SuperBiz firma Skąd wziąć PIENIĄDZE na finansowanie firmy? Sprawdź!

Skąd wziąć PIENIĄDZE na finansowanie firmy? Sprawdź!

05.11.2014, godz. 11:48
Finsansowanie z zewnątrz - niepowtarzalna szansa dla firmy
foto:

Brak funduszy może skutecznie ograniczyć rozwój firmy. Nie wszystkie wydatki można przewidzieć w biznes planie. Nadal wielu przedsiębiorców zupełnie niepotrzebnie obawia sie finansowania z zewnątrz. Tymczasem właśnie dzięki środkom z banku firma AMEOLI, specjalizująca sie m.in. w produkcji mat łuczniczych, w ciągu dwóch lat pięciokrotnie zwiększyła swoje zyski. Teraz jej produkty zdobywają rynek w kraju i poza granicami Polski.

– Przyszedł czas na kolejny etap: zatrudnienie pracowników i wynajęcie hali produkcyjnej, ale brakowało na to środków. Zyski na początku były tylko potencjalne, bo każdą zarobioną złotówkę „wpompowywałem" w rozwój firmy – wspomina Anniuk. Rozmawiał bezskutecznie z kilkoma bankami, ale realne zainteresowanie sytuacją finansową firmy, potencjalnymi planami sprzedaży w Polsce i zagranicą, projektami zakupów maszyn produkcyjnych okazał Bank Zachodni WBK.

5-KROTNIE ZWIĘKSZONY OBRÓT

To pozwoliło przedsiębiorcy realnie ocenić możliwości firmy. Zdecydował się na finansowanie urządzeń w postaci leasingu z Banku Zachodniego WBK. - Dzięki temu zwiększyłem zatrudnienie i powiększyłem hale produkcyjną do 500m2. Na park maszynowy wydałem około 300 tys. złotych – wymienia Mariusz Anniuk. BZ WBK Leasing ma już 15-letnie doświadczenie na polskim rynku leasingowym. Leasing jest obecnie uniwersalną formą finansowania inwestycji w oparciu o umowę, na podstawie której przedsiębiorca może korzystać z maszyn lub samochodów nie będąc ich właścicielem.

Pieniądze z zewnętrznych źródeł (np. kredyt lub leasing) otwierają przed firmą nowe możliwości i przede wszystkim podnoszą jej konkurencyjność na rynku. Przedsiębiorcy mogą je przeznaczyć na prowadzenie bieżącej działalności, pozyskanie niezbędnych urządzeń, a pieniądze z wypracowanych zysków na dodatkowe inwestycje. Wiele firm bez takiego dofinansowania nie ma szansy na rozwój, pod znakiem zapytania staje też często płynność finansowa przedsiębiorstwa.

FINANSOWE OGRANICZENIA

Dzięki finansowaniu Banku Zachodniego WBK swój biznes mógł rozbudować Mariusz Anniuk, właściciel firmy AMEOLI ze Świebodzic. W 2009 postanowił wystartować z nowatorskim i niekonwencjonalnym produktem – matami łuczniczymi. Wprowadził też na rynek innowacyjne opakowania do przemysłu samochodowego i AGD. Dziś jego opakowania wykorzystują największe zakłady produkcyjne. Współpracuje też z klubami z całego świata w dostarczaniu mat łuczniczych marki HMA. Ale początki były bardzo trudne. - Firmy, które rozpoczynają działalność w Polsce, mają bardzo ciężką drogę.

Nie mogą liczyć na specjalne finansowanie przez banki, które umożliwiłoby rozkręcenie działalności i spłatę pożyczki w długim okresie kredytowania – mówi Mariusz Anniuk. Posiłkował się oszczędnościami i pomocą rodziny. Zatrudnił tylko jedną osobę, która była odpowiedzialna za prowadzenie firmy, kontakty z klientami, przyjmowani potencjalnych zamówień. Sam pracował nad budową i projektem maty oraz wkładu. We własnym zakresie przeprowadzał dziesiątki testów wytrzymałości maty. Problemy zaczęły się, kiedy potrzebował coraz większych środków finansowych na dalszy rozwój.

Dopiero po zakończeniu umowy, firma może nabyć przedmiot na własność. Leasing jest korzystniejszy podatkowo niż kredyt. Wybierając leasing operacyjny, w koszty uzyskania przychodu można wliczyć całą opłatę wstępną oraz wszystkie raty leasingowe. Po otrzymaniu środków finansowych na zakup urządzeń firma AMEOLI w przeciągu dwóch lat pięciokrotnie zwiększyła obrót i zyski firmy. - Nasze produkty zaczęły zdobywać rynki polskie i zagraniczne. Coraz częściej byliśmy zauważalni dla klientów z całego świata, którzy bardzo dobrze oceniali nasz wyrób. Odgrywało to główną rolę w „walce" z konkurencją. Zajęliśmy i nadal zajmujemy coraz silniejszą pozycję w pozyskiwaniu nowych kontrahentów – kwituje Anniuk.

FINANSOWANIE ZEWNĘTRZNE TO WIELKA SZANSAELKA SZANSA

DANIEL MROZEK
DYREKTOR MARKETINGU I WSPARCIA SPRZEDAZY W BZ WBK LEASING.

Na jakie formy finansowania zewnętrznego może liczyć przedsiębiorca w naszym kraju?

Biznes nakręcają inwestycje, które niejednokrotnie bywają dość kosztowne. Aby zyskać i uniknąć nieprzewidzianych kosztów, warto dobrać taka formę finansowania, która będzie najlepiej odpowiadała na potrzeby przedsiębiorstwa. Zewnętrzne finansowanie jest korzystne przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy nie posiadają wystarczającej gotówki na sfinansowanie potrzebnego sprzętu czy pojazdu lub zamierzają przeznaczyć swoje oszczędności na długoterminowe inwestycje. Dzięki skorzystaniu z usług instytucji zewnętrznej, firma może skupić sie na jakości potrzebnego sprzętu, a nie na jego cenie.

Co powinno decydować o wyborze formy finansowania?

Przy ostatecznej decyzji – leasing czy kredyt – należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, najistotniejszych z punktu widzenia prowadzonego przez nas biznesu. Do takich należą m.in.: korzyści podatkowe, ilość potrzebnych dokumentów do uzyskania finansowania, wysokość wkładu własnego, wymagane zabezpieczenia kredytu czy skutki formalno-prawne (własność finansowanego przedmiotu, sposób rozwiązania umowy, ubezpieczenia). Wynik ich porównania w przypadku leasingu i kredytu, będzie dla nas wskazówka, która opcje finansowania wybrać.

Co będzie najkorzystniejsze w przypadku firmy usługowej?

W przypadku tego typu przedsiębiorstw, które rzadziej prowadza inwestycje dające przyrost majątku trwałego, zarówno kredyt, jak i leasing będzie dobra forma finansowania. Kredyt bankowy jest rozwiązaniem, gdy zależy nam na własności finansowanego sprzętu. Z tego powodu przyznanie kredytu bank uzależnia często od przedstawienia przez kredytobiorcę dodatkowych zabezpieczeń rzeczowych, np. w postaci hipoteki na nieruchomości. Natomiast konstrukcja leasingu, w której to właśnie firma leasingowa jest właścicielem środka trwałego i stanowi on dla niej główne zabezpieczenie należności z umowy sprawia, ze uzyskanie leasingu wymaga zwykle mniejszej liczby dokumentów czy formalności do spełnienia w porównaniu z kredytem bankowym. Powszechnie stosowane są uproszczone procedury oceny wniosków o leasingu, a liczba obejmowanych przez nie branż i środków trwałych systematycznie sie zwiększa.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: