SuperBiz firma Fiskus odwiedzi każdego, kto założy jednoosobową firmę

Fiskus odwiedzi każdego, kto założy jednoosobową firmę

29.12.2016, godz. 12:01
Fiskus będzie sprawdzał osoby zakładające działalność gospodarczą
foto: SHUTTERSTOCK

Zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą? Przedstawiciele fiskusa odwiedzą cię, żeby sprawdzić czy naprawdę prowadzisz ją pod podanym adresem. Taki nakaz otrzymały na piśmie urzędy skarbowe w całej Polsce – podało Radio ZET.

Z pisma wynika, że kontrola nie ominie nikogo. Sprawdzona ma zostać każda osoba, która zakłada jednoosobową firmę. Fiskus zweryfikuje w ten sposób czy dane przedsiębiorstwo nie jest tzw. słupem, czyli fikcyjnym podmiotem, wykorzystywanym m.in. w celu wyłudzeń podatku VAT.

Sprawdź także: Firmy stracą ochronę przed fiskusem

Jak podało Radio ZET, urzędnicy z różnych działów kilku warszawskich urzędów skarbowych otrzymali już dodatkowe obowiązki. To właśnie oni będą musieli odwiedzić każdego, kto zarejestrował wniosek o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Urzędnicy, do których dotarło radio podkreślają, że nie ma konieczności wpuszczania ich do mieszkania, wystarczy potwierdzić fakt prowadzenia działalności pod konkretnym adresem.

Czytaj też: Fiskus wzywa po ludzku

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić jeszcze jedno rozwiązanie, które pomoże ustrzec się przed oszustami. Od przedsiębiorców zaczynających działalność gospodarczą ma być pobierana kaucja.

Źródło: Radio ZET

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: