SuperBiz firma Oszustwo „na ZUS”. Uważaj na złodziei domokrążców!

Oszustwo „na ZUS”. Uważaj na złodziei domokrążców!

25.07.2017, godz. 11:07
Okradzione mieszkanie
Okradzione mieszkanie foto: SHUTTERSTOCK

Coraz częściej pojawiają się ostrzeżenia przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS. Złodzieje, którzy stosują metodę „na pracownika ZUS", odwiedzają prywatne mieszkania i utrzymują, że są urzędnikami. Ich ofiarami padają często osoby starsze. Sprawdź, w jakich sytuacjach naprawdę może cię odwiedzić pracownik ZUS.

Jeżeli do twoich drzwi zadzwoni osoba, która przedstawi się jako pracownik ZUS, nie wpuszczaj jej do mieszkania. Może to być oszust. Fałszywi urzędnicy proponują osobom starszym rozmaite świadczenia i usługi. Zdarza się też, że podczas kiedy jedna osoba zagaduje ofiarę, druga penetruje jej mieszkanie.
Pamiętaj, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie zatrudnia akwizytorów. O przysługujących świadczeniach czy dostępnych usługach informuje albo w poszczególnych placówkach, albo drogą korespondencyjną i na stronie www. Przydatne informacje można także znaleźć na na Platformie Usług Elektronicznych. Z PUE mogą korzystać zarejestrowani użytkownicy. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których pracownik ZUS faktycznie może odwiedzić klienta.

CZYTAJ: Nowe oszustwo przez telefon. Nie odpowiadaj na to pytanie

100. jubileusz urodzin
Po pierwsze, wizyta może mieć miejsce z okazji setnych urodzin klienta. Zanim jednak urzędnik uda się do jubilata, staruszek otrzyma list z zapowiedzią spotkania.

Kontrola zwolnienia lekarskiego
Urzędnicy mogą też złożyć niezapowiedzianą wizytę wówczas, gdy dana osoba przebywa na zwolnieniu lekarskim. Kontrola ZUS przeprowadzana jest w sytuacjach, kiedy istnieje podejrzenie wyłudzania świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZOBACZ: Uwaga na nowe oszustwo: doładowanie w Play! Lepiej sprawdź swoją fakturę

Przeprowadzenie badania lekarskiego
Po trzecie, odwiedziny zdarzają się także w przypadku osób, które ubiegają się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale nie są w stanie stawić się o własnych siłach na wymagane badania. W takiej sytuacji chorego odwiedzi lekarz orzecznik. Chory zostanie poinformowany z wyprzedzeniem o planowanej dacie badania.

Kontrola płatnika składek
Po czwarte, urzędnicy mogą przeprowadzić kontrolę przedsiębiorcy w prywatnym mieszkaniu, jeżeli siedziba jego firmy znajduje się pod tym samym adresem, co zamieszkiwany przez niego lokal. Także w tym przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą zostanie powiadomiona wcześniej o terminie wizyty.

Jak przeciwdziałać oszustwom?
Jeżeli podejrzewasz, że mogłeś/ mogłaś paść ofiarą oszustwa, skontaktuj się z policją i powiadom najbliższą placówkę ZUS lub zgłoś incydent w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu: 22 560 16 00.

Oprac. na podst. powiatrawicki.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: