SuperBiz firma Elektroniczny system poboru opłat drogowych

Elektroniczny system poboru opłat drogowych

21.06.2011, godz. 02:00
Elektroniczny system poboru opłat drogowych
foto:

Szykują się zmiany na polskich drogach płatnych. Już od 1 lipca wszyscy poruszający się samochodem lub zespołem pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, a także autobusem (niezależnie od jego DMC) będą zobowiązani dokonywać opłaty elektronicznej. Zniesione zostaną dotychczas obowiązujące winiety, najlepiej więc do tego czasu założyć specjalne konto i zarejestrować w systemie elektronicznym wszystkie pojazdy, które podlegać będą obowiązkowym opłatom. Oto praktyczne informacje, które ułatwią rejestrację w nowym systemie viaTOLL.

Właściciele firm przewozowych, posiadacze samochodów dostawczych oraz autobusów, a nawet samochodów osobowych powinni przygotować się do nadchodzących zmian. Zwłaszcza ci kierowcy, którzy sporo podróżują po Polsce, odczują elektroniczną rewolucję w płatnościach. Wbrew pozorom będzie prościej. Opanowanie nowego systemu nie powinno przysporzyć żadnych trudności, a przejazd przez bramki na autostradach zajmie od lipca znacznie mniej czasu.

Co to takiego system viaTOLL

To system oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Nad drogami płatnymi postawione zostaną specjalne bramy (tzw. bramownice), wyposażone w anteny, które umożliwiają komunikację między przekaźnikami a viaBOX-em zamontowanym w pojeździe. Za każdym razem, kiedy samochód przejedzie pod bramą, naliczona zostanie opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej. Kierowca zostaje o tym powiadomiony pojedynczym sygnałem. Cały proces przebiega w pełni automatycznie bez potrzeby redukowania prędkości czy zatrzymywania się.

System viaTOLL będzie działał również na państwowych autostradach płatnych. Pojazdy wyposażone w urządzenia viaBOX będą mogły korzystać z wyznaczonych pasów elektronicznego poboru opłat. Kiedy samochód zbliży się do bramki, otworzy się ona automatycznie.

Niezbędny sprzęt

ViaBOX to niewielkie urządzenie pokładowe, w które muszą być wyposażone pojazdy podlegające obowiązkowym opłatom w systemie viaTOLL. Jego brak uniemożliwia naliczanie opłat elektronicznych, dlatego za poruszanie się takim pojazdem bez viaBOX-u po sieci dróg płatnych będzie nakładana kara w wysokości od 1,5 do nawet 3 tys. zł. Warto więc pamiętać, że wraz z końcem czerwca przestają obowiązywać winiety, a viaTOLL będzie jedynym sposobem dokonywania opłat za skorzystanie z dróg płatnych dla dużych pojazdów.

Sieć dróg płatnych

System viaTOLL obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych oraz krajowych, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W pierwszej fazie działania system obejmie 1565 km dróg. W najbliż-szych latach będą do niego włączane kolejne odcinki. Aktualny wykaz sieci dróg płatnych znajduje się na stronie www.viatoll.pl. Można na niej znaleźć także kalkulator opłat za przejazd zaplanowaną trasą.

Pojazdy podlegające opłacie

Opłata elektroniczna jest obowiązkowa dla pojazdów lub zespołu pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t oraz dla pojazdów posiadających 9 lub więcej miejsc - niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Opłaty obejmą m.in. samochody ciężarowe, autobusy, a także samochody osobowe, które ciągną przyczepę, jeśli dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu przekracza 3,5 t.

Metody płatności oraz stawki

W systemie viaTOLL istnieją dwa rodzaje kont użytkownika - konto przedpłacone oraz konto z odroczoną płatnością. W pierwszym użytkownik musi dokonać wpłaty, zanim określony pojazd wjedzie na sieć dróg płatnych. Konto przedpłacone można zasilać za pomocą karty kredytowej, debetowej czy flotowej albo gotówki. Dodatkowo użytkownik jest zobowiązany do utrzymywania odpowiednich środków na koncie - minimum 100 zł na każdy pojazd.

Natomiast konto z odroczoną płatnością umożliwia uregulowanie opłaty po przejechaniu określonej trasy. Płatność dokonywana jest za pośrednictwem karty flotowej lub przelewu bankowego po zakończeniu miesięcznego okresu rozliczeniowego, w terminie 14 dni od daty wystawienia noty obciążeniowej za dany okres. Do założenia tego typu konta jest potrzebna gwarancja bankowa, ubezpieczeniowa lub gotówkowa albo pośrednictwo jednego z akceptowanych wystawców kart flotowych (lista na stronie www.viatoll.pl).

Stawki opłat zależą od klasy drogi, maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz klasy emisji spalin EURO. Opłata nie zależy natomiast od liczby osi pojazdu. Wynoszą od 20 do 53 groszy za kilometr. Można je sprawdzić na stronie www.viatoll.pl w zakładce stawki opłat.

Ustalanie klasy emisji spalin

Normę emisji spalin można określić na podstawie roku produkcji pojazdu:

Pojazdy osobowe o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) do 3,5 tony:

- 1992-1995 EURO 1

- 1996-1999 EURO 2

- 2000-2004 EURO 3

- 2005-2009 EURO 4

- od 2010 EURO 5

Pojazdy ciężarowo-osobowe, ciężarowe i specjalne o DMC do 3,5 tony:

- 1994-1996 EURO 1

- 1997-1999 EURO 2

- 2000-2004 EURO 3

- 2005-2009 EURO 4

- od 2010 EURO 5

Autobusy, samochody ciężarowe, specjalne lub ciągniki samochodowe o DMC powyżej 3,5 tony:

- 1992-1994 EURO 1

- 1995-1999 EURO 2

- 2000-2004 EURO 3

- 2005-2007 EURO 4

- od 2008 EURO 5

W przypadku braku możliwości jednoznacznego określenia klasy emisji pojazdu należy zaklasyfikować go do klasy EURO 1.

Jak założyć konto i otrzymać urządzenie VIABOX

Krok 1

Najpierw należy określić, ile pojazdów we flocie będzie korzystało z sieci dróg płatnych. Następnie należy udać się do wybranego Punktu Dystrybucji lub Punktów Obsługi Klienta. Ich lokalizacje oraz informacje o godzinach otwarcia można znaleźć na stronie www.viatoll.pl. Możesz również samodzielnie dokonać rejestracji wstępnej na stronie internetowej albo poprzez Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta. Po jej zakończeniu należy zgłosić się do wybranego Punktu Dystrybucji lub Punktu Obsługi Klienta i tam podpisać umowę.

Do rejestracji potrzebne są między innymi:

- nazwisko i imię właściciela pojazdu, dane kontaktowe lub w przypadku gdy właścicielem pojazdu jest firma - dane firmy (m.in. nazwa firmy, adres, KRS lub wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej, numer NIP),

- dowód osobisty lub paszport,

- dowód rejestracyjny pojazdu lub kopia dowodu rejestracyjnego,

- kopia wyciągu z rejestru działalności gospodarczej lub kopia wyciągu z rejestru przedsiębiorstw,

- kopia dokumentu potwierdzającego klasę emisji EURO (klasę emisji spalin),

- pełnomocnictwo do podpisania umowy (w przypadku gdy umowa jest zawierana na rzecz właściciela pojazdu przez osobę upoważnioną),

- kopia umowy leasingowej lub upoważnienie leasingodawcy,

- informacja o preferowanym sposobie dokonywania opłaty.

Krok 2

Po przedstawieniu niezbędnych dokumentów właściciel podpisuje umowę, następnie zostaje założone konto użytkownika, które może obejmować jeden lub więcej pojazdów. Każdy pojazd zarejestrowany w systemie viaTOLL będzie wyposażony w urządzenie pokładowe viaBOX. Zostaje ono wydane za kaucją (120 zł za każde urządzenie). Instalacja urządzenia jest prosta - można dokonać jej samodzielnie, postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do każdego viaBOX-a.

INFORMACJE

Uwaga! W Internecie można znaleźć strony, na których trzeba zapłacić za informacje dotyczące systemu viaTOLL. Unikaj ich. Wszystkie informacje są bezpłatne i dostępne:

- na stronie internetowej www.viatoll.pl

- w Telefonicznym Centrum Obsługi Klienta 800 101 101 (numer bezpłatny dla użytkowników telefonów stacjonarnych w Polsce) lub 22 521 10 10 (numer płatny dla użytkowników telefonów komórkowych i dla użytkowników z zagranicy)

- w dowolnym Punkcie Obsługi Klienta lub Punkcie Dystrybucji.

autor: Olga Zdanowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: