SuperBiz firma Nieoprocentowana pożyczka dla przyszłych programistów. Zrób karierę w IT

Nieoprocentowana pożyczka dla przyszłych programistów. Zrób karierę w IT

24.07.2017, godz. 15:53
Startupy
Startupy foto: SHUTTERSTOCK

W połowie września Ministerstwo Rozwoju rozpocznie nabór wniosków do konkursu dla przyszłych programistów. Resort przewiduje nieoprocentowane pożyczki dla osób, które chcą przekwalifikować się lub zdobyć dodatkowe umiejętności w dziecinie programowania.

Rząd oferuje przyszłym programistom nieoprocentowaną pożyczkę. Osoby, które zostaną wyłonione w drodze konkursu, będą mogły zaciągnąć pożyczkę bez konieczności spłacania odsetek. Doświadczenie w programowaniu nie jest wymagane, wręcz przeciwnie – będzie atutem, ponieważ projekt został stworzony z myślą o tych ludziach, którzy nie są programistami. Przyznane środki będą musiały zostać przeznaczone na przekwalifikowanie się lub „wzmocnienie kompetencji kluczowych, takich jak znajomość języka angielskiego czy praca w grupie". - Z funduszy Programu Wiedza, Edukacja Rozwój (POWER) możliwe będzie sfinansowanie szkoleń lub studiów podyplomowych z zakresu programowania – poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

PATRZ: Nauka programowania w szkołach. W końcu zlikwidujemy deficyt programistów?

Budżet konkursu wyniesie aż 15 mln zł, ale resort nie zdradził jeszcze, jaka będzie maksymalna kwota dofinansowania. Wiadomo natomiast, że nabór wniosków rozpocznie się 15 września i potrwa przez miesiąc, do 15 października. Wniosek o wsparcie będzie można złożyć online przez System Obsługi Wniosków Aplikacyjnych (SOWA). Uczestnicy projektu będą mogli również liczyć na wsparcie w zakresie poszukiwań pracodawców lub zleceniodawców z branży IT. Przydatne informacje na temat konkursu znajdują się na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.

CZYTAJ: Walka o wolne sądy. Przedsiębiorcy apelują do prezydenta Andrzeja Dudy

Pracownicy IT w Polsce mogą liczyć na wysokie zarobki, nawet 15 tys. zł miesięcznie. Nadal jednak brakuje specjalistów na rynku. - Już teraz rynek wykazuje braki od 40 000 do 50 000 specjalistów, a ścieżka kariery specjalisty IT staje się atrakcyjna na rynku pracy, m.in. ze względu na wysokie wynagrodzenia i dodatki płacowe, na jakie może liczyć pracownik – ocenia MR w komunikacie prasowym. Niektóre firmy są na tyle zdeterminowane, żeby zatrudnić nowych programistów, że oferują przyszłym pracownikom szkolenia i pracę od zaraz w zamian za deklarację, że dana osoba nie zrezygnuje w krótkim okresie z zatrudnienia, np. po trzech miesiącach.

Oprac. na podst. money.pl, bankier.pl, pulshr.pl, funduszeeuropejskie.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: