SuperBiz firma Uważaj na kontrole skarbówki, jeśli masz firmę w jednej z tych branż

Uważaj na kontrole skarbówki, jeśli masz firmę w jednej z tych branż

21.06.2016, godz. 15:07
Skarbówka na tropie branż, w których jest najwięcej przekrętów
Skarbówka na tropie branż, w których jest najwięcej przekrętów foto: SHUTTERSTOCK

Pod koniec czerwca resort rozpocznie kontrole związane z bezpodstawnymi zwrotami VAT i unikaniem płacenia podatków. Działania te są związane z projektem ustawy ograniczającej wyłudzenia VAT w obrocie paliwami, który przyjęła Rada Ministrów.

Firmy z wielu branż dopuszczają się wyłudzeń związanych z podatkiem naliczanym i zwrotem podatku. Wśród tego typu działań warto wymienić: wystawianie faktur przez podmioty, które nie są faktycznymi podatnikami, fakturowanie czynności, które nie miały miejsca, wystawianie faktur przez nieistniejące firmy oraz wystawianie faktur na czynność pozorną, która pozwala ukryć inną czynność. Oddzielną grupę wyłudzeń stanowią te dotyczące podatku należnego, związane z unikaniem płacenia podatku. Powszechnie stosowane przez przedsiębiorców praktyki obejmują następującą działalność:

1. Fikcyjne deklaracje dostaw wewnątrzwspólnotowych (wywozu towaru za granicę)
2. Wywóz towaru o niższej wartości niż ta zadeklarowana w dostawie wewnątrzwspólnotowej
3. Deklarowanie stawki 0 proc. lub stawki obniżonej (zaniżanie podatków)
4. Deklarowanie wykonywania usługi świadczonej w Polsce za granicą
5. Deklarowanie dostawy towarów objętych podatkiem krajowym w celu sprzedaży za granicę

Zgodnie z szacunkami rządu, dzięki nowym przepisom do skarbówki będzie wpływać dodatkowe 2,5 mld zł rocznie. Właśnie na tę kwotę szacuje się straty, jakie państwo poniosło w zeszłym roku przez szarą strefę. Nieprawidłowości w podatku VAT związanym z obrotem paliwami sięgnęły jeszcze większej sumy, bo 5,8 mld złotych. Przedstawiamy przykłady branż, które może skontrolować fiskus.

1. Usługi
Skarbówka weźmie pod lupę rynek usług. W pierwszej kolejności na tapetę trafią usługi umożliwiające optymalizację podatkową, tak więc powody do zmartwienia mogą mieć przedstawiciele branży finansowej i ubezpieczeniowej, ale także – księgowej, podatkowej, prawnej, reklamowej, HR czy zarządczej.

Przeczytaj również: Rząd powołał spółkę do walki z wyłudzeniami podatku VAT

2. Sprzedaż bezpośrednia
W ciągu roku wiele wątpliwości urzędów skarbowych wywołali handlowcy, a zwłaszcza pobierane przez nich prowizje. Mimo wysokich obrotów, agencje sprzedaży nie wykazują wielu dokumentów związanych z transakcjami (często jedynymi dowodami kupna są wiadomości mailowe). Ponadto firmy handlowe rejestrują działalność w wirtualnych biurach, nie dysponują magazynami, zapleczem technicznym, ani personalnym (często zatrudniają tylko kilku pracowników).

3. Rynek e-commerce
Dynamiczny wzrost sprzedaży internetowej w Polsce niesie ze sobą ryzyko poszerzania się szarej strefy. Największe straty budżet państwa może ponieść z powodu sprzedaży nierejestrowanej, niefakturowania towarów, rezygnacji z używania kas fiskalnych oraz niewykazywania przez firmy dochodów ze sprzedaży w serwisach aukcyjnych.

4. Urządzenia mobilne i konsole
Duże pole do popisu daje rynek elektroniki, na którym szczególną popularnością cieszą się tzw. oszustwa karuzelowe. Sprzedawcy sprowadzający zza granicy smartfony, tablety i konsole do gier bardzo szybko pozbywają się towaru, od którego nigdy nie odprowadzają podatku. Zakupiony sprzęt jest sprzedawany dalej, za granicę, przy wykorzystaniu preferencyjnej stawki VAT 0 procent, a przedsiębiorcy występują dodatkowo o zwrot podatku VAT.

5. Produkty z Chin
Kontrole mogą dotknąć także przedsiębiorców handlujących produktami importowanymi z Chin, np. odzieżą i obuwiem. Wśród nieuczciwych praktyk warto wymienić tworzenie łańcuchów firm i zawieranie transakcji z fikcyjnymi podmiotami, co pozwala wygenerować podatek od towarów i usług. Powszechnym zjawiskiem są także transakcje karuzelowe na rynku tytoniu i produktów spożywczych. Bolączkę fiskusa stanowi również niekorzystanie z kas fiskalnych.

Może cię zainteresować: Gang wyłudzający podatki rozbity. Straty sięgają 66 mln zł

6. Auta z zagranicy
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w Polsce dochodzi do transakcji kupna aut zagranicznych producentów, które następnie trafiają na nowe rynki zbytu. Zagraniczni nabywcy, którzy znajdują się na końcu łańcucha dostaw, mogą dzięki temu kupić zarejestrowany w Polsce samochód jako używany, co zwalnia ich z uiszczenia opłaty VAT. Z kolei polski nabywca może starać się o zwrot podatku. Ponadto ceny sprowadzanych do naszego kraju pojazdów są zaniżane, a umowy kupna zawierają często fałszywe dane. Osobną kategorię stanowi handel samochodami w czarnej strefie.

7. Rynek nieruchomości
Skarbówka może skontrolować rynek sprzedaży nieruchomości komercyjnych, a także – przeanalizować zwolnienia z podatku VAT. Sprawdzi też, czy wykazywane w transakcjach ceny są adekwatne do wartości nieruchomości.

8. Prywatna opieka medyczna
Kolejną grupą, która nie wykazuje pełnych dochodów, są przedsiębiorcy prowadzący gabinety lekarskie, stomatologiczne czy psychologiczne. W tej branży powszechną praktyką jest wliczanie wydatków w koszty.

9. Branża metalurgiczna
Sprowadzanie do Polski wyrobów stalowych z zagranicy pozwala uniknąć płacenia podatku VAT w kraju, który jest eksporterem. Chociaż podatek należy rozliczyć w Polsce, wielu importerów tego nie robi, likwidując działalność po szybkim zbyciu towaru. Istnieje również inny rodzaj oszustwa, który polega na fikcyjnym eksporcie polskiej stali. Do transakcji nigdy nie dochodzi, natomiast rzekomi sprzedawcy uzyskują zwrot podatku VAT.

Źródła: finanse.wp.pl, tygodniksolidarnosc.com, ksiegowosc.infor.pl

tagi: podatek VAT
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: