SuperBiz firma Polacy stracą dostęp do Facebooka? Minsterstwo Finansów bada ten przypadek

Polacy stracą dostęp do Facebooka? Minsterstwo Finansów bada ten przypadek

29.05.2017, godz. 19:02
Facebook pojawi się w telewizorach
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Finansów sprawdza, czy oferowanie polskim internautom gier na Facebooku jest zgodne z prawem. Resort prowadzi rejestr stron internetowych, na których można grać w nielegalne gry hazardowe. Poseł Kukiz'15 zastanawia się, czy na listę nie powinien być wciągnięty serwis Marka Zuckerberga.

Do państwowego rejestru trafiają strony oferujące rozrywkę bez wymaganych koncesji, zezwoleń lub zgłoszeń. Jeżeli dana domena znajdzie się w zestawieniu, dostęp do niej może zostać zablokowany. W przeciwnym razie dostawcom internetowym grożą kary sięgające setek tysięcy złotych.

Zobacz też: Spółka Facebook Inc. została królową parkietu

Obowiązująca w Polsce ustawa hazardowa nie precyzuje jednak, jakie urządzenia służą do prowadzenia gier hazardowych. Można za nie uznać nawet smartfony, tablety czy desktopy. Jak resort finansów podejdzie do gier na Facebooku? Zamknięcia serwisu raczej nie trzeba się obawiać, ale niektóre fan page'e mogą zostać zablokowane w Polsce.

Patrz także: Obiecywali nagrody z Media Expert. „Zabawa” na Facebooku kosztowała 61 zł

Poseł Kukiz'15, Jacek Wilk, wyraził swoje wątpliwości dotyczące konkretnych gier na Facebooku: Real Vegas, Slotomanii i Vegas Stars Casino. Jak zauważył, w przypadku tych gier nazwą domeny, która mogłaby trafić do Rejestru, jest facebook.com. Poseł wystosował interpelację, w której dopytuje się, czy serwis Marka Zuckerberga narusza monopol państwa na organizację gier hazardowych w Polsce, czy znajdzie się w rejestrze i czy na spółkę Facebook Ireland Ltd zostanie nałożona grzywna. W odpowiedzi wiceminister finansów Wiesław Janczyk potwierdził, że urzędnicy badają ten konkretny przypadek.

Oprac. na podst. money.pl, next.gazeta.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: