Pieniądze na rozwój firm budowlanych

2015-03-17 1:00

Unijnych pieniędzy nie możemy wykorzystać na finansowanie bieżącej działalności firmy. Dlatego chcąc skorzystać z funduszy w obecnej perspektywie, dobrze jest pomyśleć o rozwoju własnej firmy w kierunku nowych technologii i innowacji. Do finansowania powinniśmy szukać przede wszystkim w Regionalnych Programach Operacyjnych (RPO).

Dotacje i pożyczki

W każdym z RPO przy wspieraniu przedsiębiorców preferowane będą projekty wpisujące się w specjalizacje regionalne danego województwa. Czyli dziedziny, w których województwo chce się rozwijać. Szczęśliwie technologie niskoemisyjne i efektywność energetyczna, czyli kierunki, w których rozwija się branża budowlana i remontowa, są promowane powszechnie. Dostępne będą dotacje oraz pożyczki na tzw. twarde inwestycje. Promowane będą tu przede wszystkim te projekty, które mają za zadanie wzmocnienie rozwoju naszej firmy oraz wprowadzenie na rynek wysokiej jakości produktów i usług. Możemy sięgnąć po wsparcie, m.in. gdy planujemy wdrożyć nowe technologie. Na co jeszcze możemy liczyć? Przede wszystkim na szkolenia dla pracowników różnych szczebli np. w dziedzinie efektywności energetycznej albo stosowania inteligentnych systemów pomiarowych itp.

Pomoc na ekoinnowacje

Większość województw zamierza promować także ekoinnowacje. Branża budowlana, nie tylko w Polsce, jest jednym z największych konsumentów surowców naturalnych. Ponad połowa wszystkich surowców stanowi bowiem źródło materiałów budowlanych, służy do wyrobu produktów wykorzystywanych w budownictwie lub jest zużywana podczas prac budowlanych. W dodatku każdego roku wzrasta ilość odpadów pochodzących z placów budowy. Ekoinnowacje mają za zadanie zmniejszenie zużycia lub bardziej efektywne zużycie surowców naturalnych oraz energii elektrycznej. Unijne wsparcie można uzyskać także na ograniczanie emisji szkodliwych substancji do środowiska. Dzięki dotacjom na innowacje możemy również podnieść wydajność pracy w naszej firmie.

Pieniądze na start

Na dotacje możemy liczyć także, chcąc założyć firmę w branży budowlanej. Jeśli mamy status bezrobotnego (jesteśmy zarejestrowani w urzędzie pracy), to będziemy mogli sięgnąć po np. dotację z Regionalnych Programów Operacyjnych. Wówczas o wsparcie występujemy za pośrednictwem naszego urzędu pracy. Osoby między 15. a 29. rokiem życia, które nie uczą się i nie pracują, będą mogły dostać dotację na samozatrudnienie z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Natomiast program JEREMIE oferuje wsparcie finansowe nie tylko powstającym, ale również działającym już dłużej na rynku mikro, małym i średnim przedsiębiorcom.

Wsparcie z tego programu jest obecnie dostępne w wybranych województwach. O pożyczkę mogą starać się osoby, które w banku miałyby ograniczone możliwości kredytowe. Oprocentowanie pożyczki jest jednak korzystniejsze niż w przypadku kredytów bankowych. Szczegółowe warunki i zasady uzyskania tego finansowania ustalane są w toku indywidualnych rozmów zainteresowanego z pożyczkodawcą. Lista instytucji przyznających preferencyjne pożyczki lub poręczenia jest dostępna na stronach: www.jeremie.com.pl oraz www.pozyczki.kujawsko-pomorskie.pl

Tu ci pomogą

Jeśli szukasz informacji na temat wsparcia z unijnych funduszy, zajrzyj na stronę internetową www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Bezpłatnych informacji udzielą ci także specjaliści z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Pełną listę Punktów oraz ich adresy również znajdziesz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/punkty/#/

Najnowsze