SuperBiz firma ZMIANY W 2017 r. Co się stanie w kwestii VAT

ZMIANY W 2017 r. Co się stanie w kwestii VAT

09.12.2016, godz. 18:09
Zmiany w podatku VAT
foto: SHUTTERSTOCK

W mijającym roku rządzący zafundowali nam aż trzy nowelizacje ustaw, w ramach których wprowadzono zmiany w VAT. Efekt jest taki, że lista nowych przepisów dotyczących tego podatku, które zaczną obowiązywać w 2017 r. jest bardzo długa. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Niestety, już na wstępie trzeba powiedzieć, że wśród przyszłorocznych nowości trudno szukać zapisów, które zmniejszałyby nakładane na nas obciążenia podatkowe lub przynajmniej sprawiałyby, że rozliczanie tego podatku byłoby choć odrobinę mniej skomplikowane.

Nowości w VAT w 2017 r.
1. Przedłużenie stosowania podwyższonych stawek podatku VAT do końca 2018 r.
Przypomnijmy: pod koniec 2010 r. Sejm uchwalił przepisy o tymczasowym podniesieniu stawek podatku VAT – z 22 na 23 proc. oraz z 7 na 8 proc. Przyczyną była trudna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie związana z kryzysem. Podwyżka miała mieć charakter tymczasowy. Planowano, że będzie obowiązywać od początku 2011 r. do końca 2013 r. Obowiązuje do dnia dzisiejszego i co więcej – zgodnie z przepisami uchwalonymi przez obecny Parlament, będzie podwyższony VAT będzie obowiązywał przez najbliższe dwa lata, do końca 2018 r.

Czytaj również: Wyłudzenia VAT. Państwo mogło stracić nawet 100 mln przez działalność... ubojni

2. Podwyższenie limitu zwolnienia podmiotowego do 200 tys. zł.
Część przedsiębiorców ma prawo do zwolnienia z VAT. Warunkiem jest posiadanie obrotów ze sprzedaży opodatkowanej na poziomie nie przekraczającym określonej kwoty. W tym roku wynosi ona 150 tys. zł, w 2017 r. ma obwiązywać stawka 200 tys. zł. Ze zwolnienia z VAT mogą skorzystać również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własnym biznesem.

3. Dodanie przepisów o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym.
Do 2008 r. w przepisach podatkowych funkcjonował zapis mówiący o możliwości nałożenia na podatników naruszających przepisy dodatkowych zobowiązań finansowych. Pod koniec grudnia 2008 r. większość z nich została jednak uchylona. Od 1 stycznia 2017 r. znowu obowiązywać będzie rozszerzona lista sytuacji, po stwierdzeniu których ustalane będą dodatkowe zobowiązania podatkowe. Mają być one ustalane według trzech stawek: 20, 30 i 100 proc. W praktyce ta zmiana oznacza, że konsekwencje finansowe nieprawidłowo złożonej deklaracji będą dla podatników bardziej dotkliwe,

4. Likwidacja możliwości składania kwartalnych deklaracji VAT przez podatników innych niż mali podatnicy VAT oraz przez podatników rozpoczynających wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu.

Czytaj również: Zasiłki rodzinne 2017. O ile wzrosną i jak będą przyznawane

5. Wprowadzenie obowiązku składania deklaracji VAT oraz informacji podsumowujących w formie elektronicznej (z zastrzeżeniem, że część podatników deklaracje VAT w formie elektronicznej będzie musiała składać dopiero od 1 stycznia 2018 r.). 

6. Objęcie odwrotnym obciążeniem części robót budowlanych zlecanych podwykonawcom.
Odwrotne obciążenie VAT oznacza, że za płatność tego podatku odpowiada nabywca towaru lub usługi. W chwili uchwalania nowych przepisów rząd tłumaczył, że zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do branży budowlanej i robót zlecanych podwykonawcom ma na celu walkę z nieprawidłowościami zaobserwowanymi na rynku (przedstawianie faktur na transakcje, do których w rzeczywistości nie dochodziło).

7. Rozszerzenie katalogu towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia.
Na tej liście od 2017 r. pojawią się m.in. srebro nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu ewentualnie w postaci proszku; złoto nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu lub w postaci proszku, o próbie mniejszej niż 325 tysięcznych (obecnie odwróconym obciążeniem jest objęte wyłącznie złoto o próbie 325 tysięcznych lub większej oraz na określonych warunkach złoto inwestycyjne).

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: