SuperBiz firma ZUS: Sprzedaż zadłużonej firmy nie uwalnia od długów

ZUS: Sprzedaż zadłużonej firmy nie uwalnia od długów

25.08.2016, godz. 11:20
biznes, biznesmen, pieniądze, firma
foto: EAST NEWS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed niebezpiecznymi ogłoszeniami oferującymi skup zadłużonych spółek. ZUS przypomina, że w ten sposób działają oszuści, a pozbywając się takiej firmy nie uciekniemy od odpowiedzialności przed zadłużeniem.

- W ostatnim czasie pojawiło się dużo ogłoszeń związanych z ofertami kupna spółek wraz z długami. Oferty te sugerują, że sprzedający spółki, czyli swoje firmy pozbędą się długów i kłopotów związanych z narastającymi odsetkami, formalnościami i samymi wierzycielami – mówi Radosław Milczarski z Centrali ZUS. – Nie jest to prawda – podkreśla.

Zobacz także: Kolejny frankowicz wygrywa w sądzie z bankiem. Pieniądze do zwrotu

Eksperci przypominają, że za zadłużenie z tytułu zobowiązań, które powstały w spółce, odpowiedzialne są osoby, które były w zarządzie w momencie powstania zobowiązań. Czyli jeżeli była kadencja zarządu, to ten zarząd za wszystkie długi, które powstały w czasie jej trwania, będzie odpowiadał.

W takich przypadkach nie ma znaczenia fakt, że notarialnie spółka została przepisana na inną osobę. - Musimy pamiętać, że nasze długi istnieją. Narastają od nich odsetki. Poza tym możemy również narazić się na odpowiedzialność karną, z karą pozbawienia wolności włącznie – przypomina Radosław Milczarski.

Zakład zaznacza, że zamiast sprzedaży zadłużonej firmy oszustom, są inne sposoby, aby uporać się ze spłatą zaległych składek. Pierwsza możliwość to zwrócenie się do ZUS o możliwość rozłożenia długu na raty. Jeśli nawet z tym jest problem, to należy jak najszybciej zgłosić do sądu wniosek o upadłość firmy.

 

Źródło: "Polskie Radio", ZUS

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: