SuperBiz firma Polskie wozy strażackie podbijają świat! [ZDJĘCIA]

Polskie wozy strażackie podbijają świat! [ZDJĘCIA]

29.04.2016, godz. 15:18
WAWRZASZEK Inżynieria Samochodów Specjalnych
WAWRZASZEK Inżynieria Samochodów Specjalnych foto: Materiały prasowe

Cudze chwalicie, swego nie znacie – to powiedzenie jak ulał pasuje do polskiej firmy WISS, która podbija świat swoimi wozami strażackimi, a w naszym kraju mało kto o niej słyszał. Czy ma szanse się to zmienić?

Siedzibą firmy WISS jest Bielsko-Biała. Mimo że miasto od dziesięcioleci związane jest z motoryzacją, powszechnie mało kto o tym wie. Podobnie jest zresztą z samym WISS-em. Mimo że pojazdy tej firmy można dziś spotkać w aż 46 krajach, polski obywatel nie ma o tym pojęcia. WISS ma się czym pochwalić. Produkuje przede wszystkim wozy strażackie, ale w jego ofercie są też pojazdy dla policji i wojska, jeżdżące po płytach lotnisk, wytwarza ponadto kontenery i przyczepy.

ZOBACZ TEŻ: URSUS podbija Afrykę. Nie uwierzysz, że to polska reklama! - WIDEO

W zeszłym roku tylko na unijnym rynku firma zgarnęła kontrakty wartości ponad 440 mln zł, co czyni ją w tej kwestii polskim potentatem. Marka jest znana niemal w każdym zakątku globu. Wozy strażackie WISS służą m.in. na Słowacji, w Kongo, Hondurasie, Malezji, Malawi czy na Grenlandii. Można je też spotkać w niektórych polskich powiatach. Firma produkuje obecnie najbardziej zaawansowany technicznie wóz strażacki świata, nic więc dziwnego, że jej produkty cieszą się zainteresowaniem.

ZOBACZ TEŻ: Najmłodszy polski milioner? 18-letni Mateusz Mach, twórca FiveApp [WIDEO]

Jakość wozów strażackich jest szczególnie ważna w przypadku lotnisk. W wielu przypadkach od tego, jakie wozy strażackie ma do dyspozycji port lotniczy, zależy to, jakiej klasy samoloty będą mogły z niego korzystać, ma to też wpływ na wysokość stawek, jakie nakładają na właścicieli lotnisk firmy ubezpieczeniowe. Dlaczego o firmie WISS tak mało słychać? To ogólnie panująca w Polsce tendencja. Mało wiemy o naszych rodzimych przedsiębiorstwach, które podbijają światowe rynki. Tę sytuację ma zmienić konkurs Teraz Polska. W tym roku WISS został nominowany do udziału w konkursie w kategorii „Polski produkt przyszłości”.

Źródło: innpoland.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: