SuperBiz firma Strzeż się przed oszustami. Nowa metoda „na prezesa”

Strzeż się przed oszustami. Nowa metoda „na prezesa”

06.06.2017, godz. 12:23
Firma korepe tytorska, czyli złoty interes
foto: SHUTTERSTOCK

Oszuści nie próżnują i wymyślają coraz to nowe metody, jak wyprowadzić w pole swoje ofiary. Portal nto.pl ostrzega przed nowym oszustwem „na prezesa”. Na czym ono polega?

Pracownicy dużych firm muszą się strzec jak nigdy wcześniej. Oszuści opracowali nową metodę, która pozwala im na wyłudzenie pieniędzy. Na samej tylko Opolszczyźnie ofiarami krętaczy padło w tym roku już kilka firm. Na czym polega oszustwo „na prezesa”?

ZOBACZ TEŻ: Oszuści wyłudzają pieniądze od księży

Pracownik firmy dostaje maila od swojego przełożonego. A przynajmniej tak myśli. Za szefa podszywa się bowiem oszust, który, dla uśpienia czujności, prowadzi z pracownikiem typową rozmowę o obowiązkach. W końcu, w którymś mailu, zleca mu dokonanie przelewu z firmowego konta.

ZOBACZ TEŻ: Oszustwo na 64 mln zł. Prokuratura stawia zarzuty

Później okazuje się, że pieniądze trafiają na zagraniczne konto oszusta. Nabrać się o tyle łatwiej, że krętacz podszywający się pod szefa przeważnie dobrze zna strukturę danej firmy, korzysta też z adresu mailowego łudząco podobnego do tego, który należy do szefa. Najprostszym sposobem na to, by ustrzec się przed oszustwem, jest ustne potwierdzenie dokonania przelewu u przełożonego.

Źródło: nto.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: