SuperBiz firma Jak utrzymać płynność finansową firmy

Jak utrzymać płynność finansową firmy

06.07.2011, godz. 02:00
Jak utrzymać płynność finansową firmy
foto:

Zdolność firmy do regulowania swoich zobowiązań w terminie to podstawa działania każdego przedsiębiorstwa

Prowadząc własną działalność, wciąż trzeba trzymać rękę na pulsie. Dzięki pilnowaniu płynności finansowej możemy optymalnie wykorzystać posiadane przez przedsiębiorstwo środki i znacznie zwiększyć jego wypracowany zysk.

Co więcej, płynność finansowa przedsiębiorstwa bywa niekiedy ważniejsza od samego zysku osiągniętego w danym miesiącu. Brak tego ostatniego nie dyskwalifikuje firmy na rynku, natomiast ubytek na płynności już tak. Niedostatek środków na wywiązanie się z finansowych zobowiązań ogranicza dalszy rozwój firmy, a czasem nie pozwala normalnie funkcjonować. Zdarza się, że nieregulowanie zobowiązań w terminie prowadzi firmę do upadłości.

Grunt to obieg

Płynność finansowa to zdolność firmy do regulowania w terminie zobowiązań finansowych. Wydatki i realizacja bieżących płatności, czyli przepływ środków pieniężnych, to podstawa działania przedsiębiorstwa. Co miesiąc musimy przeznaczyć odpowiednią kwotę na raty kredytów, podatki, wynagrodzenie dla pracowników i bieżącą działalność - faktury za towary i usługi. Jako przedsiębiorca musisz jednak myśleć bardziej horyzontalnie i liczyć się z tym, że mogą pojawić się niezaplanowane wydatki, np. awaria sprzętu potrzebnego do funkcjonowania firmy. Warto mieć też na uwadze, że nie wszystkie należności wobec twojego przedsiębiorstwa nadejdą w terminie.

Ile i czego

Każda firma powinna przewidzieć w swoim budżecie zapasowe środki. Powinny o tym pamiętać szczególnie mikro, małe i średnie firmy, które nie mają solidnego zaplecza finansowego. To one w największym stopniu narażone są na utratę płynności. Jaka powinna być to kwota? To zależy od wielu czynników - wielkości firmy, profilu jej działalności, itd. Warte jednak podkreślenia jest, że powinna być to kwota optymalna - wbrew pozorom nie za wysoka. Trzymanie zbyt dużych rezerw na nieprzynoszących zysku rachunkach na pewno nie wpłynie na rentowność przedsiębiorstwa. Lepszym rozwiązaniem będzie zamrożenie kapitału na rachunkach zapewniających zysk lub np. zakup większej ilości towaru po niższej cenie. Warto pamiętać, że nie tylko sama gotówka może zapewnić nam płynność, ale także wszelkiego rodzaju niegotówkowe zabezpieczenia, które można spieniężyć.

Bądź przezorny

Czasem zdarza się, że mimo zachowania ostrożności i przezorności z twojej strony, mogą pojawić się kłopoty w firmie. Najczęściej wynikają one ze złego doboru partnerów albo z przyczyn od nas niezależnych. Jeżeli ktoś nie jest w stanie uregulować swoich zobowiązań wobec nas, my z kolei nie możemy wywiązać się z własnych. Trzeba więc przewidywać również takie sytuacje. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiec, ale przestrzeganie pewnych zasad powinno nas przed nimi uchronić, dlatego warto pamiętać, aby z każdym ze swoich partnerów podpisać umowę. Dzięki temu łatwiejsze będzie wyegzekwowanie długów. Właściciele małych firm nie zawsze o tym pamiętają. Często jedynym dowodem ich współpracy jest faktura. W sytuacjach kryzysowych staraj się unikać podejmowania pochopnych decyzji. Często przedsiębiorcy, by spłacić bieżące zobowiązania, naruszają majątek firmy, sprzedając np. maszyny lub auta. Takie działania zmniejszają skuteczność firmy i jeszcze bardziej ją pogrążają.

Twoja opinia

Niezwykle ważna w świecie biznesu jest wypłacalność twojej firmy. Nieterminowe spłaty na pewno stawiają ją w negatywnym świetle. Przedsiębiorca mający problemy z płynnością szybko traci zaufanie partnerów biznesowych. A konkurencja nie śpi. Jeżeli twój kontrahent w innej firmie będzie otrzymywał płatności w terminie, z pewnością skorzysta z jej usług. Pamiętaj też, że bank, do którego zwrócisz się o finansowe wsparcie, na pewno sprawdzi twoją płynność finansową, sięgając nawet do danych historycznych.

autor: Justyna Smolińska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: