SuperBiz firma Nowy obowiązek dla firm. Będą zatrudniać?

Nowy obowiązek dla firm. Będą zatrudniać?

27.12.2016, godz. 15:18
BEZROBOCIE ZWOLNIENIE PRACA PRACOWNIK MOBBING SZEF
foto: SHUTTERSTOCK

Obowiązek przygotowywania dodatkowych raportów nakładają na firmy przepisy, które wchodzą w życie w 2017 r.  Może to dla nich oznaczać konieczność zatrudnienia osób odpowiedzialnych za ich opracowanie.

Nowe raporty dotyczą tzw. działalności niefinansowej przedsiębiorstw. W największym skrócie chodzi o szeroko pojętą społeczną odpowiedzialność biznesu, określaną skrótem CSR (Corporate Social Responsibility). Do działań z zakresu CSR można zaliczyć np. inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności, ochrony środowiska, dbania o rozwój pracowników. Eksperci podkreślają, że CSR kojarzy się najczęściej z dobroczynnością i działaniami wizerunkowymi. W rzeczywistości jednak chodzi w nim nie tylko o to, w jaki sposób firmy wydają pieniądze i czy dzielą się nimi z bardziej potrzebującymi, ale przede wszystkim o to, jak je zarabiają – tzn. jak przy tej okazji oddziałują na środowisko oraz w jaki sposób podchodzą do pracowników.

Obowiązek składania sprawozdań niefinansowych obejmie firmy o średniorocznym zatrudnieniu powyżej 500 osób, sumie aktywów bilansu powyżej 85 mln zł lub przychodach netto ze sprzedaży powyżej 170 mln zł. Według ministerstwa finansów dotyczy to ok. 300 przedsiębiorstw, pierwsze raporty mają być składane za rok obrotowy, który rozpocznie się w styczniu 2017 r.

Zobacz także: CSR: co to jest i dlaczego firmy tak się nią chwalą

Firmy będzie obowiązywała zasada „stosuj lub wyjaśnij”. To znaczy, że jeśli dane przedsiębiorstwo nie prowadzi polityki CSR, w raporcie będzie musiała ujawnić ten fakt – wraz z podaniem przyczyn. Jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów eksperci zwracali uwagę, że mogą się one przyczynić do upowszechnienia działań CSR w firmach – przedsiębiorstwa będą je podejmowały chociażby po to, by potem nie tłumaczyć się w raporcie, że ich nie ma.

Kolejną kwestią, którą w tej chwili musi przygotować się kierownictwo firm dotyczy tego, w jaki sposób reporty niefinansowe będą przygotowywane. Część firm może stanąć przed koniecznością zatrudnienia do tego dodatkowych osób – lub przynajmniej przeszkolenia tych, którzy już pracują. Dowodem na to mogą być oferty szkoleń, które już pojawiły się na rynku.

owe przepisy zostały uchwalone w połowie grudnia, obowiązek ich przyjęcia nakłada na Polskę unijna dyrektywa. 

MK

tagi: CSR
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: