SuperBiz firma Hubert Biskupski: Mandaty powinny wzrosnąć stukrotnie

Hubert Biskupski: Mandaty powinny wzrosnąć stukrotnie

03.12.2012, godz. 02:00
Hubert Biskupski
foto:

W ciągu ostatnich kilku dni przez media przetoczyła się burza spowodowana radarową ofensywą różnych instytucji (straży miejskiej, policji i ITD). Uruchomienie nowych radarów, zapowiedzi kaskadowych kontroli oraz wpisanie do przyszłorocznego budżetu 1,5 mld zł dochodu z tytułu mandatów do kierowców (sto razy więcej niż dotychczas) wywołały furię właścicieli aut. Pójdę pod prąd opinii większości i napiszę, że to wszystko za mało. Kontroli i radarów na polskich drogach powinno być więcej, dużo więcej. Także mandaty za przekraczanie prędkości i jazdę pod wpływem alkoholu powinny wzrosnąć. Ale nie o 20 czy 100 zł. One powinny wzrosnąć dziesięcio-, dwudziesto-, a w tych najbardziej rażących przypadkach nawet stokrotnie!

W Polsce, na tle innych krajów europejskich, wysokość mandatów karnych jest śmiesznie niska. Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h płacimy 500 zł, podczas gdy we Francji za to samo przewinienie zapłacimy 6 tys. zł, w Austrii do 9 tys. zł, na Słowacji od 1,5 tys. zł, a w Estonii do 3 tys. zł.

Każdego roku na naszych drogach ginie niemal 4 tys. osób, a 40 tys. zostaje rannych. To najwyższy odsetek w Europie! Oczywiście w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Nadmierna prędkość i alkohol to główne przyczyny tragedii. W tym miejscu zapewne usłyszę coś o marnych polskich drogach. To prawda, że w żaden sposób nie da się ich porównać z tymi w Niemczech, ba!, nawet z tymi w Chorwacji. Ale to nie drogi zabijają. Nie zabijają też rządy, które od 20 lat z okładem tych dróg pobudować nie umieją.

Zdaję sobie sprawę z tego, że ostatni wysyp radarów i zmasowane kontrole drogówki to efekt nie troski władzy o nasze życie i zdrowie, lecz chęci zapełnienia pustawego budżetu. Ale jeśli dzięki temu uda się uniknąć iluś tam wypadków, to ja to pochwalam.

A tym, którzy złorzeczą na mandaty, proponuję przystąpienie do akcji: "Na złość Rostowskiemu jeżdżę przepisowo".

PS Uprzedzając komentarze P.T. Czytelników, napiszę, że prawo jazdy mam od 20 lat, przejeżdżam rocznie ok. 20 tys. km i zapłaciłem dotychczas trzy mandaty za przekroczenie prędkości.

autor: Hubert Biskupski zobacz inne artykuły tego autora
zastępca redaktora naczelnego Super Expressu zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: