SuperBiz firma KGHM pierwszą polską firmą globalną

KGHM pierwszą polską firmą globalną

17.02.2012, godz. 02:00
Herbert Wirth
Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. foto:

Polski koncern zajmujący się głównie wydobyciem i produkcją miedzi i srebra dzięki przejęciu kanadyjskiej spółki Quadra FNX - wydobywającej miedź i złoto w USA, Kanadzie, Chile i na Grenlandii - stanie się pierwszą polską firmą działającą jednocześnie w wielu krajach, czyli firmą globalną.

Przejęcie spółki ma nastąpić jeszcze w I kwartale bieżącego roku. KGHM Polska Miedź wyda na inwestycję 9,5 mld zł pochodzących m.in. ze sprzedaży Polkomtelu i Dialogu.

Produkcja wzrośnie

Cena, którą zapłaci koncern, biorąc pod uwagę zyski z transakcji, wydaje się korzystna. Roczna produkcja Quadry sięga obecnie 120 tys. ton miedzi. Dzięki przejęciu tej spółki KGHM Polska Miedź zyska dostęp do nowych zagranicznych złóż, dzięki czemu własną produkcję zwiększy o 25 procent.

Z impetem na rynek zagraniczny

Koncern KGHM bardzo dobrze wykorzystał sytuację rynkową sprzyjającą ekspansji polskich firm. Na inwestycje i przejmowanie zagranicznych złóż surowców pozwala stabilność gospodarcza naszych przedsiębiorstw oraz to, że mimo światowego kryzysu gospodarczego dysponują one środkami na inwestycje.

Same korzyści

Przejęcie spółki Quadra FNX, a co za tym idzie powiększenie grona nabywców, spowoduje, że KGHM Polska Miedź stanie się odporniejsza na wahania rynku. Nie można też zapomnieć, że kupno kanadyjskiej spółki oznacza zyskanie dostępu do informacji w dziedzinie prowadzenia eksploatacji odkrywkowej. To również możliwość wykorzystania cennego doświadczenia menedżerów przejętej spółki, np. w zakresie fuzji i przejęć na globalnym rynku projektów górniczych. Dzięki przejęciu planowanemu przez KGHM Polska Miedź w światowym wyścigu o surowce tempa nabierze Polska.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: