SuperBiz firma Nastolatkowie na potęgę chcą zakładać firmy

Nastolatkowie na potęgę chcą zakładać firmy

12.02.2017, godz. 13:00
Nastolatkowie marzą o założeniu własnej firmy
foto: SHUTTERSTOCK

Młodzi Polacy chcą być niezależni zawodowo. Ponad połowa nastolatków planuje prowadzić własne firmy, głównie po to by „brać w swoje ręce" rozwój kariery i dużo zarabiać – wynika z badania Akademii Liderów Fundacji dr. Bogusława Federa.

Czy w młodym wieku można osiągnąć znaczącą pozycję na rynku światowym? Przykład 19-letniego Mateusza Macha z Lęborka, twórcy komunikatora dla niesłyszących Five App, który został wyróżniony przez amerykańskiego Forbesa, pokazuje, że tak.
Z raportu przygotowanego przez Akademię Liderów Fundację dr. Bogusława Federa, wynika, że wierzą w to również młodzi Polacy. Ponad 50 proc. nastolatków poddanych badaniu myśli o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. A jeden na pięciu respondentów chce otworzyć swoją firmę poza granicami naszego kraju.

Motory napędowe nastolatków
Dlaczego nastolatkowie marzą o własnych firmach? Najbardziej kusi ich perspektywa uzyskania wyższych zarobków – na ten argumentu wskazało aż 61,4 proc. ankietowanych. Drugim istotnym powodem jest możliwość samodzielnego podejmowania decyzji – to motywacja dla ponad połowy uczniów.

Sprawdź także: 1200 złotych miesięcznie ZUS-u dla firm

– Istniejące formy i ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej powodują, że założenie własnej firmy w młodym wieku jest prostsze. Wreszcie należy wspomnieć o tym, że młode pokolenie zdobyło w ostatnich czasach pewną przewagę związaną ze znajomością nowych technologii. Czynniki te sprawiają, że przedsiębiorczość w tej grupie staje się coraz bardziej zauważalna – komentuje prof. UE dr hab. Przemysław Zbierowski z Katedry Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Nie każdy ma pomysł i kapitał na start
Osoby, biorące udział w badaniu, które wskazały, że nie planują założyć swojej działalności gospodarczej, jako główną przeszkodę podają braku pomysłu na nią – ten problem wskazało 45,3 proc. uczniów. Dla co trzeciego ankietowanego, problemem jest zaś brak pieniędzy na start.

Czytaj też: Warto walczyć o nowatorski pomysł

– Uzyskany przez młodych ludzi kapitał od rodziców, w formie inwestycji edukacyjnych, środków finansowych na start, możliwości pracy w rodzinnej firmie, otwartości na świat, zwiększają sukces zawodowy. Brak tego typu wsparcia rodziny na starcie w dorosłe życie zawodowe, lokuje młodych ludzi na zdecydowanie gorszych pozycjach w drodze do osiągnięcia satysfakcji zawodowej i dobrostanu ekonomicznego – tłumaczy dr Krzysztof Lisowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Przedsiębiorczości można się nauczyć
Aby zrealizować cele, 38,4 proc. młodych ludzi potrzebuje realnej pomocy ze względu na luki edukacyjne oraz brak doświadczenia. Chodzi głównie o wsparcie w poszukiwaniu pomysłów na swoją firmę i w zdobywaniu potrzebnej wiedzy.

Zobacz również: Zmiany 2017. Co nowego w prawie dla przedsiębiorców

Pozytywnym sygnałem jest fakt, że według nastolatków wierzy w swoje możliwości. Ponad 70 proc. z nich uważa, że zdolność przedsiębiorczości nie jest wrodzona, 37,2 proc. odpowiedziało, że można się jej nauczyć, zaś 33,6 proc. stwierdziło, że jest to możliwe, ale wymaga wielu lat pracy.
„Badanie Przedsiębiorczości wśród Młodzieży 2017" zostało przeprowadzone przez Akademię Liderów Fundację dr. Bogusława Federa na grupie 2857 uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych, w wieku 16-17 lat w 39 szkołach w Polsce.

Źródło: Akademia Liderów Fundacja dr. Bogusława Federa

autor: Grażyna Stefańska zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: