SuperBiz firma Przedsiębiorca-kameleon: prywatnie płaci, firmowo rzadziej

Przedsiębiorca-kameleon: prywatnie płaci, firmowo rzadziej

30.03.2016, godz. 15:13
Firma korepe tytorska, czyli złoty interes
foto: SHUTTERSTOCK

Te same osoby zmieniają twarz jako kredytobiorcy: zachowują się inaczej jako mikroprzedsiębiorcy, inaczej jako osoby indywidualne.

Biuro Informacji Kredytowej BIK zebrało dane, dotyczące zachowań konsumenckich posiadaczy kredytów zarówno firmowych, jak i prywatnych. I tak, wedle stanu na koniec listopada 2015 roku, 8 na 10 mikroprzedsiębiorców, zadłużonych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, posiadało również kredyt jako osoba prywatna. Kwoty są dość pokaźne: prawie 36 miliardów złotych przypadało na kredyty firmowe, a blisko 40 miliardów złotych na kredyty prywatne.

ZOBACZ TEŻ: Kredyty gotówkowe tanie jak nigdy, ale tylko te długookresowe [WIDEO]

Jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne, to co dziesiąty indywidualny kredytobiorca  nie spłaca w terminie, a mikroprzedsiębiorców jest o blisko połowę więcej - 14 proc. Jeszcze gorzej, na niekorzorzyść mikrobiznesmenów, wygląda sytuacja z kredyt zaciągnietymi na zakup nieruchomości. Jeśli prywatnie zaciągniete pożyczki nie są spłacane przez co szóstego kredybiorcę, to pod szyldem biznesu niespłacających jest dwa razy więcej - 11 na 100.

ZOBACZ TEŻ: Ustawa frankowa pod lupą Komitetu Stabilności Finansowej

Według Indeksu Zatorów Płatniczych BIG 48 procent firm ma problem z nieterminowym regulowaniem zobowiązań przez swoich kontrahentów, a przeciętna kwota należności przeterminowanych o przynajmniej 60 dni wynosi 41,6 tysięcy złotych.

źródło: BIK, BIG

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: