>>> Śniadanie z Super Biznesem - relacja WIDEO

Na świecie istnieje całkiem spore grono firm, które swój biznesowy sukces oparły właśnie na handlu bezpośrednim. Są to duże sieci kosmetyczne czy marki sprzedające produkty gospodarstwa domowego. Nie można ich dostać w butikach czy galeriach handlowych, a jedynie za pośrednictwem przedstawicieli handlowych zwanych też konsultantami, akwizytorami czy komiwojażerami.

W sprzedaż bezpośrednią chętnie też wchodzą firmy tradycyjnie sprzedające produkty czy usługi. Za pomocą sieci sprzedawców bezpośrednich docierają w ten sposób do szerszego grona klientów.

Na czym to polega

Dobry handlowiec to taki, który zbuduje sobie sieć wiernej klienteli. W większości przypadków, zwłaszcza dotyczących handlu towarami codziennego użytku, najważniejsze to sprawić, by klient wrócił po towar. A zadowolenie zaowocuje poleceniem handlowca znajomym. W ten sposób sprawny komiwojażer może stworzyć grupę odbiorców, którzy zagwarantują stały dopływ gotówki.

Wyższa forma sprzedaży to zbudowanie sieci pośredników, którzy są w stanie opanować rynek i dotrzeć z produktem do rzeszy klientów.

Na własną rękę

Sprzedaż bezpośrednia świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które mają tzw. fach w rękach. Wielu małych przedsiębiorców, wykorzystując modę na slaw food, zajęło się handlem żywnością. Coraz bardziej popularne, zwłaszcza w większych miastach, jest:

- pieczenie ciast na potrzeby sklepów osiedlowych,

- wypieki na zamówienie indywidualnego klienta w okresie świąt,

- sprzedaż produktów spożywczych od rolnika z dostawą do domu, na targach, kiermaszach i bazarkach,

- przygotowywanie dań obiadowych, kanapek, sałatek na potrzeby pracowników biurowych,

- sprzedaż produktów własnej roboty na osiedlowych bazarach, targach czy kiermaszach.

W zależności od skali przedsięwzięcia i systematyczności, w ten sposób można dorobić od kilkuset do nawet 10 tys. zł miesięcznie.

W ramach firmy

Firmy działające na polskim rynku zawsze są zainteresowane pozyskiwaniem nowych konsultantów.

Możliwości zarobkowe w tym segmencie kształtują się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie nawet do 5 tys. zł. Większość firm sprzedaży bezpośredniej nie wiąże się z handlowcami stałymi umowami. Są jednak marki, które zatrudniają na umowę o pracę.

W każdym jednak wypadku zyski z pracy zależą od ilości sprzedanego produktu czy usługi. Wysokość gaży liczona jest zazwyczaj jako procent od kwoty zarobionej dla firmy.

autor: Aneta Walentek zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: