SuperBiz firma Otwórz firmę w Wielkiej Brytanii. Poradnik krok po kroku

Otwórz firmę w Wielkiej Brytanii. Poradnik krok po kroku

12.02.2013, godz. 02:00
Otwórz firmę w Wielkiej Brytanii. Poradnik krok po kroku
Otwórz firmę w Wielkiej Brytanii. Poradnik krok po kroku foto: SHUTTERSTOCK

Polacy chętnie otwierają swoje firmy w Wielkiej Brytanii. Mniejsza biurokracja, prostsze procedury, przejrzysty system podatkowy - to najważniejsze zalety prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii w oczach polskich przedsiębiorców, którzy decydują się na rozkręcenie na Wyspach własnego biznesu.

Jeśli zamiast pracować dla kogoś, wolisz zarabiać na własną rękę, pomyśl o Wielkiej Brytanii. Prowadzenie działalności gospodarczej jest dla osoby fizycznej w Wielkiej Brytanii na pewno dużo łatwiejsze niż w Polsce. Działalność jako sole trader (osoba fizyczna, która prowadzi własną działalność gospodarczą, samozatrudnienie) zarejestrujesz w jeden dzień, a co najważniejsze, nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Wielka Brytania od lat zajmuje czołowe miejsca w Europie i na świecie pod względem najłatwiejszych warunków do prowadzenia działalności na własny rachunek. Bank Światowy stwierdził, że do założenia firmy na Wyspach wystarczy zaledwie 13 dni, podczas gdy średnia w Europie wynosi 32 dni. M.in. dlatego Polacy, którzy chcą prowadzić własny biznes, wybierają Wielką Brytanię.

Minimum formalności

Zakładanie firmy w Anglii jest naprawdę proste, a formalności ograniczone są do minimum. Najłatwiej rozkręcić własny biznes na Wyspach jako sole trader. Działalność gospodarcza prowadzona przez osobę fizyczną (sole trader) to najprostsza forma prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii. Jako sole trader możesz prowadzić zarówno firmę jednoosobową pracując z domu, jak i dużą firmę zatrudniającą pracowników.

Liczy się forma prawna, a nie skala działania czy liczba pracowników. Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, nie musisz z niej rezygnować w momencie, gdy zdecydujesz się na założenie swojej firmy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pracować u kogoś i jednocześnie prowadzić własny interes, przynajmniej do czasu gdy uznasz, że twoja działalność przynosi ci wystarczające dochody i chcesz jej poświęcić więcej czasu.

Wybierz nazwę

Swój biznes możesz zarejestrować i prowadzić pod własnym nazwiskiem, ale może to być każda inna nazwa, której będziesz używał w kontaktach z klientami czy kontrahentami. W zasadzie możesz wybrać dowolną nazwę dla swojej firmy. Jednak są pewne ograniczenia - nie możesz używać niektórych słów - np. takich, które mogą sugerować, że firma jest powiązana z rządem, ma specjalny status czy znaczenie dla państwa. Nazwa firmy nie powinna wprowadzać klientów w błąd.

Rejestracja gratis

Dla ciebie, jako przyszłego przedsiębiorcy, ważne jest to, że twoja firma może zacząć funkcjonować na rynku praktycznie już w momencie podjęcia decyzji o jej utworzeniu. W dodatku przez pierwsze trzy miesiące masz prawo prowadzić swój biznes nie rejestrując firmy, formalności możesz załatwić później. Jednak nie później niż w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia działalności - kiedy np. zakładasz sklep internetowy te trzy miesiące liczą się od momentu, kiedy zaczynasz sprzedawać, czyli kiedy masz pierwszego klienta. Zarejestrowanie firmy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Musisz jednak pamiętać o tym obowiązku, bo jeśli go nie dopełnisz grozi ci kara, trzeba będzie zapłacić 100 funtów.

Otwierając działalność w ramach samozatrudnienia musisz też zarejestrować się w brytyjskim urzędzie skarbowym HM Revenue & Customs, wypełniając formularz CWF1. Rejestracji możesz dokonać:

* listownie, przesyłając wniosek CWF1 pod adres:

National Insurance Contributions

OfficeSelf Employed Services

Application Processing Centre

Longbenton, Newcastle upon Tyne NE98 1ZZ

* osobiście, składając wniosek CWF1 w najbliższym oddziale HM Revenue and Customs,

* telefonicznie, dzwoniąc pod numer

infolinii: 0845 603 2691.

Zyski i straty

Przed rozpoczęciem działalności na własną rękę musisz uzyskać numer ubezpieczenia społecznego National Insurance Number - to twój indywidualny numer, odpowiednik polskiego NIP-u. Jest nadawany raz w życiu i niezbędny do podjęcia legalnej pracy w Wielkiej Brytanii.

Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje działalności czy niektóre branże wymagają specjalnych zezwoleń lub licencji - np. sprzedaż alkoholu czy prowadzenie taksówki. Musisz też spełnić dodatkowe wymagania, jeśli chcesz świadczyć usługi w zakresie bankowości, ubezpieczeń i doradztwa inwestycyjnego, handlu i wytwarzania pewnych kategorii lekarstw, trucizn oraz win i alkoholi mocnych. Dlatego, zanim rozpoczniesz działalność, sprawdź, jakie przepisy będą cię obowiązywały.

Pracując jako sole trader wypracowane zyski możesz zatrzymać dla siebie. Musisz jednak pamiętać, że za długi firmy odpowiadasz całym majątkiem. Natomiast masz prawo odliczać niektóre koszty związane z działalnością swojej firmy - np.: opłaty za telefon, Internet, elektryczność, wydatki na utrzymanie biura.

Prowadząc jednoosobową działalność płacisz dwie obowiązkowe składki ubezpieczenia społecznego:

- National Insurance Contributions Class 2 - wynosi 2,50 funta tygodniowo

- National Insurance Contributions Class 4 - dla przedsiębiorców, których roczny dochód przekracza określoną kwotę.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: