SuperBiz firma Skarbówka prześwietli konta właścicielom firm!

Skarbówka prześwietli konta właścicielom firm!

24.05.2017, godz. 10:36
Skarbówka zniszczyła firmę
Skarbówka zniszczyła firmę foto: SHUTTERSTOCK

Rząd wpadł na kolejny pomysł, jak uszczelnić podatek VAT. Tym razem chce codziennie monitorować rachunki bankowe przedsiębiorstw. Taką możliwość przewiduje nowy projekt Ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że dzięki zmianie przepisów budżet państwa mógłby zwiększyć się o 4,5 mld zł rocznie.

Nowy projekt Ordynacji podatkowej zakłada, że firmy raz na 24 godziny będą musiały udostępniać wyciągi ze swoich rachunków bankowych. To kolejny pomysł rządu na walkę z wyłudzeniami VAT.

Zobacz też: Biznesowe Oscary 2017. Poznaj laureatów prestiżowej nagrody

- W celu ograniczenia oszustw i nadużyć występujących w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatków dochodowych proponuje się wprowadzenie obowiązku przekazywania przez podatników dobowych wyciągów z rachunków bankowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Działania te miałyby charakter prewencyjny w zakresie ograniczenia oszustw i nadużyć podatkowych, w tym w szczególności oszustw karuzelowych, i realizowane byłyby poprzez szybką identyfikację transakcji podejrzanych oraz weryfikację spójności deklarowanych przychodów oraz kosztów z obrotami na rachunku – napisało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu ustawy, które zostało opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

W jaki sposób ma być udostępniana historia konta?
Jeżeli nowa Ordynacja podatkowa wejdzie w życie, to raz na dobę firmy będą musiały przekazywać skarbówce dane ze swojego rachunku bankowego drogą elektroniczną, w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Jak tłumaczy resort, ułatwiłoby to „szybką reakcję organów podatkowych na niekorzystne zachowania podatników". Informacje o transakcjach będzie można przekazać przez bank, spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub bezpośrednio, jeżeli podatnik posiada rachunek bankowy za granicą.

Przeczytaj również: Konstytucja dla Biznesu uderza w firmy z jednym autem

Co powinien zawierać wyciąg?
Udostępnione skarbówce dane mają obejmować: dane nadawcy i odbiorcy, w tym numery kont nadawcy i odbiorcy, datę i czas obciążenia rachunku, kwotę transakcji i walutę, w której została dokonana, tytuł przelewu, opis zlecenia oraz saldo konta.

Kiedy mają zacząć obowiązywać przepisy?
Resort finansów chce, aby Ordynacja podatkowa na nowych zasadach została wprowadzona od 1 września 2017 roku.

Zobacz także: Zmiany w ubezpieczeniu OC w 2017 roku

Kogo chce kontrolować fiskus?
Ze zrealizowanych transakcji musiałyby spowiadać się zarówno duże, jak i małe oraz średnie firmy. Obowiązek zostałby nałożony łącznie na około 80 tys. przedsiębiorstw, natomiast zostałyby z niego wyłączone mikrofirmy.

Ile uda się zaoszczędzić?
Ministerstwo Finansów liczy na to, że dzięki znowelizowanym przepisom jeszcze w tym roku uda się zatrzymać w budżecie państwa ok. 2,2 mld zł, a kolejne lata przyniosą oszczędności rzędu 4,5 mld zł rocznie. W opinii MF już w lipcu zaczną być widoczne skutki zmian, ponieważ firmy będą przygotowywać się na wejście w życie nowej Ordynacji podatkowej.

Resort finansów utrzymuje, że znowelizowana Ordynacja wyborcza będzie korzystna dla podatników, ponieważ zyskają oni dodatkową ochronę przed nieuczciwymi kontrahentami. Ma ją zagwarantować m.in. system szybkiego ostrzegania przed podejrzanymi transakcjami. Jeżeli fiskus wykryje budzący wątpliwości przelew, powiadomi podatnika o zagrożeniu. Gdy w transakcji zostanie wykryta nieprawidłowość, skarbówka będzie mogła skontrolować podejrzaną stronę. Fiskus spodziewa się zmniejszenia luki podatkowej oraz szybsze wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. Ponadto kontrole podatkowe czy celno-skarbowe mają trwać krócej.

Ordynacja podatkowa na nowych zasadach ma stanowić uzupełnienie systemu JPK, który został wprowadzony na początku bieżącego roku. Według rządu oba systemy razem mogą „zwiększyć wpływy podatkowe z tytułu VAT o około 11,5 mld zł".

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, forsal.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: