SuperBiz firma Energia prosto z wody

Energia prosto z wody

02.12.2014, godz. 02:00
elektrownia wodna
foto: EAST NEWS

Zmiany klimatyczne, wzrost gospodarczy i zapotrzebowanie na energię są siłą napędową ciągłego rozwoju czystej i przyjaznej środowisku energii.

Najintensywniej na świecie wykorzystywana jest hydroenergetyka. W Polsce elektrownia wodna Porąbka-Żar jest jedną z największych budowli hydroenergetycznych i jednocześnie jedną z najciekawszych pod względem technicznym budowli tego typu.

Energia odnawialna jest uzyskiwana z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych. Jej źródła są niewyczerpalne, a zasób odnawia się w krótkim czasie i w nieszkodliwy dla środowiska sposób. Energia ze źródeł odnawialnych obejmuje energię z bezpośredniego wykorzystania promieniowania słonecznego, przetwarzanego na ciepło lub energię elektryczną, wiatru, zasobów geotermalnych z wnętrza Ziemi, wodnych, stałej biomasy, biogazu i biopaliw ciekłych. Mimo iż najobfitszym źródłem energii odnawialnej jest energia słoneczna, to najintensywniej wykorzystywana jest energia grawitacyjna wody. W ubiegłym roku odpowiadała za 71 proc. energii z odnawialnych źródeł na świecie. Hydroenergetyka dostarcza ponad 800 GW energii. Potencjał tego źródła energii szacuje się nawet na 2000 GW (gigawaty).

Energetyka wodna

Hydroenergetyka zajmuje się pozyskiwaniem energii wód i jej przetwarzaniem na energię mechaniczną przy użyciu turbin wodnych, czyli silników, a następnie na energię elektryczną dzięki hydrogeneratorom. Opiera się głównie na wykorzystaniu energii wód śródlądowych, które mają duże natężenie przepływu, oraz na znacznej różnicy poziomów. Ze względu na sposób odprowadzania wody do turbiny wodnej możemy wyróżnić elektrownie przepływowe, regulacyjne oraz szczytowo-pompowe. Ta ostatnia znajduje się w Polsce, elektrownia wodna Porąbka-Żar jest jedną z największych budowli hydroenergetycznych w naszym kraju i jednocześnie jedną z najciekawszych pod względem technicznym budowli tego typu.

Zespół elektrowni

Elektrownia Wodna Porąbka-Żar mieści się w Międzybrodziu Żywieckim. O lokalizacji zdecydowały warunki topograficzne, duży spad przy małej odległości między zbiornikami oraz możliwość wykorzystania zagospodarowanej kaskady rzeki Soły. Rzeka ta należy do najbardziej gwałtownych i niebezpiecznych w Polsce. Potencjał powodziowy Soły jest bardzo poważny (zajmuje drugie miejsce po Dunajcu wśród karpackich dopływów Wisły), dlatego też budowanie sztucznych zbiorników zmniejsza ryzyko powodzi.

Elektrownię Porąbka-Żar przekazano do eksploatacji w 1979 r. i jest ona jedyną podziemną, wysokospadową elektrownią wodną w kraju. Elektrownia szczytowo-pompowa ma możliwość akumulacji znacznych ilości energii w górnym zbiorniku wody, co umożliwia jej pracę szczytową, regulacyjną i interwencyjną. Zaletą tej elektrowni jest możliwość szybkiego jej uruchomienia w nagłym przypadku, a pełną moc osiąga ona w zaledwie kilka minut. Elektrownia jest częścią Zespołu Elektrowni Wodnych Porąbka-Żar. W jego skład wchodzą także Elektrownia Wodna Tresna oraz Elektrownia Wodna Porąbka, których operatorem jest holding PGE. Łączna moc zespołu wynosi 533,6 MW.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

autor: Monika Szaniawska zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: