SuperBiz firma Hubert Biskupski: Gaz z łupków da nam zdrowego kopa

Hubert Biskupski: Gaz z łupków da nam zdrowego kopa

24.04.2012, godz. 02:00
Hubert Biskupski
foto:

Kiedy będziemy wydobywać gaz łupkowy na przemysłową skalę? O ile uda się obniżyć cenę gazu za lat kilka-kilkanaście? W czym tkwią największe przeszkody w uruchomieniu produkcji gazu? Między innymi na te pytania odpowiadali uczestnicy naszego śniadania biznesowego - ludzie, w których rękach jest rozwój tego sektora.

>>> Śniadanie z Super Biznesem - WIDEO

Jakoś tak się dziwnie składa, że jeżeli nawet uczestnicy naszych debat różnią się w swoich poglądach, a tu czasem się różnili, to ich konkluzja jest zaskakująco optymistyczna. Gaz łupkowy to szansa, przed którą Polska nie stała chyba nigdy. I nie chodzi tylko o aspekt polityczny, czyli możliwość uniezależnienia się od Gazpromu, czyli od Rosji. Wydobywanie węglowodorów na skalę przemysłową to dodatkowe miejsca pracy.

To obniżenie cen tych surowców, a tym samym olbrzymia szansa na zwiększenie konkurencyjności naszego przemysłu (chemicznego, petrochemicznego, energetycznego), który w 70 proc. jest odbiorcą gazu. To impuls, ba, to potężny kop dla całej polskiej gospodarki. To możliwość poprawienia ujemnego bilansu handlowego. To w końcu dodatkowy niebagatelny dochód dla Skarbu Państwa - zarówno z podatku, jak i ze sprzedaży wydobywanych surowców.

Teraz tylko tę szansę trzeba wykorzystać, a to wbrew pozorom wcale nie jest takie proste.

Trawestując powiedzenie Napoleona, do wydobywania gazu i ropy potrzebne są nam trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Dodałbym do tego jeszcze stabilne, sensowne prawo oraz zdeterminowanych polityków, którzy o sprawę łupków będą zabiegać nie tylko u nas, ale też w Unii Europejskiej. Którzy stworzą klimat przyjazny inwestorom i dadzą odpór potężnym lobby próbującym już teraz zablokować u nas wydobywanie gazu.

Na razie tę determinację widzę. I mam nadzieję, że tak będzie dalej.

autor: Hubert Biskupski zobacz inne artykuły tego autora
redaktor prowadzący zobacz inne artykuły tego autora
zastępca red. nacz. Super Expressu zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: