SuperBiz firma Toruń stolicą biznesu

Toruń stolicą biznesu

11.03.2014, godz. 02:00
Toruń stolicą biznesu
W dyskusji panelowej dotyczącej małych i średnich przedsiębiorstw wziął udział m.in. były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski foto: materiały prasowe

Na dwa dni Toruń stał się gospodarczą stolicą Polski. 3 i 4 marca w grodzie Kopernika odbywało się XXI Forum Gospodarcze, organizowane przez Stowarzyszenie "Integracja i Współpraca". "Super Biznes", dodatek ekonomiczny "Super Expressu", był jednym z partnerów medialnych tego wydarzenia. Motywem przewodnim tegorocznego Forum była rola małych i średnich firm w Polsce.

Co roku w Forum uczestniczy ponad tysiąc gości z kraju i zagranicy, wśród nich wybitne osobowości świata gospodarki, polityki, nauki i kultury. Toruńska konferencja jest platformą służącą do wymiany doświadczeń i dostarczania najbardziej aktualnej wiedzy na tematy gospodarcze. Odbija się szerokim echem w świecie i często jest zaczątkiem wielu ważnych decyzji. W tym roku tematem przewodnim toruńskiego Forum były szanse i wyzwania dla małej i średniej przedsiębiorczości.

Zobacz: Zmiana odliczeń VAT dla aut z "kratką"

W ciągu dwóch dni Forum odbyło się około trzydziestu paneli i seminariów dotyczących tematów gospodarczych bliskich współczesnej Polsce. Była okazja do wymiany poglądów i doświadczeń i przedstawienia ważnych dla przyszłości Polski tematów z różnych punktów widzenia. Dyskutowano o wszystkich najważniejszych dziedzinach życia gospodarczego, takich jak: bankowość i finanse, energetyka, w tym odnawialne źródła energii, środowisko, infrastruktura i komunikacja, współpraca międzynarodowa, rolnictwo, przetwórstwo i handel. Wzorem poprzednich lat wśród tematów Forum nie zabrakło także problematyki społecznej.

Dyskusje ponad podziałami

W tym roku do Torunia przybyła rekordowo duża grupa ekspertów, polityków, biznesmenów i ekonomistów. Uczestnicy debatowali o roli polskiej gospodarki w zglobalizowanym świecie i zadaniach stojących przed zjednoczoną Europą, ale też nie unikali dyskusji o bieżących problemach. W trakcie plenarnej sesji inauguracyjnej poruszony został temat ważnych rocznic - 15-lecia Polski w NATO i 10-lecia w Unii Europejskiej. Potem prelegenci już w mniejszych grupach debatowali nad szczegółowymi zagadnieniami. Wśród nich byli m.in.: Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Janusz Steinhoff, były wicepremier, Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, prof. Longin Pastusiak, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Tomasz Suchański, dyrektor generalny sieci sklepów Biedronka, Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK i były minister sprawiedliwości, przedstawiciele firmy doradczej Deloitte czy budowlanej spółki Strabag.

Wsparcie dla Ukrainy

Debaty toczyły się w cieniu przełomowych wydarzeń na Ukrainie. Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji oraz minister pracy w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, zaapelował podczas toruńskiej sesji inauguracyjnej o przekazanie naszym wschodnim sąsiadom wyraźnego sygnału, że z nimi jesteśmy. Zdaniem ministra powinniśmy też mobilizować instytucje międzynarodowe, by mocniej wspierały Ukrainę, bo niepodległość 45 milionów ludzi może być zagrożona.

- Nie da się ukryć, że Unia Europejska nie ma wypracowanych odpowiednich mechanizmów i procedur, które pozwoliłyby szybko i sprawnie podejmować decyzje w sytuacjach kryzysowych - stwierdził Jacek Janiszewski, organizator toruńskiego Forum.

W kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie ważnym punktem programu była dyskusja "Trójkąt gospodarczy przyszłości: Polska, Turcja i Ukraina - nadzieja czy utopia?". Uczestnicy Forum dyskutowali też o współpracy Polski z Białorusią, Chinami i Stanami Zjednoczonymi, a ambasador Angoli Domingos Culolo zachęcał polskich przedsiębiorców do inwestycji w jego kraju.

Małe firmy to miejsca pracy

Gościem specjalnym XXI edycji Forum Gospodarczego była Karolina Kaczorowska, małżonka prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1989-1990 Ryszarda Kaczorowskiego, która została uhonorowana tytułem Ambasadora Integracji i Współpracy. Kapituła wyróżniła także Mariana Krzaklewskiego (przewodniczącego NSZZ "Solidarność" w latach 1991-2002), który podczas dyskusji poświęconej mikro i małym firmom stwierdził, że nie należy się spodziewać, że państwo stworzy nowe miejsca pracy. Państwo powinno jednak zapewnić warunki do tego, by Polacy mogli tworzyć miejsca pracy dla siebie i swoich rodzin. Natomiast Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, zastanawiał się, co trzeba zrobić, żeby państwo nadążało za zmianami politycznymi i gospodarczymi. Uczestnicy dyskusji o wymiarze sprawiedliwości zgodzili się, że to obszar, który po 25 latach od transformacji nie funkcjonuje jak należy. Mamy bowiem w Polsce 6 tys. prokuratorów, najwięcej w Europie w stosunku do liczby mieszkańców, a jesteśmy daleko w tyle, jeśli chodzi o skuteczność wymiaru sprawiedliwości.

Duże emocje wywołała dyskusja dotycząca produkcji i sprzedaży regionalnej żywności. Przedsiębiorcy czekają na zmianę prawa, która pozwoli wreszcie na legalną sprzedaż bezpośrednią, prosto z gospodarstwa.

Forum Gospodarcze w Toruniu, którego inicjatorem jest Jacek Janiszewski, to jeden z największych i najstarszych (odbywa się od 21 lat) kongresów gospodarczych w Polsce. W czasie debat poruszane są aktualne problemy Polski i Europy, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki Partnerstwa Wschodniego. Co roku w Forum uczestniczą najważniejsze postaci ze świata polityki, biznesu, nauki, z kraju i zagranicy. Podczas dwóch dni obrad odbywają się liczne panele tematyczne, spotkania biznesowe, bankiety, imprezy towarzyszące, w tym wydarzenia kulturalne.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: