Jak chronić swoją firmę

2012-05-15 4:00

Antywłamaniowe drzwi i okna, szafy pancerne, zintegrowane systemy alarmowe, wyspecjalizowana ochrona personalna - to tylko niektóre zabezpieczenia, z jakich skorzystać może właściciel małej firmy

Masz sklep, magazyn czy tylko biuro w wolno stojącym budynku? Koniecznie pomyśl o ochronie obiektu. Możliwości jest wiele. Można wynająć dozorcę, zatrudnić firmę ochroniarską albo zainwestować w monitoring.

Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu znajduje się firma, czy musisz zabezpieczyć towar, czy jedynie dokumenty. Ochrona kosztuje, ale wbrew pozorom nie jest to atrakcja zarezerwowana jedynie dla wielkich i zamożnych przedsiębiorstw. Warto też pamiętać, że odpowiednia ochrona obiektu to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa towaru czy poufnych danych, ale też bezpieczeństwo i komfort spokojnej pracy osób zatrudnionych w firmie.

Drzwi, okna i szafy pancerne

Wiadomo, że im bardziej zaawansowane zabezpieczenia, tym lepiej. Nie każdego stać jednak na takie rozwiązanie. Na szczęście nie wszystko kosztuje dziesiątki tysięcy złotych. Najprostszym i najtańszym sposobem ochrony biura i danych w nim przechowywanych jest zainwestowanie we wzmocnione drzwi i porządne zamki.

Na dokumenty zawierające informacje poufne, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce, przyda się szafa pancerna czy rodzaj sejfu. W szerokim asortymencie najprostszych zabezpieczeń mamy też zabezpieczenie okien, czyli kraty i rolety antywłamaniowe. Pancerne drzwi i wzmocnione okna mogą się jednak okazać niewystarczające w przypadku magazynu z towarem czy sklepu. Trzeba wówczas zainwestować w bardziej zaawansowane formy ochrony.

Kamery przemysłowe oraz alarmy

Z pewnością niezbędne mogą się okazać kamery przemysłowe - stałe lub ruchome. Pozwalają na zdalną kontrolę obiektu przez Internet, a w razie włamania na ustalenie sprawców przestępstwa. Bardziej zaawansowana forma to elektroniczne systemy antywłamaniowe wyposażone w czujniki, np. ruchu. W momencie pojawienia się intruza na terenie obiektu uruchamiają alarm. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba zadać sobie pytanie, kto ma reagować na ten alarm, czy przedsiębiorca sam wsiądzie do samochodu i pojedzie do firmy i co wtedy zrobi.

Wygodnym rozwiązaniem jest wejście we współpracę z ekipą ochroniarską. System alarmowy zamontowany w obiekcie jest wówczas połączony z całodobowym centrum dowodzenia za pomocą specjalnych nadajników. W razie pojawienia się w obiekcie niepożądanego gościa system przekazuje informację do centrum dowodzenia. Patrol interwencyjny natychmiast jedzie do zagrożonego obiektu.

A może ochroniarz

Doskonałym uzupełnieniem monitoringu wizyjnego jest ochrona fizyczna pracowników na miejscu. W wersji oszczędnej polega na zatrudnieniu dozorcy, który pilnuje obiektu np. w nocy. Dużo większą gwarancję profesjonalnego zadbania o chroniony obiekt daje firma ochroniarska. Zatrudnienie profesjonalnych ochroniarzy wiąże się jednak ze sporymi wydatkami i kształtuje się od 7 zł wzwyż za godzinę pracy ochroniarza. Jeśli już zdecydujemy się na takie rozwiązanie, z rozwagą wybierajmy zleceniobiorcę. Na rynku roi się bowiem od nierzetelnych i nieprofesjonalnych firm. Dlatego zanim dokonamy wyboru, sprawdźmy dokładnie, czy firma ma koncesję, czy jej pracownicy mają licencję ochroniarzy i czy dysponują niezbędnym sprzętem i wyposażeniem pracowników ochrony.

Kontrola dostępu

Coraz częściej firmy decydują się na wyposażenie obiektów w systemy kontroli dostępu. Najbardziej popularne, bo najtańsze, są domofony i wideofony. Coraz częściej stosowane są również karty zbliżeniowe, które pozwalają na przyznanie uprawnień dostępu do określonych pomieszczeń wybranym pracownikom. Na rynku pojawiły się też dużo bardziej zaawansowane rozwiązania typu czytniki linii papilarnych czy siatkówki oka. Na razie jednak znajdują zwolenników w bardzo dużych i bogatych przedsiębiorstwach.

Alarm nie tylko przy włamaniu

Systemy alarmowe dają nie tylko ochronę przed włamywaczem. Nowoczesne rozwiązania wyposażone są w specjalne czujki, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo pożarowe, ale również informują o awarii urządzeń wodociągowych, gazowych czy innych urządzeń technicznych.

Najnowsze