SuperBiz firma Zabraknie nam prądu? Niemieccy eksperci o polskiej energetyce

Zabraknie nam prądu? Niemieccy eksperci o polskiej energetyce

29.11.2016, godz. 19:47
Prąd, transformator
foto: EAST NEWS/SE

Zdaniem ekspertów z Niemiec Polsce grożą niedobory energii elektrycznej. Mogą być one bolesne zwłaszcza dla przemysłu.

Jeśli Polska utrzyma obecny kurs w polityce energetycznej, to produkcja energii elektrycznej nie nadąży za rosnącym popytem, niedobory wzrosną do ponad 2 tys. godzin rocznie w 2021 r., a skoki cenowe wykończą przemysł – wynika z raportu „Integracja europejskiego rynku energii. Polska i rozwój w regionie Morza Bałtyckiego”, który powstał na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), przy współpracy Fundacji im. Heinricha Bölla. Dokument przygotowały dwie firmy: Advise2Energy i Energy Brainpool. Wnioski z raportu przytacza „Puls Biznesu”.

Zobacz także: Pazerne firmy chcą podnieść opłaty za dostawę energii. Które stawki pójdą w górę?

Na potrzeby raportu eksperci badali, czy i jak polska energetyka może skorzystać na przemianach, które przechodzi energetyka niemiecka. Wzięli od uwagę m.in. prognozy popytu na energię w obu krajach, plany budowy nowych instalacji oraz wyłączeń starych.  – Celem było sprawdzenie, w jaki sposób Polska może najtaniej zapewnić sobie bezpieczne dostawy prądu w perspektywie od kilku do kilkudziesięciu lat. Analizy pokazały, że z punktu widzenia odbiorców najtaniej będzie uzupełnić niedobory inwestycjami w odnawialne źródła energii, modernizacją ciepłowni oraz importem – mówi Izabela Kielichowska, wiceprezes PSEW.

Wniosek może budzić emocje w Ministerstwie Energii. Minister Krzysztof Tchórzewski OZE (odnawialne źródła energii) nazywa „trudną sprawą”, a import energii uważa za „groźny”.

Źródło: „Puls Biznesu”, oprac. MK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: