SuperBiz firma Jak otworzyć szkołę językową

Jak otworzyć szkołę językową

08.10.2016, godz. 13:00
45 nowych pomysłów na biznes - okładka
foto: Super Express

Liczba chętnych zdecydowanych na naukę języka obcego rośnie z roku na rok. Powód jest prostu - nieznajomość co najmniej jednego języka obcego dyskwalifikuje nas na rynku pracy. Dlatego właśnie szkoła językowa to świetny pomysł na własny biznes.

Zakładając szkołę językową nie musisz mieć żadnych specjalnych zezwoleń. Postępujesz tak jak w przypadku zakładania każdej innej indywidualnej działalności gospodarczej. Dobrze jednak jeśli posiadasz wykształcenie pedagogiczne oraz certyfikat uprawniający do nauki języka i wystawiania odpowiednich świadectw. Dzięki tym możliwością łatwiej ci będzie zadbać i utrzymać wysoki poziom nauczania w swojej szkole. Prestiż i wiarygodność szkoły zwiększy też wpisanie placówki do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tym celu należy złożyć odpowiednie dokumenty w kuratorium oświaty.
Możesz założyć szkołę nie posiadając żadnego doświadczenia pedagogicznego, jedynie inwestując w nią pieniądze. Takie rozwiązanie jest możliwe, jednak w praktyce dużo trudniejsze. Już na starcie zmuszony będziesz do zatrudnienia większej liczby nauczycieli. Co gorsze sam nie poradzisz sobie z prowadzeniem zajęć, oceną umiejętności, czy działań metodycznych czy znajomości języka obcego przez swoich pracowników. Warto pamiętać, że w przypadku usług edukacyjnych najważniejsze są: profesjonalizm oraz dobre referencje, które możesz otrzymać tylko od zadowolonych uczniów.

Dobre miejsce
Szkołę językową można otworzyć zarówno w małej miejscowości, jak i w dużym mieście. Dobrze jeśli placówka zlokalizowana jest w centrum albo w jego pobliżu. Powinien być do niej łatwy dojazd samochodem oraz środkami komunikacji miejskiej. Warto też zwrócić uwagę czy przed budynkiem szkoły są miejsca parkingowe. Plany należy dostosować do możliwości finansowych. Jeśli nie dysponujesz pokaźnym kapitałem, lepiej zdecyduj się na niewielką placówką. Mała szkoła ma swoje plusy, a jej wielkość może stać się atutem. Większość osób woli uczyć się w grupach, liczących zaledwie kilka osób. Pomieszczenia, w których będziesz prowadzić działalność możesz wykupić, ale znacznie korzystniej jest je wynająć. Wielkość sal oraz ich liczbę należy dostosować do ilości uczniów. Na początku wystarczy wynajęcie 2-3 sal.

Oferta szkoły
Opracowanie planu zajęć oraz programu nauczania to bardzo ważny element podczas rozkręcanie biznesu. Na początku możesz wystartować z ofertą kursów języka angielskiego, a potem poszerzać ofertę o inne języki. Warto przyjrzeć się jak funkcjonuje ten rynek i jaką ofertę mają najpopularniejsze szkoły. Pamiętaj, że w wakacje większość szkół robi przerwę w rocznych kursach. Jeśli jednak nie chcesz tracić dochodu przez ponad 2 miesiące, możesz zaproponować ofertę typowo wakacyjną, np. intensywny kurs języka, szkolenia tematyczne (np. kultura włoska czy chińska).
Kolejny krok to przygotowanie odpowiedniego programu i metodyki nauczania. Nauczać będziesz, posługując się wybranymi podręcznikami, a to wiąże się opracowaniem konkretnego programu i często wykupieniem do nich praw i stosownych pozwoleń. Tak się dzieje w przypadku najpopularniejszych książek do języka angielskiego. Uczniowie mogą wykupić podręczniki płacąc za nie dodatkowo albo ich koszt może być wliczony w cenę kursu. Każdy uczeń powinien znaleźć się w odpowiedniej grupie. Pomoże w tym test, który zbada poziom znajomości języka.

Kogo zatrudnić
Musisz zadbać o odpowiednich pracowników, ponieważ tylko dobrzy lektorzy zapewnią ci sukces. Na początek wystarczy 1-2 nauczycieli (zwłaszcza jeśli ty sam też będziesz prowadzić lekcje) oraz 1 pracownik administracji, zatrudniony na pół etatu. Każdy z lektorów powinien mieć odpowiednie uprawnienia do nauczania języków obcych. Najlepiej jeśli będzie to dyplom uczelni wyższej. Możesz też zatrudnić cudzoziemca, którego językiem ojczystym jest na przykład angielski czy niemiecki (tzw. native speaker).

O tym w jaki sposób rozkręcić biznes przeczytasz w książce "45 nowych pomysłów na biznes". To już druga część naszego poradnika dla wszystkich, którzy marzą o własnej firmie oraz dla tych, którzy interesują się gospodarką, rynkiem pracy i small biznesem. Książka dostępna jest w kioskach na terenie całego kraju od 25 sierpnia w cenie 14,99 zł.

RAMKI
KOSZTY inwestycyjne:
· dostosowanie i wyposażenie pomieszczeń ok. 15 tys. zł
· pomoce naukowe (podręczniki, słowniki) ok. 1 tys. zł
· reklama (ulotki, bilbordy, ogłoszenia w prasie, radiu i telewizji lokalnej) ok. 1,5 zł
· strona internetowa szkoły ok. 1,5 tys. zł
SUMA:19 tys. zł

Koszty miesięczne:
· pensje brutto dla 2 osób (1 nauczyciel – 3,5 tys. zł i pracownik administracyjny na część etatu – 1 tys. zł )
· najem lokalu (ok. 2 tys. zł)
SUMA: 6,5 tys. zł

Przychody miesięczne (przed opodatkowaniem):
- 6 grup po 10 osób każda (kurs podstawowy lub zaawansowany - 750 zł za semestr, czyli 150 zł miesięcznie (12,5 zł za godz.) od osoby – 9 tys. zł
- 100 lekcji indywidualnych po 50 zł za godz – 5 tys. zł
SUMA: 14 tys. zł

DOCHÓD (przed opodatkowaniem): 7,5 tys. zł

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: