SuperBiz firma Super Biznes - Zorganizuj dzieciom czas

Super Biznes - Zorganizuj dzieciom czas

22.04.2014, godz. 02:00
Zorganizuj dzieciom czas
Olga Suszenok (42 l.), właścicielka Centrum Zabaw dla Dzieci „Fikoland” w Białymstoku foto: Super Express

Sala zabaw dla dzieci to świetny pomysł na dochodowy biznes. Zdolni animatorzy i przyjazne wnętrze sprawią, że nie będziesz narzekać na brak podopiecznych

Rodzice coraz częściej szukają osób, które potrafią zorganizować czas ich dzieciom. Stąd popularność klubokawiarni dla maluchów, zajęć i warsztatów dla kilkulatków oraz sal zabaw. Od czego zacząć uruchomienie własnej placówki? Oczywiście od znalezienia właściwego lokum! Nie musi się znajdować ono w centrum handlowym. Równie dobrze sprawdzi się lokal na osiedlu mieszkaniowym, położony w pobliżu placu zabaw czy przedszkola. Żeby zwabić małych klientów, sala zabaw musi być odpowiednio wyposażona. Sprzęt powinien być interesujący i taki, by mogły z niego korzystać dwu- czy trzylatki oraz dzieci nieco starsze.

Otwarcie sali zabaw dla dzieci może być świetnym pomysłem na biznes. Zwłaszcza że miejsc w przedszkolach stale brakuje. Jeśli uda nam się stworzyć odpowiednio wyposażone, miłe, atrakcyjne miejsce i zapewnimy dobrych opiekunów, na brak dzieci z pewnością nie będziemy narzekać.

Dlaczego warto pomyśleć o prowadzeniu sali zabaw? Bo to może być naprawdę dochodowy biznes. Na dzieciach raczej się nie oszczędza, nawet w czasach kryzysu, więc firma stworzona z myślą o nich niemal zawsze się opłaca. Sale zabaw w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Rodzice chętnie przyprowadzają w takie miejsca swoje pociechy, bo wiedzą, że maluchy mogą tu bezpiecznie spędzić fantastyczny czas na zabawie razem ze swoimi rówieśnikami. Maluchy mają zapewnioną opiekę, a rodzice w tym czasie mogą odpocząć, poczytać, popracować na komputerze, spotkać się ze znajomymi czy spokojnie zrobić zakupy. W sali zabaw można też zorganizować urodziny swojego dziecka czy inne okolicznościowe spotkania. Takie miejsca są szczególnie popularne w dużych miastach, choć coraz częściej są otwierane również w mniejszych miejscowościach. W odróżnieniu od tradycyjnego placu zabaw maluchy mogą się tu bawić nie tylko latem, ale i zimą.

W centrum handlowym - drogo

Jak w każdym biznesie, powodzenie naszego przedsięwzięcia w dużej mierze będzie zależało od właściwej lokalizacji, dlatego już na początku musimy się nad tym dobrze zastanowić. W przypadku sal zabaw sprawdzają się zwykle centra większych miast. Zresztą, zarówno w dużych, jak i w mniejszych miejscowościach cały czas powstają nowe galerie i centra handlowe, a tym samym przybywa miejsc, w których możemy zlokalizować salę zabaw dla dzieci. Wzrost zapotrzebowania na takie miejsca można również zaobserwować w większych osiedlach, szczególnie tych zamieszkałych przez rodziny z dziećmi, bo w ciągu paru ostatnich lat rodzice mają coraz większy problem ze znalezieniem miejsca w przedszkolach.

Jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie sali zabaw, kluczowym i najważniejszym elementem powinien być wybór odpowiedniej lokalizacji. Nie zawsze warto otwierać taką salę w galerii handlowej, choć rodzice na czas zakupów chętnie zostawiają swoje dzieci w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach. Jednak wynajęcie powierzchni w centrum handlowym wiąże się z dużymi kosztami. Opłaty bywają tu nieraz kilkakrotnie (lub nawet kilkunastokrotnie w skrajnych przypadkach) wyższe niż w innych lokalizacjach. Właściciele centrów handlowych często żądają bardzo wysokich opłat za wynajęcie sali, a do prowadzenia naszego biznesu będziemy potrzebować sporej powierzchni - czynsz może wynieść średnio od 40 do 70 euro za mkw. To naprawdę sporo, ale z drugiej strony wysokie koszty może zrekompensować duża liczba klientów, których w centrach handlowych jest nieporównywalnie więcej niż w salach zabaw działających w miejscach, gdzie za wynajem płaci się dużo mniej.

Na osiedlu - taniej

Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie trzeba przeprowadzić analizę opłacalności inwestycji - oszacować swoje możliwości finansowe i zrobić dokładne rozeznanie rynku, żeby sprawdzić, na ilu potencjalnych klientów możemy liczyć. Jeśli uznamy, że prowadzenie biznesu w galerii handlowej to niekoniecznie jest strzał w dziesiątkę, możemy poszukać odpowiedniego miejsca na osiedlach, gdzie mieszka dużo rodzin z dziećmi. Mieszkańcy takich osiedli chętnie widzą u siebie sale zabaw dla dzieci, ponieważ już od kilku lat coraz trudniej jest o miejsce dla dziecka w przedszkolu. Sala zabaw chociaż częściowo może pomóc rozwiązać ten problem. Szacuje się, że obecnie na rynku polskim działa ponad 300 odpowiednio do tego przeznaczonych i przygotowanych sal do zabawy dla dzieci i stale ich przybywa. Dlatego zanim otworzymy osiedlową salę zabaw, powinniśmy sprawdzić, czy w najbliższej okolicy nie ma już podobnej sali. Wtedy rozkręcenie naszego biznesu może być dużo trudniejsze. Klienci często przywiązują się do już sprawdzonych miejsc i nasza inwestycja może skończyć się fiaskiem.

Atrakcyjne wyposażenie

Żeby zwabić małych klientów, sala zabaw musi być odpowiednio wyposażona, tak by zapewnić dzieciom różnorodną rozrywkę. Oferta zależy w dużym stopniu od tego, gdzie nasza sala zabaw się znajduje. Jeżeli zdecydowaliśmy się na lokalizację w centrum handlowym, trzeba liczyć się z tym, że przychodzą tu z rodzicami dzieci w każdym wieku i raczej na krótko. Sprzęt powinien być taki, żeby zainteresować wszystkie dzieci, a zabawy nie mogą być zbyt łatwe ani zbyt trudne. Chodzi o to, by ze sprzętu i zabawek mogły korzystać dwu- czy trzylatki, ale też o to, by nie nudziły się dzieci nieco starsze. Powinniśmy także zadbać, by dzieci wzajemnie sobie nie przeszkadzały, i odpowiednio podzielić powierzchnię, którą mamy do dyspozycji. Najważniejsze, by wyposażenie, kolorystyka i elementy dekoracyjne sali spodobały się dzieciom. One są bardzo wymagające i jeśli nie zaakceptują naszych pomysłów, nie możemy spodziewać się powodzenia całego przedsięwzięcia. Pamiętajmy, że wszystkie sprzęty i zabawki powinny mieć niezbędne atesty i być bezpieczne dla dzieci.

Nie tylko baseny z piłeczkami

Obowiązkowe wyposażenie sali zabaw to kilkupoziomowy tor przeszkód z licznymi zjeżdżalniami, huśtawkami oraz oczywiście z basenem wypełnionym kolorowymi piłeczkami. Dla starszych maluchów atrakcją będzie trampolina. Dodatkową rozrywkę najmłodszym zapewnią natomiast duże dmuchane zabawki (np. napełniane powietrzem zamki, baseny), a także różnego rodzaju bujaki. Warto wyposażyć salę w takie zabawki, bo są łatwe w transporcie i montażu, tanie i mobilne, a możemy je ustawić zarówno na świeżym powietrzu, jak i wewnątrz budynku. To dobre rozwiązanie, jeśli na początku nie dysponujemy dużymi pieniędzmi. Takie zabawki idealnie nadają się na szybki start. Dodatkową atrakcją sali zabaw mogą być automaty na monety. Jednak w dzisiejszych czasach dzieciom nie wystarczają już proste i nieskomplikowane zabawki jak drabinki czy basen z piłeczkami. Wraz z postępem technologicznym zmieniają się upodobania najmłodszych. Dzieci coraz chętniej sięgają po gry komputerowe czy też szukają rozrywki w sieci. Dlatego warto też utworzyć w sali zabaw kącik albo nawet wydzielić oddzielną salę, w której staną komputery - np. z grami dla maluchów czy z programami do nauki języka obcego na wesoło dla starszych dzieci. Cały czas musimy bowiem pamiętać, że od zainteresowania ofertą zależy powodzenie i przyszłość naszego biznesu.

Bezpieczeństwo dzieci

Z wyposażeniem naszej sali zabaw nie powinniśmy mieć kłopotu i nie musimy sami z tym sobie radzić. Na naszym rynku działają wyspecjalizowane firmy, które zajmują się kompleksowym wyposażaniem takich sal. Bez trudu znajdziemy firmę, która zaprojektuje i wyprodukuje dla nas salę zabaw. Wystarczy określić wielkość lokalu, którym dysponujemy, i taka firma zajmie się od początku do końca jego wyposażeniem. Sala może być jedno- albo wielopoziomowa, mogą być baseny z piłeczkami, zjeżdżalnie, wieże do wspinania… Wszystko, co sobie wymyślimy.

Jeśli chcemy zmniejszyć początkowe koszty otwarcia działalności, możemy kupić używane sprzęty albo też skorzystać z oferty leasingowej, którą oferują producenci takich sprzętów. Pamiętajmy jednak, że sala zabaw musi być przede wszystkim bezpieczna dla dzieci. Profesjonalne firmy tworzące sale zabaw doskonale o tym wiedzą i zapewnienie bezpieczeństwa jest dla nich, tak samo jak dla nas, sprawą priorytetową.

Imprezy okolicznościowe

Możemy urozmaicić naszą ofertę, a przy okazji zapewnić sobie dodatkowe dochody, jeśli będziemy organizować imprezy okolicznościowe. Różnego rodzaju bale maskowe czy karnawałowe, a także imprezy urodzinowe z pewnością zwiększą atrakcyjność naszej sali zabaw i pozwolą nam dotrzeć do większej grupy klientów. Organizując maluchom urodziny, możemy zająć się też przygotowaniem zaproszeń, scenariusza imprezy, poczęstunku, upominków dla małych gości czy zaproponować wykonanie zdjęć podczas zabawy. Warto wzbogacić naszą ofertę o organizowanie przyjęć tematycznych, które tak lubią dzieciaki. Jubilat i goście przebierają się wówczas np. za księżniczki i rycerzy, zwierzątka czy za bohaterów ulubionych bajek, do tego warto przygotować jakieś gry związane z tematem zabawy albo wspólnie z dziećmi wykonać potrzebne rekwizyty. Nasze zyski możemy też zwiększyć, otwierając przy sali zabaw wypożyczalnię strojów dla dzieci albo stoisko z zabawkami.

Za godzinę lub abonament

Korzystającym z naszej sali zabaw możemy zaproponować różne formy zapłaty za opiekę nad dziećmi. Rodzice mogą zostawić u nas swoje pociechy na czas potrzebny do zrobienia zakupów (np. na pół godziny czy godzinę), ale też i na dłużej. W niektórych takich miejscach można wykupić abonament i zostawiać dzieci, nawet dwuletnie, na kilka godzin dziennie. W innych są karnety, których cena jest uzależniona od liczby wejść lub czasu pobytu dziecka w sali.

A może franczyza?

Jeśli mamy obawy, czy potrafimy samodzielnie prowadzić firmę, możemy skorzystać z systemu franczyzowego - np. podpisując umowę z Best4youKids. Punkty tej firmy powstają najczęściej w centrach handlowych. Sale zabaw działające pod logo Best4youKids wyposażone są w kilkupoziomowe tory przeszkód, zjeżdżalnie, baseny wypełnione piłeczkami, kącik bobasa oraz wiele atrakcji dla dzieci. Takie sale zabaw można otwierać w dwóch wariantach - z kawiarnią lub z małą gastronomią. Od wybranego modelu zależy wysokość inwestycji, która waha się w granicach 70-200 tys. zł. Firma pomaga przyszłemu franczyzobiorcy znaleźć lokal, a później odpowiednio go wyposażyć i promować.

Zdolni animatorzy to podstawa

Olga Suszenok (42 l.), właścicielka Centrum Zabaw dla Dzieci "Fikoland" w Białymstoku (woj. podlaskie)

- Do uruchomienia centrum zabaw zainspirowała mnie pod koniec lat 90. wizyta w jednej z pierwszych tego typu placówek w Polsce. Moje dzieci bawiły się świetnie, a ja zapragnęłam zająć się podobną działalnością w swoim mieście. Wówczas ta branża dopiero raczkowała i wielu moich znajomych wątpiło, czy mi się uda. Ja jednak postawiłam na swoim. Na sukces miejsca złożyła się przede wszystkim wspólna praca cudownego zespołu animatorów. To bardzo kreatywni młodzi ludzie. Zaczynaliśmy od organizowania przyjęć urodzinowych dla dzieci, jednakże szybko poszerzaliśmy ofertę. Obecnie organizujemy przeróżne imprezy tematyczne, firmowe, okolicznościowe, półkolonie letnie i zimowe, współpracujemy ze szpitalem onkologicznym i z hospicjum dla dzieci. U nas doskonale czują się zarówno dzieci, jak i ich rodzice, którzy mogą odpocząć przy kawie i gorącym posiłku, mając pewność, że ich pociechy są pod dobrą opieką. Dla dorosłych organizujemy też rękodzielnicze warsztaty filcowania. TEM

Czytaj: Super Biznes. Państwo musi ułatwić działanie

Polub se.pl na Facebooku

Koszty

Koszty inwestycji:

Zakup sprzętu i zabawek oraz montaż

- 50 000 zł

Strona internetowa - 1500 zł

Reklama - 1000 zł

Razem: 52 500 zł

Koszty miesięczne

Czynsz za wynajęcie sali- 4000 zł

Woda, prąd, telefon, =Internet - 500 zł

Wynagrodzenie 2 opiekunek - 5200 zł

Ubezpieczenie OC - 100 zł

Razem: 9800 zł

DOCHÓD

20 dzieci dziennie po

1 godz. - 7200 zł

(20 x 12 zł/godz. X 30 )

Karnety (10 wejść, czas nieograniczony)

- 1000 zł (10 x 10 zł)

Przyjęcia urodzinowe (2 godz. z rezerwacją sali) - 5400 zł

(15 x w miesiącu dla 15 dzieci po 24 zł za dziecko -15 x 24 zł x 15)

Razem: 13 600 zł

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: