SuperBiz firma Pomysły na Polskę

Pomysły na Polskę

12.03.2013, godz. 02:00
XX FORUM GOSPODARCZE
foto:

W trakcie XX Forum Gospodarczego w Toruniu ekonomiści, politycy, eksperci, przedstawiciele świata biznesu i nauki dyskutowali o najważniejszych dla Polski sprawach. Jubileuszowy kongres odbywał się pod hasłem: "Transgraniczne więzi systemowe", a bohaterem był pieniądz w aspekcie gospodarczym, społecznym, politycznym i humanistycznym. "Super Biznes" był partnerem medialnym tego wydarzenia.

Forum Gospodarcze w Toruniu to jeden z największych i najstarszych kongresów gospodarczych w Polsce. Jest organizowany przez Stowarzyszenie Integracja i Współpraca nieprzerwanie już od 20 lat. Ideą spotkań podczas forum jest zbliżenie celów politycznych, gospodarczych i społecznych reprezentowanych przez różne opcje polityczne w Polsce. W tym roku w Toruniu zjawiła się rekordowa w historii forum liczba gości - ponad 2 tysiące. Wśród nich nazwiska z pierwszych stron gazet - m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były szef Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich i posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun. Przybyli szefowie największych firm Pedro Pereira da Silva, country manager Jeronimo Martins w Polsce oraz Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services.

Kierunek - Euroland

Uczestnicy konferencji analizowali najważniejsze wyzwania stojące przed polską, europejską i światową gospodarką w kontekście kryzysu ekonomicznego oraz procesów integracji i globalizacji.

Najtrudniejsze kwestie związane z przyjęciem wspólnej europejskiej waluty zostały poruszone już w trakcie sesji inauguracyjnej, która odbywała się pod hasłem "Transgraniczne więzi systemowe - Pieniądz". Dyskusja o perspektywach wejścia naszego kraju do Eurolandu wzbudziła duże emocje. Aleksander Kwaśniewski przekonywał, że referendum powinno być zwieńczeniem debaty na temat przystąpienia Polski do strefy euro.

- Jest to najwłaściwszy scenariusz dla Polski na najbliższe lata, który zapewni nam wejście do Europy pierwszej prędkości - powiedział Kwaśniewski podczas sesji otwierającej XX Forum Gospodarcze w Toruniu. Z opinią byłego prezydenta zgodził się Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Teraz z trudem trzymamy nogę w drzwiach, by nam ich nie zamknięto. Ale Unia Europejska już podzieliła się na dwie prędkości. Czas więc na decyzję, czy wchodzimy do strefy euro, czy nie - stwierdził prof. Jerzy Buzek.

Zwolenniczką wejścia Polski do strefy euro jest Róża Thun. Z kolei Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, był bardziej sceptyczny - zwrócił uwagę, że przyjęcie euro może być sukcesem, ale równie dobrze może się okazać porażką, tak jak w Grecji, Portugalii czy Hiszpanii.

Rolnictwo, energetyka, inwestycje...

Pierwszy dzień forum obfitował w liczne panele dyskusyjne, wśród których jednym z najciekawszych był ten poświęcony przyszłości polskich mediów. Moderator debaty - Hubert Biskupski, z-ca red. nacz. "Super Expressu" - oraz paneliści, m.in. Andrzej Jonas, red. nacz. "The Warsaw Voice", Wojciech Szeląg (Polsat Biznes) oraz Witold Szczęsny (WSiP), mimo różnic zdań w postrzeganiu obecnej kondycji mediów uznali, że mają one przed sobą przyszłość, bo zawsze będzie istniało zapotrzebowanie na informacje.

Wśród innych paneli warto odnotować te dotyczące odnawialnych źródeł energii, przyszłości i bezpieczeństwa polskiej kolei, bankowości, specjalnych stref ekonomicznych oraz inwestycji infrastrukturalnych.

Ważnym punktem pierwszego dnia kongresu było posiedzenie Krajowej Rady Programowej "Samorządowa Polska", któremu przewodniczyli profesor Jerzy Buzek i Aleksander Kwaśniewski. W latach 2014-2020 "Samorządowa Polska" zamierza zdobyć unijne dofinansowanie na utworzenie wspólnie z samorządami lokalnych funduszy pożyczkowych.

Utworzenie krajowego systemu funduszy pożyczkowych i poręczeniowych przełożyłoby się na rozwój firm czy też tworzenie nowych miejsc pracy - stwierdził Jarosław Grajkowski, wiceprezes Krajowego Funduszu Poręczeniowego "Samorządowa Polska".

Nowy partner - Kolumbia

W ramach bloku tematycznego poświęconego współpracy międzynarodowej uczestnicy toruńskiego kongresu dyskutowali o zacieśnianiu więzi gospodarczych z Ameryką Południową, zwłaszcza z Kolumbią. Uczestnicy panelu - m.in. Victoria Gonzalez Ariza, ambasador Kolumbii w Polsce, i Pedro Pereira da Silva, country manager Jeronimo Martins (właściciel sieci Biedronka) - debatowali o możliwościach w zakresie inwestycji, handlu i turystyki, jakie otwiera współpraca z nowym, ważnym dla Polski partnerem, którym może się stać Kolumbia. Pomysł nawiązania kontaktów gospodarczych z Kolumbią spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony właściciela sieci sklepów Biedronka, która być może niedługo zacznie tam inwestować.

Drugi dzień forum rozpoczął się dyskusją o możliwościach eksportowych polskich firm, o ograniczeniach formalno prawnych dla eksportu i instytucjach wspierających eksporterów.

Nowości na forum

W tym roku po raz pierwszy do programu forum została wprowadzona tematyka służby zdrowia, a do problemów biznesowych dołączyły etyczne. Pojawiły się też nowe, ciekawe tematy społeczne, jak udział niepełnosprawnych w życiu społeczno-ekonomiczno-gospodarczym czy rola kobiet w biznesie.

Uczestnicy toruńskiego spotkania zwracali uwagę na ważną rolę transgranicznej współpracy, która jest od lat motywem przewodnim forum.

Nowością w tym roku było także to, że konferencja stała się jeszcze bardziej dostępna dla wszystkich mieszkańców regionu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu władz województwa kujawsko-pomorskiego udział w wielu panelach dyskusyjnych był bezpłatny.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: