SuperBiz firma Zmiana odliczeń VAT od aut "z kratką" już od 1 kwietnia. WSZYSTKO o nowym podatku VAT od auta firmowego

Zmiana odliczeń VAT od aut "z kratką" już od 1 kwietnia. WSZYSTKO o nowym podatku VAT od auta firmowego

11.03.2014, godz. 12:36
Zmiana  odliczeń VAT od aut z kratką
Zmiana  odliczeń VAT od aut z kratką foto: Super Express

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniają się zasady odliczeń i rozliczania podatku VAT od samochodów osobowych do 3,5 tony, wykorzystywanych przez przedsiębiorców. Wysokość odliczenia będzie zależała od sposobu użytkowania pojazdu.

Przedsiębiorca wykorzystujący samochód wyłącznie w celach służbowych odliczy 100 proc. podatku, z kolei jeżdżący autem w systemie mieszanym (czyli używający go zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych) będzie mógł odliczyć tylko 50 proc. podatku VAT.

Koniec z rajem Podatkowym

Do dnia wejścia w życie zaplanowanych przez resort finansów zmian w ustawie, można odliczyć cały VAT od zakupu aut osobowych z kratką, jeśli uzyskają one homologację samochodu ciężarowego. Z początkiem 2014 r. wygasło bowiem pozwolenie Unii Europejskiej na stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut. Ministerstwo Finansów zwróciło się co prawda do Unii Europejskiej o wydanie zgody na wprowadzenie kolejnych ograniczeń, jednak decyzja w tej sprawie zapadła dopiero w połowie grudnia 2013 r. W rezultacie Ministerstwo Finansów nie zdążyło przygotować na czas nowych przepisów.

Póki nie wejdą one w życie, obowiązują wcześniejsze. Czyli - na razie każdy, kto ma własną firmę, może kupić auto osobowe, zamontować w nim kratkę, uzyskać homologację dla samochodów ciężarowych i dzięki temu odliczyć sobie od podatku cały VAT zapłacony za ten pojazd. W ten sposób można zaoszczędzić nawet 30 tys. zł. Polacy masowo korzystają z tej możliwości. W styczniu kupili więcej niż w grudniu ubiegłego roku. Niestety, podatkowe eldorado długo nie potrwa, bo już od 1 kwietnia tego roku przepisy mają znowu ulec zmianie. Ministerstwo Finansów chce jak najszybciej wprowadzić nowe zasady odliczeń VAT od samochodów.

Przeczytaj też: Raport DEKRA 2014. Jakie auta mają najmniej usterek i są warte zaupu

Propozycje Ministerstwa

Projekt nowelizacji ustawy o VAT przygotowany przez Ministerstwo Finansów przewiduje ograniczenie w odliczaniu VAT w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z zakupem i użytkowaniem samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, jeśli są wykorzystywane zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Wydatki takie będą podlegały 50-proc. odliczeniu.

Powyższe ograniczenie obejmie wydatki na samochody osobowe, motocykle i pozostałe pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, nie będzie zaś obejmowało wydatków związanych z motorowerami lub ciągnikami rolniczymi.

Kiedy 50-proc. odliczenie

Nowe zasady mają obowiązywać od 1 kwietnia. Zostanie zastosowana zasada 3x50 proc. Czyli:

Po pierwsze - można będzie odliczyć połowę podatku VAT zawartego w cenie auta wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych.

Co ważne - nie obowiązują w tym przypadku żadne ograniczenia kwotowe. Jeśli auto kosztowało 123 tys. zł, przedsiębiorca odliczy połowę z 23 tys., czyli 11,5 tys. zł. To oznacza, że kupując dowolny model, będzie można odliczyć już na starcie połowę podatku VAT zawartego w cenie.

Po drugie - będzie można odliczyć połowę podatku VAT w odniesieniu do wydatków związanych z eksploatacją auta, takich jak serwis, ubezpieczenie czy raty leasingowe. Tu również przysługuje 50-proc. odliczenie, zarówno wtedy gdy samochód wykorzystywany jest do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych. Dla przedsiębiorców jest to zmiana niekorzystna. Dziś bowiem mogą odliczyć całą wartość podatku.

Po trzecie - można będzie odliczyć także połowę podatku VAT zawartego w cenie paliwa (dotyczy aut wykorzystywanych do użytku gospodarczego i do celów prywatnych). Jednak z tej możliwości przedsiębiorcy będą mogli skorzystać dopiero od 1 lipca przyszłego roku.

Sprawdź też: Najbardziej awaryjne samochody według raportu usterkowości TUV 2014

Możliwe 100-proc. odliczenie

Od 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy wykorzystujący samochody osobowe o masie do 3,5 tony wyłącznie na cele firmowe uzyskają prawo do pełnego odliczenia VAT na wszystkich trzech polach: zakup samochodu, zakup paliwa, wydatki eksploatacyjne (np. naprawa, ubezpieczenie).

Ustawa zakłada, że pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w przypadku, gdy samochód osobowy o masie całkowitej do 3,5 tony będzie użytkowany wyłącznie w celach służbowych ściśle związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, tj. w przypadku:

pojazdów specjalnych, których konstrukcja uniemożliwia ich użytkowanie w prywatnych celach;

innych pojazdów, jeżeli z ewidencji przebiegu pojazdu będzie wynikało, że taki pojazd nie mógł być użytkowany prywatnie. Z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu będą zwolnieni przedsiębiorcy, którzy posiadają samochody przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży lub oddania w odpłatne używanie (leasing, najem) - jeśli takie są charakter i przedmiot ich działalności.

Zawiadomienie oraz ewidencja przebiegu

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnicy VAT chcący odliczać 100 proc. VAT od samochodów wykorzystywanych wyłącznie do swojej działalności gospodarczej będą musieli złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację VAT-26 (zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 7 lutego 2014 r). Informację na formularzu VAT-26 (Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia określającego wzór tego formularza) należy złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. Dane zawarte w formularzu VAT-26 pozwolą urzędom skarbowym zidentyfikować pojazdy przedsiębiorcy, które wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej. Zgodnie ze wzorem formularza przedsiębiorca będzie musiał udzielić informacji dotyczących: marki, modelu, koloru, roku produkcji, daty nabycia oraz numeru rejestracyjnego samochodu. Ponadto będzie musiał wskazać datę poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem oraz ewentualną datę zmiany sposobu jego wykorzystywania.

Sprawdź: Nowe opony na nowy sezon. Obejrzyj wideo z poradami fachowców

Warunkiem odliczenia VAT

w 100 proc. jest też prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (m.in. z opisem trasy pojazdów i liczbą przejechanych kilometrów). Dzięki niej będzie wiadomo, że samochód jest wykorzystywany tylko do celów służbowych.

Ewidencję można będzie prowadzić w formie elektronicznej.

Ile można odliczyć

Od 1 kwietnia 2014 r. możliwość odliczenia VAT od opłat związanych z użytkowaniem samochodu będzie wyglądała następująco:

100 proc. VAT odliczą wszyscy właściciele pojazdów bez względu na masę pojazdu, pod warunkiem że pojazd będzie używany tylko w celach służbowych ściśle związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;

50 proc. VAT od opłat związanych z użytkowaniem samochodu zapłacą wszyscy ci przedsiębiorcy, którzy będą korzystali z samochodu zarówno w celach związanych z prowadzeniem firmy, jak i w celach osobistych.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: