SuperBiz firma Wyłudzenia VAT. Państwo mogło stracić nawet 100 mln przez działalność... ubojni

Wyłudzenia VAT. Państwo mogło stracić nawet 100 mln przez działalność... ubojni

08.12.2016, godz. 19:03
Pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Nawet 100 mln zł mógł stracić Skarb Państwa na wyłudzeniach VAT, jakich dokonywała spółka prowadząca ubojnię Kutnie. Jak poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji, sprawa ma charakter rozwojowy.Areszt tymczasowy do tej pory zastosowano wobec pięciu osób.

Akcja CBŚP,straży granicznej, inspekcji pracy i kontroli skarbowej odbyła się w poniedziałek. Tego dnia 200 funkcjonariuszy wkroczyło jednocześnie do siedziby firmy w Kutnie oraz do powiązanych z nią firm.

Z informacji CBŚP wynika, że udokumentowane straty Skarbu Państwa spowodowane działalnością tych firm wynoszą 35 milionów złotych, ale prokuratura szacuje, że mogą sięgać nawet blisko 100 milionów. Przedsiębiorstwa te wystawiały faktury za usługi, które nigdy nie zostały wykonane. Chodzi przede wszystkim o wyżywienie, zakwaterowanie i szkolenie pracowników ubojni w Kutnie.

Zobacz także: 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT wciąż możliwe. Projekt trafił do dalszych prac

W wyniku kontroli okaząło się także, że w firmach tych bez umów o pracę pracowało 388 osób pracujących bez umów o pracę, z czego 140 stanowili obywatele Ukrainy. Pięciu Ukraińców przebywało w Polsce nielegalnie. Podczas poniedziałkowej akcji wylegitymowano 900 osób, w tym 400 obcokrajowców.

W wyniku całej akcji zatrzymano osiem osób, wobec pięciu sąd zastosował areszt tymczasowy.

Źródło: materiały prasowe CBŚP, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: