SuperBiz firma Jak otworzyć zakład krawiecki

Jak otworzyć zakład krawiecki

15.10.2016, godz. 10:00
45 nowych pomysłów na biznes - okładka
foto: Super Express

Skracanie nogawek, taliowanie koszul, wymiana zamka w kurtce, szycie ubrań na zamówienie i sprzedaż materiałów krawieckich. Profesjonalne centrum krawiectwa z przystępnym cennikiem i szerokim wachlarzem usług to biznes na wagę złota.

Możliwości zarobku na krawiectwie jest wiele: począwszy od małej pracowni poprzez wyspecjalizowany zakład, a nawet sklep z tkaninami i pasmanterię. Wybór danego formatu biznesowego zależy od puli przeznaczonej na start oraz umiejętności zawodowych właściciela i pracowników.

Praca w domu
Jeśli jesteś krawcową, sama możesz otworzyć małą pracownię krawiecką. Taką działalność możesz prowadzić w domu. Do pracy potrzebujesz niewielkiego pokoju, w którym stanie profesjonalna maszyna i stół krawiecki. Taki zakład klientów pozyskuje pocztą pantoflową lub przez zamieszczanie ogłoszeń w sieci i na okolicznych słupach ogłoszeniowych. Ta forma pracy sprawdzi się jako zajęcie dodatkowe.

Większa pracownia
Jeżeli chcesz prowadzić zakład z prawdziwego zdarzenia, musisz wynająć powierzchnię usługową i zatrudnić profesjonalistów do współpracy.
Najlepszy na taką działalność będzie typowy lokal usługowy o pow. 30 mkw zlokalizowany w centrum miasta, przy głównej ulicy, przystanku autobusowym lub w pasażu albo centrum handlowym. Zakład musi być dobrze widoczny z daleka. Jest to bardzo ważne, bo choć takie miejsca są potrzebne, często pozostają niezauważalne.

Powierzchnię zakładu należy podzielić na dwie strefy: część do pracy, w której staną maszyny, deski do prasowania, stół krawiecki, wieszaki oraz część dla klienta, w której będzie wygodna przymierzalnia. Taka, która pozwoli swobodnie zdjąć miarę i sprawdzić, czy ubranie leży jak ulał. Warto wygospodarować też miejsce na małą oszkloną ladę do wyeksponowania w niej podstawowych produktów krawieckich: nici, nożyczki, guzików, zamków i igieł. Jeśli zostanie jeszcze miejsce (np. na jednej ścianie), dobrze jest ustawić regał z materiałami (koniecznie muszą się tam znaleźć modne tkaniny i podszewki).

Atrakcyjny cennik

Atrakcyjne ceny działają na klientów jak magnes. Jak więc stworzyć dobry cennik? Przede wszystkim należy odwiedzić zakłady w okolicy i zapoznać się z ich ofertą. Wysokość opłat za usługi krawieckie zależy od wielkości miasta. Dla przykładu w Warszawie skrócenie nogawek spodni kosztuje 20 zł, skrócenie sukienki 30 - 40 zł, a taliowanie koszuli - 45 zł. Na początku oczywiście warto dać ceny nieco niższe niż u konkurencji.

Profesjonalny zespół
Zakład krawiecki nie może działać bez zespołu rzemieślników. Podstawą są wykwalifikowane krawcowe. W związku z tym, że współcześnie młodych krawców brakuje, warto poszukać pracowników wśród osób w wieku przedemerytalnym. Jest wiele odpowiedzialnych i zdolnych osób, które latami pracowały w zakładach krawieckich czy odzieżowych i teraz chętnie podejmą pracę w swoim zawodzie. W małym zakładzie wystarczą dwie osoby, ale w większym, zajmującym się szyciem ubrań od podstaw, niezbędny będzie zespół złożony z co najmniej 4 osób.

Bogata oferta
Jeśli uda się znaleźć dobrych pracowników, warto pomyśleć nad specjalizacją. Umiejętność szycia czy poprawiania sukien ślubnych, zimowych płaszczy, a nawet biustonoszy i gorsetów jest na wagę złota. Oczywiście taka działalność powinna iść w parze z usługami tradycyjnymi, bo sama po prostu nie będzie się opłacać. Można też oferować szycie obrusów, firan i zasłon oraz pokrowców na meble.

Nowoczesny zakład krawiecki (szczególnie ten działający w dużym mieście) powinien mieć profesjonalną stronę internetową. Strona zakładu może mieć prostą grafikę. Najważniejsze, by przedstawiała aktualną ofertę, cennik i dane kontaktowe (numer telefonu komórkowego właściciela i do pracowni).

Pogotowie krawieckie
Działanie w sieci pozwoli na funkcjonowanie w charakterze pogotowia krawieckiego, realizującego usługi na poczekaniu o każdej porze dnia i nocy. Taka oferta może cieszyć się szczególnym zainteresowaniem uczestników wesel, ważnych spotkań biznesowych, imprez towarzyskich, programów telewizyjnych, teatrów, kiedy to o uszkodzenia ubrania (oderwany guzik, pęknięty szew, zepsuty suwak) bardzo łatwo, a innej kreacji na zmianę nie ma.

Kursy kroju i szycia
Współcześnie zapanowała moda na szycie. Kursy kroju i szycia dla amatorów cieszą się ogromnym powodzeniem. To pole do działania profesjonalnej pracowni krawieckiej. W okresie wakacyjnym czy wieczorami można takie kursy organizować. Małe grupy można przyjąć w swoim zakładzie, a jeśli chętnych będzie więcej, trzeba wynająć lokal. Latem takie zajęcia odbywają się np. w namiotach ustawionych na świeżym powietrzu, co znacznie obniża koszty organizacyjne takiego wydarzenia.

O tym w jaki sposób rozkręcić biznes przeczytasz w książce "45 nowych pomysłów na biznes". To już druga część naszego poradnika dla wszystkich, którzy marzą o własnej firmie oraz dla tych, którzy interesują się gospodarką, rynkiem pracy i small biznesem. Książka dostępna jest w kioskach na terenie całego kraju od 25 sierpnia w cenie 14,99 zł.

KOSZTY inwestycyjne:
- remont i wyposażenie lokalu (m.in.4 maszyny do szycia, stół krawiecki, prasowalnica, żelazka) – 12 tys. zł
- zatowarowanie (guziki, zamki, szpilki, igły, nici) – 1,5 tys. zł
- strona internetowa – 1,5 tys. zł
SUMA: 15 tys. zł

Koszty miesięczne:
- pensje dla czterech krawcowych – 10,8 tys. zł
- najem lokalu – 1,5 tys. zł
SUMA: 12,3 tys. zł

Przychody miesięczne:
Jeśli założymy, że każdego dnia będziesz mieć 20 klientów i każdy zapłaci co najmniej 35 zł. SUMA: 21 tys. zł

Dochód (przed opodatkowaniem): 8,7 tys. zł

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: