SuperBiz firma Super Biznes: Zawieś biznes po sezonie

Super Biznes: Zawieś biznes po sezonie

22.10.2014, godz. 17:41
Zawieś biznes po sezonie
Zawieś biznes po sezonie foto: SHUTTERSTOCK

Budka z goframi, uliczna sprzedaż okularów i biżuterii, wypożyczalnia leżaków, piwny ogródek to świetne pomysły na zarobienie w sezonie. Co zrobić z biznesem po wakacjach? Przedsiębiorca ma prawo zawiesić działalność i dzięki temu oszczędzić, są jednak pewne ograniczenia.

Nad morzem, w górach i na Mazurach na sezonowe usługi i towary przez kilka wakacyjnych miesięcy jest ogromne zapotrzebowanie. Szczególnie jeśli dopisuje pogoda. Na brak klientów nie narzekają zarówno właściciele ogródków piwnych, jak i budek z lodami, goframi i podobnymi smakołykami. Popularnością cieszą się również wypożyczalnie sprzętów sportowych i plażowych czy stragany z pamiątkami i gadżetami wakacyjnymi. Nieźle radzą sobie hotelarze i właściciele agroturystyki. Prowadzenie sezonowej działalności gastronomicznej, hotelarskiej czy rekreacyjnej traci często rację bytu wraz z końcem lata.

Zobacz też: Krupińska i Karpiel-Bułecka OBRAZILI SIĘ na koleżankę z show-biznesu!

Biznes w zawiasach

Turyści opuszczają kurorty, popularne wakacyjne miejscowości pustoszeją, a przedsiębiorca zostaje z koniecznością opłacenia składek ZUS i składania deklaracji VAT. I to pomimo że budka czy stoisko będzie zamknięte i niedochodowe. Utrzymywanie firmy sezonowej przestaje więc być opłacalne. Tym bardziej że jej właściciele ponoszą takie same koszty i mają te same zobowiązania co właściciele firm całorocznych. Taka firma też wymaga rejestracji, opłacania składek i podatków, co generuje stałe koszty niezależnie od popytu.

Firma nie musi jednak działać przez cały rok. Prawo daje możliwość zawieszenia działalności. Dzięki takiej możliwości przedsiębiorca nie jest zobligowany do opłacania ZUS-u i składania deklaracji VAT.

Nie jest to jednak opcja, z której może skorzystać każdy sezonowy biznesmen. Zawiesić działalność mają prawo tylko ci, którzy nie zatrudnili pracowników (jednoosobowi przedsiębiorcy), lub ci, którzy zatrudnili ich na umowę-zlecenie lub umowę o pracę, ale na czas określony, który kończy się przed datą zawieszenia. Takie prawo nie przysługuje pracodawcy zatrudniającemu pracowników na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Formalności

Prowadzoną działalność gospodarczą można zawiesić na określony czas: od 30 dni do 24 miesięcy. Nie musi to być pełny miesiąc, równie dobrze może być to środek bądź koniec miesiąca. Formalności nie są skomplikowane i czasochłonne. Wypełniony odpowiednio wniosek CEIDG-1 można złożyć na trzy sposoby: osobiście w urzędzie gminy, wysłać listem poleconym lub złożyć przez Internet. Jeżeli biznes jest zawieszany regularnie, np. co roku po sezonie letnim, to czas każdorazowo liczony jest od początku. Łącznie więc firma może być "zamrożona" nie dłużej niż przez 2 lata. Nie ma żadnych ograniczeń w liczbie zawieszeń i odwieszeń firmy.

O swojej decyzji przedsiębiorca nie musi zawiadamiać ZUS-u i urzędu skarbowego. Po zawieszeniu nie trzeba opłacać co miesiąc ZUS-u. W przypadku, w którym właściciel decyduje się na zawieszenia w trakcie miesiąca, musi opłacić pełną składkę zdrowotną oraz składki na ubezpieczenie społeczne za dni, przez które firma funkcjonowała (w zależności od początkowej daty zawieszenia). Niepłacenie składek zdrowotnych oznacza oczywiście utratę prawa do korzystania ze świadczeń NFZ.

Przedsiębiorca zwolniony jest również z obowiązku składania deklaracji VAT (jeśli jest to pełny okres rozliczeniowy). Jest natomiast zobligowany do złożenia deklaracji, jeśli chce odliczyć od podatku (mimo zawieszenia) faktury, np. za opłaty mieszkaniowe. Wymagane jest również złożenie rocznej deklaracji (z przychodami i kosztami działalności).

Jak wznowić działalność

Działalność można wznowić w dowolnym momencie, ale po upływie 30 dni od zawieszenia. Zawieszając firmę, podaje się datę przypuszczalnego wznowienia jej funkcjonowania, ale jest to data umowna, i jej niedotrzymanie nie pociąga żadnych konsekwencji. Odwieszenie firmy i tak wymaga złożenia wniosku CEIDG-1.

Możliwość reaktywacji firmy w dowolnej chwili jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, którzy mogą swój biznes z powodzeniem prowadzić również w okresie zimowym. Wtedy zawieszają go jedynie na okres jesieni. Po wznowieniu działalności przedsiębiorca jest ponownie zobowiązany do opłacania składek ZUS i składania deklaracji VAT.

Wznawianie biznesu bez zgłoszenia tego w odpowiednich urzędach to kosztowne ryzyko. Urzędy skarbowe przeprowadzają skrupulatne i częste kontrole działalności sezonowych prowadzonych w miejscowościach turystycznych. Podczas kontroli m.in. sprawdzane są rachunki, kasy fiskalne, wysokość odprowadzanych podatków. Zaniedbanie w tej kwestii sfinalizowane grzywną może okazać się kosztowniejsze, niż regularne opłacanie należności.

Ważne przy zawieszeniu działalności gospodarczej:

Po zawieszeniu nie opłaca się składek ZUS

Nie trzeba też składać deklaracji VAT

Traci się prawo do świadczeń NFZ

Biznes można zawiesić i odwiesić w dowolnym momencie

Czas zawieszenia: od 30 dni do 24 miesięcy

Zawiesić firmy nie mogą przedsiębiorcy zatrudniający pracowników na umowę o pracę

Wakacyjny biznes bez działalności gospodarczej

Każda działalność zarobkowa, która funkcjonuje w sposób ciągły i zorganizowany, jest działalnością gospodarczą

Wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Wymaga rejestracji w ZUS-ie

Za brak rejestracji grozi kara grzywny lub więzienia

Sprzedawca jest zobowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży, rejestr VAT, rachunków i faktur, dokumentację kasy fiskalnej, opłacać podatki (VAT i dochodowy) i składki ZUS

Za niezapłacone podatki i składki urzędnicy mogą nałożyć dodatkowe kary (włącznie z odsetkami)

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

autor: Marta Pawłowka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: