SuperBiz firma Stop biurokracji. Wspólna akcja Ministerstwa Rozwoju, Pracodawców RP i Super Biznesu

Stop biurokracji. Wspólna akcja Ministerstwa Rozwoju, Pracodawców RP i Super Biznesu

11.04.2016, godz. 18:00
DOKUMENTY PODPIS UMOWA RACHUNKI
foto: SHUTTERSTOCK

Przedsiębiorco! Wypełnij ankietę i zmień szkodliwe przepisy prawne

Niejasne prawo, wzajemnie wykluczające się i absurdalne przepisy oraz wszechobecny nadmiar formalności. Od lat właśnie te czynniki przedsiębiorcy uznają za największe bariery w rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw właścicielom firm. Dlatego Ministerstwo Rozwoju, Pracodawcy RP i redakcja "Super Biznesu" rozpoczynają akcję "STOP biurokracji".

W ramach akcji "STOP biurokracji" prosimy przedsiębiorców o wypełnienie ankiety i udzielenie odpowiedzi na trzy proste pytania, dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Nadesłane na adres redakcji ankiety zbierzemy, podsumujemy i wyselekcjonujemy najbardziej szkodliwe przepisy prawne. A potem postaramy się je zmienić po to, by prowadzenie własnego biznesu w Polsce stało się prostsze.

To nieprawda, że nic nie można zrobić! Choć jeszcze wiele trzeba zmienić, pozytywnych przykładów nie brakuje. Wystarczy przypomnieć o tym, jak rząd ułatwił życie przedsiębiorcom, którzy chcą otworzyć własny biznes. Dzięki nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym od 1 grudnia 2014 r. skrócił się czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zamiast miesiąca, jak było wcześniej, wystarcza kilka dni, by zacząć działać na własny rachunek, bo NIP i REGON są nadawane automatycznie.

Nowe regulacje usprawniły zasadę jednego okienka, które w założeniu miało uprościć i skrócić procedurę nadawania firmom identyfikatora podatkowego NIP i numeru identyfikacyjnego REGON, ale w praktyce ją wydłużało. Przed wprowadzeniem nowych przepisów, oprócz złożenia wniosku o wpis, trzeba było bowiem składać wiele dodatkowych dokumentów i formularzy (było to w istocie zbędne mnożenie dokumentów koniecznych do rejestracji spółek), które sąd następnie przesyłał - za pośrednictwem poczty - do Głównego Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędu skarbowego. Teraz formularz jest jeden i wszystkie dane dla odpowiednich urzędów są dostępne od razu w systemie teleinformatycznym. I to na ich podstawie automatycznie nadawany jest REGON oraz NIP, informacja o nich jest z powrotem przekazywana do KRS-u, po czym automatycznie jest zamieszczana we wpisie (urzędy między sobą mogą wymieniać dane dotyczące przedsiębiorcy). Dzięki takiemu rozwiązaniu działanie nowo powstającej firmy ogranicza się wyłącznie do obowiązku złożenia wniosku o wpis podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zamiast narzekać na wadliwe i zawiłe prawo, warto wypełnić ankietę i przesłać ją na adres redakcji ("Super Express", 00-939 Warszawa, ul. Jubilerska 10 z dopiskiem Akcja "STOP biurokracji"). Być może to właśnie dzięki twoim obserwacjom życie polskich przedsiębiorców już niedługo stanie się prostsze, a prowadzenie firmy przyniesie więcej satysfakcji.

 

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju

Szanowni Państwo, Drodzy Przedsiębiorcy

Jednym z głównych założeń przyjętego przez rząd Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest pozytywna rozbudowa polskiej gospodarki. Jeśli chcemy równać do najlepszych praktyk i najsilniejszych gospodarek, rodzimi przedsiębiorcy muszą wiedzieć, że państwo stoi po ich stronie, że stwarza uczciwe i przyjazne reguły gry rynkowej. W Polsce to nie wysokość podatków stanowi zasadniczy problem, tylko papierologia, stempelologia, zmienność prawa, ogólna mitręga biurokratyczna i gąszcz absurdów oderwanych od realiów codziennego funkcjonowania firmy.

Chcemy to zmienić i zmienimy - bo to właśnie małe i średnie firmy są solą naszej gospodarki. To na nich opiera się wzrost gospodarczy, to one tworzą najwięcej miejsc pracy i to one w największym stopniu mogą się przyczynić do uwolnienia w pełni potencjału polskiej gospodarki.

Ankietą chciałbym rozpocząć taki właśnie dialog. Zależy nam na wskazaniu tych przepisów i regulacji, które są dla Was - przedsiębiorców - największą bolączką w prowadzeniu Waszych firm i zakładów. Zależy nam na Waszym wsparciu i praktycznym doświadczeniu. Tylko w ten sposób wspólnie usuniemy bariery, które niepotrzebnie hamują Waszą przedsiębiorczość. Chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy wreszcie rozwinęli skrzydła. Jestem głęboko przekonany, że dzięki Waszej pomocy uda się to zrobić.

 

Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP

Czas na zmiany w polskim prawie

Duch przedsiębiorczości jest w Polakach bardzo silny. Wielokrotnie udowadniali to w przeszłości. Udowadniają dzisiaj. I robią to mimo rozrastającej się biurokracji i nawału obowiązków oraz formalności, z którymi muszą się borykać. To kłody, które państwo i urzędnicy każdego dnia rzucają im pod nogi.

Codzienność tych, którzy chcą w Polsce prowadzić własny biznes, to nieustanne zdobywanie zezwoleń, zgód, decyzji, składanie formularzy. Samo wypełnienie deklaracji podatkowych zajmuje im średnio ponad 270 godzin rocznie! Zamiast pracować i zarabiać pieniądze, rozwijać swoje firmy, marnują setki godzin na wypełnianie obowiązków informacyjnych i sprawozdawczych. Gdyby chcieli przeczytać każdą stronę uchwalanego rocznie prawa, musieliby poświęcać na to zajęcie 3,5 godziny dziennie. Żadnego przedsiębiorcy w Polsce nie stać na to. Ponadto, przy takiej ilości "produkowanego" prawa, drastycznie spada jego jakość i nie może być mowy o żadnej stabilności reguł gry. Zmiany są pilnie potrzebne i, głęboko w to wierzę, możliwe. Zmiany, które zlikwidują tę gigantyczną, biurokratyczną patologię.

Dlatego zwracamy się do Was, przedsiębiorcy, byście wskazali najbardziej szkodliwe, bezsensowne i zbędne przepisy, które należałoby w pierwszej kolejności zlikwidować. To wy możecie postawić najlepszą diagnozę i wierzę, że Ministerstwo Rozwoju weźmie wasze uwagi do serca.

autor: Danuta Rawicka Mateusz Morawiecki zobacz inne artykuły tego autora
wicepremier i minister rozwoju Andrzej Malinowski zobacz inne artykuły tego autora
prezydent pracodawców RP zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: