SuperBiz firma PGE Narodowy z rekordowym wynikiem finansowym – ponad 15 mln zł zysku w 2016 roku

PGE Narodowy z rekordowym wynikiem finansowym – ponad 15 mln zł zysku w 2016 roku

19.12.2016, godz. 15:35
Jakub Opara
wywiad Huberta Biskupskiego z prezesem PL.2012+ Jakubem Oparą foto: Super Express

PGE Narodowy to najlepiej oceniany i najbardziej rozpoznawalny obiekt sportowy w Polsce. To miejsce wielkich międzynarodowych wydarzeń, tu odbywają się największe imprezy sportowe i rozrywkowe. PGE to także centrum biznesu. Ten rok PGE Narodowy zakończy bardzo dobrym wynikiem finansowym.

- Zgodnie z prognozą, zysk operacyjny będzie znacząco lepszy niż w 2015 roku i wyniesie ponad 15 mln zł - poinformował prezes PL.2012+ Jakub Opara na konferencji prasowej podsumowującej kończący się czwarty rok działalności spółki. Szczegółowy raport zostanie opublikowany w 2017 roku po zamknięciu audytu biegłego rewidenta.

Zobacz również: Warszawa. 195-metrowy wieżowiec sprzedany za 1,2 mld zł!

- Warto podkreślić, że mimo wyłączenia obiektu na dwa miesiące w związku z organizacją prestiżowego szczytu NATO, udało nam się wygenerować przychody powyżej założonego budżetu na 2016 rok, w szczególności dzięki wydarzeniom całostadionowym, B2B oraz wynajmie powierzchni biurowych."– podkreślił prezes PL.2012+.

Centrum światowych wydarzeń
W lipcu 2016 roku uwaga całego świata była skierowana na odbywający się na PGE Narodowym szczyt NATO, największy i jak podkreślali jego uczestnicy, najważniejszy z dotychczas organizowanych. Przygotowania do obrad Paktu Północnoatlantyckiego wymagały współpracy wielu resortów i instytucji. Na płycie areny powstało miasteczko konferencyjne. Organizatorzy mieli do dyspozycji przestrzeń biurową o powierzchni ok 15 tys. m kw. - Organizacja szczytu NATO na PGE Narodowym pokazała, że nasz obiekt w krótkim czasie stał się bardzo ważnym miejscem na konferencyjnej mapie Polski i Europy." - stwierdził prezes Jakub Opara.

Miejsce bicia rekordów
W 2016 roku na narodowej arenie odbyło się 10 dużych wydarzeń sportowych, w tym m.in. mecze polskiej reprezentacji (polska-Armenia, Polska- Dania), maraton i mityng lekkoatletyczny. Podczas LOTTO Warsaw FIM SGP of Poland padł rekord frekwencji w historii żużla - 70 tysięcy kibiców „czarnego sportu" obserwowało mecze z trybun PGE Narodowego, a w sierpniu na zawodach lekkoatletycznych LOTTO Warszawskiego Memoriału im. Kamili Skolimowskiej Anita Włodarczyk rzutem na odległość 82,98 m pobiła rekord świata. PGE Narodowy to również liczne koncerty i imprezy rozrywkowe. Wielkim sukcesem okazał się koncert Rihanny czy projekt realizowany wspólnie z Polsatem projekt Roztańczony PGE Narodowy.

Biznes na PGE Narodowym
PGE Narodowy to zróżnicowana oferta wydarzeń sportowych, rozrywkowych i społecznych. To miejsce dysponuje również doskonałą infrastrukturę do organizacji imprez biznesowych. Praktycznie przez 365 dni w roku w Centrum Konferencyjnym, Biznes Klubie, Galerii czy lożach biznesowych odbywają się setki wydarzeń różnej rangi. W 2016 roku na PGE Narodowym odbyło się 19 imprez masowych, 200 wydarzeń społecznych i 280 wydarzeń biznesowych.

Czytaj też: Mieszkanie dla Młodych 2017: jak załapać się na dopłatę?

PGE Narodowy to już znana marka, dlatego spółka wyceniła licencję na komercyjne wykorzystanie wizerunku narodowej areny. W tym roku pojawiła się ona w grach, książkach i kampaniach reklamowych znanych marek. Do sprzedaży trafiły gadżety z logo PGE Narodowego takie jak piłki, podgrzewacze, kubki, torby, długopisy. We współpracy z PZPN powstało najnowsze wydanie gry Monopoly, wkrótce pojawią się puzzle 3D. Wizerunek PGE narodowy został wykorzystany w reklamie jesienno-zimowej kolekcji Vistuli z udziałem Roberta Lewandowskiego.

Wspólny PGE Narodowy
- Naszym celem jest rozszerzanie oferty. Aby utrzymać status lidera „przemysłu czasu wolnego", chcemy zapewnić naszym gościom możliwości aktywnego spędzenia czasu nie tylko na terenie naszego obiektu, ale również na błoniach PGE Narodowego. Zgodnie z zapowiedziami, w 2016 roku rozpoczęliśmy prace nad projektem Wspólny PGE Narodowy, który ma stać się ważną częścią przestrzeni miejskiej stolicy. Chcemy stworzyć miejsce do rodzinnego spędzania czasu. Bezpieczne, przyjazne, atrakcyjne i wspierające relacje międzypokoleniowe, dostępne także dla osób z ograniczoną sprawnością - zapowiadział prezes Jakub Opara.

W tym roku rozstrzygnięty już został konkurs na projekt pierwszego etapu placu zabaw dla dzieci. Na błoniach wokół stadionu powstanie więc małe centrum rozrywki dla najmłodszych, a dla seniorów zaplanowana jest strefa aktywności z przyrządami dostosowanymi do tej grupy wiekowej. Oprócz tego planowane są m.in. strefy treningowe dla rolek, street workout i deskorolek, trasy spacerowe, boiska streetball, wypożyczalnia PGE Narodowego i „Zielona strefa". Maja też powstać targ śniadaniowy i strefa piknikowa. Projekt zakłada również stworzenie galerii plenerowej i galerii sław upamiętniającej wizyty znanych osób lub wyjątkowe osiągnięcia w przestrzeni PGE Narodowego.

Mobilny PGE Narodowy
Czyli aplikacje na telefony i tablety (najpierw na platformę android, w późniejszym etapie iOS). To kolejny projekt realizowany w 2016 roku. - Przygotowaliśmy aplikacje na telefony i tablety, z interaktywnymi mapami z możliwością zlokalizowania się na stadionie i w jego obrębie, kalendarzem wydarzeń z aktualizowaną na bieżąco listą oraz funkcją sprawdzenie widoku w wybranym sektorze w różnych aranżacjach np. meczowych czy koncertowych "- tłumaczył prezes PL.2012+. W tym roku udało się też doprowadzić do ugody z PBG SA, generalnym wykonawcą. - W listopadzie, w imieniu Skarbu Państwa, podpisaliśmy porozumienie o do końca 2018 roku mają być usunięte wszelkie wady i niedociągnięcia na PGE Narodowym – poinformował Prezes Opara.

Ambitne plany
Plan na 2017 rok zakłada przychód w wysokości 56 mln zł. Złożą się na to: przynajmniej 24 wydarzenia całostadionowe, kilkaset wydarzeń biznesowych i społecznych. Wszystkie terminy są już zarezerwowane. Są już potwierdzone takie imprezy jak mecze polskiej reprezentacji w eliminacjach Mistrzostw Świata, PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland, czy koncertami Coldplay, Depeche Mode i Robbiego Williamsa. Na PGE narodowym odbędzie się też m.in. gala KSW czy mecz otwarcia Mistrzostw Europu w siatkówce.

2016 w liczbach
120 tys. widzów - na Verva Street Racing 2016
70 tys. gości - największa frekwencja na meczu żużlowymw Polsce
37 gol polskiej reprezentacji na murawie (mecz Polska-Armenia)
2 nowe formaty - charytatywna Gala Boksu, Roztańczony PGE Narodowy z rekordową liczbą gwiazd disco
250 wydarzeń biznesowych
2000 uczestników Transport Research Arena, najważniejszej w Europie konferencji dotyczącej transportu powierzchniowego
200wydarzeń społecznych

Plany na 2017 rok
21.07 Koncert Depeche Mode
24 wydarzenia całostadionowe
200 wydarzeń społecznych
280 wydarzeń biznesowych
02.05 - Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 2017
13.05 - PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland
10.06 - Mecz Polska – Rumunia eliminacje do MŚ 2018
18.06 - Koncert Coldplay
13.08 - Koncert Robbie Williams
08.10 - Mecz Polska – Czarnogóra eliminacje do MŚ 2018
04.09 - Mecz Polska – Kazachstan eliminacje do MŚ 2018

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: