SuperBiz firma Świąteczne bony dla pracowników

Świąteczne bony dla pracowników

22.11.2011, godz. 02:00
Pieniądze
foto: Brak agencji

Bony świąteczne to niedrogi i skuteczny sposób docenienia pracownika

Bony podarunkowe są najpopularniejszą formą świadczeń pozapłacowych. Taka dodatkowa gratyfikacja to nie tylko miły gest, ale również motywacja dla pracowników. Jeśli chcesz wynagrodzić osoby zatrudnione w twojej firmie tuż przed świętami, już teraz rozejrzyj się za korzystną ofertą.

Święta są dobrą okazją, żeby wynagrodzić swoich pracowników. Boże Narodzenie może znacznie uszczuplić domowy budżet. Jeszcze kilka lat temu pracodawcy ofiarowywali paczki żywnościowe. Dziś czekolada, kawa i herbata to żaden rarytas. Niewielu przedsiębiorców stać natomiast na wysokie premie czy trzynastki. Bony podarunkowe to rozwiązanie idealne - nie kosztują wiele, a są realnym wsparciem finansowym. Dają obdarowanym możliwość swobodnego dysponowania środkami i decydowania, na co je przeznaczą.

Bony zmotywują do pracy

Szacuje się, że już ponad 40 proc. polskich przedsiębiorców wręcza swoim pracownikom bony podarunkowe. Z roku na rok ta liczba rośnie. Powód? To lubiany przez pracownika i przede wszystkim prosty sposób wsparcia.

Spowolnienie gospodarcze spowodowało, że przedsiębiorcom ciężko jest wysupłać dodatkowe środki na premie czy nagrody dla pracowników. Sukces twojego przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy od ich zadowolenia, lojalności i skuteczności. Dodatkowe wsparcie ofiarowane przed świętami będzie dla nich nagrodą za cały rok pracy i motywacją do dalszej działalności. Pozapłacowe świadczenia mają tę zaletę, że budują poczucie przynależności do twojej firmy i są istotnym elementem zarządzania zasobami ludzkim.

Tu dostaniesz bony

Rozprowadzaniem bonów zajmują się wyspecjalizowane firmy. Każda z nich posiada w ofercie tradycyjne papierowe bony podarunkowe, które można wykorzystać w wielu placówkach (np. w większych sklepach spożywczych, sklepach RTV i AGD, księgarniach, sklepach muzycznych i odzieżowych). Również niektóre wielkie supermarkety mają w swojej ofercie bony podarunkowe oraz rabatowe, dzięki którym można zrobić zakupy za niewielką cenę.

Jak je zamówić

Można to zrobić telefonicznie albo drogą elektroniczną. Wystarczy wejść na stronę internetową wybranego dystrybutora i złożyć zamówienie. Zakupione bony zostaną przesłane na wskazany adres. Pracodawca płaci tylko za wartość danego kuponu. Jeśli planujesz kupić bony do wybranego supermarketu, poszukaj informacji na ten temat na ich stronie internetowej albo zapytaj w punkcie obsługi klienta.

Bez składek ZUS-u i zdrowotnych

Zakup kuponów podarunkowych to opłacalna dla pracodawcy forma świadczeń pozapłacowych, pod warunkiem, że nabycie bonów zostanie sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Tylko wtedy będą one zwolnione ze składek ubezpieczeniowych ZUS oraz składek zdrowotnych. Należy jednak pamiętać o tym, że bony muszą być potraktowane jako działalność socjalna (np. udzielenie pomocy materialnej pracownikom) oraz pomoc rzeczowa, a ich wartość musi być zróżnicowana przez wzgląd na status materialny danego pracownika. Pracodawca musi też opodatkować osobę, której podarował bony.

Uwaga! Jeśli bony są finansowane z własnych środków, to nie będą one zwolnione ze składek. Pracodawca, rozliczając się z fiskusem, może je wprawdzie wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ale należy odprowadzić podatek od wartości bonów przekazanych pracownikom.

autor: Olga Zdanowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: