SuperBiz firma Przedsiębiorcy patrzą w przyszłość bez optymizmu

Przedsiębiorcy patrzą w przyszłość bez optymizmu

27.04.2016, godz. 12:51
Nie wiesz jak spłacić długi?
foto: materiały promocyjne

Znamy najnowsze wyniki Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców, czyli badania, w którym polskie firmy wskazują, jak odczuwają aktualną sytuację gospodarczą. Okazuje się, że nastroje są o wiele bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem. Coraz więcej przedsiębiorców bez optymizmu patrzy też w przyszłość.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przygotowuje organizacja Pracodawcy RP. Co miesiąc sprawdza ona, jak 12 tys. polskich firm zatrudniających 5 mln pracowników odbiera to, co dzieje się aktualnie na rynku. Wartością bazową Indeksu jest liczba sto. Oznacza ona, że ocena szefów się nie zmieniła. Jeśli wskaźnik jest wyższy, patrzą oni na rzeczywistość z optymizmem, a jeśli niższy – oznacza to, że ich ocena sytuacji biznesowej się pogarsza.

ZOBACZ TEŻ: Ministerstwo Skarbu Państwa z nowym podsekretarzem stanu

Według stanu na kwiecień bieżącego roku wspomniany wskaźnik wynosi 99,5. Wprawdzie dane te nie wydają się dramatyczne, ale, kiedy porówna się je z indeksem zaledwie z zeszłego miesiąca, widać, że nastroje są niemal gorbowe. W marcu bowiem Indeks był równy 100,6. Pogarsza się nie tylko ocena rzeczywistości, ale też prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – spadła ona z 93,2 pkt w poprzednim miesiącu do 92,8 pkt w kwietniu.

„Mijający miesiąc był najbardziej udany dla firm z branży transportowej, które zwiększyły swoje obroty w ostatnim czasie oraz spodziewają się dalszej poprawy wyników w nadchodzącym półroczu. Najbardziej pesymistyczne oczekiwania co do przyszłości panują zaś wśród przedsiębiorstw przemysłowych i wydobywczych, co uzasadniane jest obserwowanym spadkiem popytu na ich produkty” - czytamy w komunikacie prasowym Pracodawców RP.

ZOBACZ TEŻ: Balcerowicz porządzi na Ukrainie. "Chodzi o to, by mieć wpływ"

„Relatywnie słabo swoją sytuację – zarówno w perspektywie bieżącej, jak i nadchodzących 6 miesięcy – oceniają także firmy budowlane. Podobnie jak w poprzednich edycjach badania, pogorszenia wyników biznesowych doświadcza sektor finansowy, choć jednocześnie spodziewa się on ich ustabilizowania w przyszłości. Względnie stabilna sytuacja panuje w przedsiębiorstwach z branży usługowej i handlu detalicznego. Spośród wszystkich badanych grup firm to właśnie one planują największy wzrost poziomu inwestycji” - wskazuje organizacja.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: