SuperBiz firma Jaki fundusz inwestycyjny wybrać

Jaki fundusz inwestycyjny wybrać

17.07.2012, godz. 02:00
Michał Paszkowski
foto: Brak agencji

Fundusze inwestycyjne to coraz bardziej popularny sposób pomnażania nawet niewielkich oszczędności. W Polsce oferowanych jest wiele różnych typów funduszy. Możemy wybrać spośród tych, które inwestują w akcje, obligacje, surowce, zagraniczne papiery wartościowe. Jak podjąć najlepszą decyzję?

Wbrew powszechnej opinii przy wyborze funduszu nie powinniśmy koncentrować się nadmiernie na bieżących wydarzeniach gospodarczych i ekonomicznych prognozach. Tym wszystkim zajmują się eksperci, którzy dbają o nasze pieniądze w funduszach inwestycyjnych. Do nas należy natomiast dobranie odpowiedniego funduszu do naszych oczekiwań i planów. Specjaliści zalecają podzielenie oszczędności na trzy grupy:

- środki "na wszelki wypadek" potrzebne mogą być w każdej chwili. Tu użyteczne będą krótkoterminowe fundusze dłużne - np. fundusze rynku pieniężnego. Charakteryzują się one wysoką stabilnością. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko niekorzystnych zmian rynkowych, nawet jeśli będziemy zmuszeni do wycofania pieniędzy po kilku tygodniach;

- środki na cele życiowe, takie jak mieszkanie czy podróż, warto odkładać, korzystając z funduszy o wyższym potencjale zysku (np. fundusze akcji). W tym wypadku fundusze dłużne będą stanowiły element stabilizujący portfel;

- dodatkowe zabezpieczenie na emeryturę - to pieniądze, które inwestujemy długoterminowo. Udział funduszy obligacyjnych czy pieniężnych powinien rosnąć w miarę zbliżania się do wieku emerytalnego.

Warto pamiętać o możliwościach, jakie dają nam fundusze. Nie traktujmy ich jednak koniunkturalnie. Regularne i konsekwentne inwestowanie nawet drobnych kwot może pomóc nam w zgromadzeniu odpowiedniego kapitału na przyszłość.

Michał Paszkowski

PKO TFI. Artykuł przedstawia osobiste poglądy autora, a nie instytucji, z którą jest związany.

autor: Michał Paszkowski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: