SuperBiz firma Ranking centrów coworkingowych. Ile kosztuje wynajęcie biurka

Ranking centrów coworkingowych. Ile kosztuje wynajęcie biurka

22.05.2016, godz. 08:38
Ile kosztuje wynajęcie biurka w centrum coworkingowym
Ile kosztuje wynajęcie biurka w centrum coworkingowym foto: SHUTTERSTOCK

Nie każda firma ma siedzibę, do której wypada zaprosić klienta, natomiast wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą rejestruje ją we własnym mieszkaniu. Problem pojawia się, kiedy nie chcemy, żeby praca była domem.

Jeżeli nie stać cię na wynajęcie biura, ale potrzebujesz reprezentatywnej przestrzeni na godziny lub po prostu chcesz pracować w gronie innych osób samozatrudnionych, idealne rozwiązanie dla ciebie stanowi centrum coworkingowe. W ciągu ostatnich lat obserwujemy tendencję wzrostową na rynku tego typu biur, dzięki czemu ceny ich najmu stają się coraz bardziej konkurencyjne. W przestrzeni coworkingowej zarezerwujesz biurko biurko na godziny albo wykupisz abonament na cały miesiąc. W ten sposób zapewnisz sobie przyjemne miejsce pracy i unikniesz kosztów związanych z utrzymaniem biura.

O tym, jak prężnie rozwija się biznes coworkingowy w Polsce, świadczy fakt, że tego typu miejsc jest w naszym kraju już ok. 150 (dane Best2Invest). Jednak, żeby dogonić Niemcy, jeszcze trochę nam brakuje. W samym Berlinie na początku br. znajdowało się ok. 200 centrów coworkingowych. Nasz rodzimy rynek ma duży potencjał. Z danych GUS wynika, że liczba osób samozatrudnionych w w naszym kraju przekroczyła już 1 milion.

Dużo polskich miast regionalnych posiada oferty coworkingowe. Jednak największy wybór centrów jest w Warszawie. Swoje propozycje przygotowały: legendarne, jedno z pierwszych w Polsce Biurco, ale także: Clock Work, Regus, Biznes Spot, Sobusy, Busy Bee, Centralny, Ogrodowa 58, Copoint, Copoint 2, Noa Coworking, Cowork, Creative Hub Targowa, Business Lab i wiele innych.

Przeczytaj również: Aplikacja do rezerwacji biurek w centrach coworkingkowych

Miesięczny abonament za wynajem biurka w sali open space waha się od 300 do 500 złotych. Niektóre centra proponują również tańsze pakiety z ograniczoną liczbą godzin do wykorzystania. Za jedną godzinę najmu zapłacimy 5 – 10 zł, natomiast za pełen dzień użytkowania – ok. 40 – 50 złotych. Decydując się na opłacenie całego miesiąca z góry, warto sprawdzić, w jakich godzinach jest czynne centrum.

Przykładowo, w Poznańskim Spoko Work ceny miesięcznego abonamentu za open space wahają się od 350 do 500 zł, jednodniowy wynajem biurka kosztuje 40 zł, a opłata za godzinę – 10 złotych. We wrocławskim CO12, w zależności od tego, na ile dni w tygodniu potrzebujemy biurko, miesięczny abonament kosztuje 140 – 500 zł, a dzienna opłata za wynajem biurka wynosi 40 złotych. Miesięczny abonament w krakowskim Biórze i łódzkim Work Place 59 to wydatek rzędu 350 zł.

Biura coworkingowe wprowadzają udogodnienia dla przedsiębiorców z różnych profesji. W centrach można wynająć nie tylko biurko w układzie open space, ale także – recepcję z obsługą, salę konferencyjną, a nawet gabinet psycholoagiczny. Za jedną godzinę najmu gabinetu w warszawskim Fantastic Studio zapłacimy 22 – 30 złotych.

Ofertę coworkingową przygotowały także banki, np. Idea Bank posiada centra coworkingowe w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi. Aby skorzystać z przestrzeni do pracy, trzeba mieć konto w Idea Banku. Sala konferencyjna jest dostępna maksymalnie przez trzy godziny dziennie po wcześniejszej rezerwacji, z biurek można korzystać bez rezerwacji.

Ponadto przestrzeniami coworkingowymi w różnych miastach Polski dysponują Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Osoby, które nie czują się gotowe na otwarcie działalności gospodarczej, mogą uruchomić quasi-firmę jako pion AIP. Świadczą wówczas usługi pod własną nazwą i mają możliwość zawierania umów cywilnoprawnych ze swoimi „pracownikami", ale wystawiane faktury muszą dostarczać do inkubatora. Firma jest zarejestrowana na adres AIP.

Jako przedsiębiorca działający w ramch inkubatora, nie musisz płacić sładek ZUZ, za to uiszczasz miesięczny abonament w wysokości 300 zł netto. W ramach abonamentu inkubator zapewnia obsługę księgową, bezpłatne porady prawne, zniżki na szereg usług dla przedsiębiorców, a w wybranych miastach, np. w Warszawie lub Krakowie – dostęp do przestrzeni coworkingowej.

Liczne centra coworkingowe oferują usługę tzw. wirtualnego biura. Polega ona na udostępnieniu adresu do rejestracji firmy. Za dodatkową opłatą możesz mieć zapewniony odbiór korespondencji, wysyłkę skanów mailem czy wysyłkę na wskazany adres oryginalnych dokumentów za pośrednictwem tradycyjnej poczty. W zależności od pakietu, koszt takiej usługi to ok. 50 – 150 zł miesięcznie.

Może cię zainteresować: Zapewnij biurko do wynajęcia

Warto jednak wiedzieć, że od 19 maja 2016 r. przedsiębiorca musi wykazać tytuł prawny do siedziby firmy. W przeciwnym razie jego działalność może zostać wykreślona z Centaralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W praktyce oznacza to, że firmę możesz zarejestrować we własnym mieszkaniu lub wynajmowanym przez siebie lokalu.

Rezerwację biurka online ułatwia aplikacja Deks.works. Podobnie jak strony do rezerwacji hotelowych pokojów, np. Booking.com, zawiera ona przegląd dostępnych ofert w różnych krajach. Dzięki usłudze geolokalizacji apka wyszuka dostępne biurka w twojej okolicy. Za jej pośrednictwem możesz złożyć zamówienie bez konieczności bezpośredniego kontaktu z danym centrum coworkingowym.

Bodajże największą infrastrukturę coworkingową w Europie posiada Londyn. Rozwój tego typu przestrzeni w mieście z Big Benem wspiera tzw. Rondo Krzemowe (Silicon Roundabout), czyli kreatywny klaster. Dobrą infrastrukturą coworkingową dysponuje także Bruksela.

Źródła: biznes.pl, startuphubs.eu, pi.gov.pl, rp.pl

autor: Anna Bartosiewicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: