SuperBiz nowoczesne technologie 450 mln zł do wzięcia na inwestycje w start-upy technologiczne

450 mln zł do wzięcia na inwestycje w start-upy technologiczne

11.04.2016, godz. 17:05
Fundusz Alfa Bridge
Fundusz Alfa Bridge foto: SHUTTERSTOCK

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zachęca do inwestowania w start-upy w fazie prespeed. Postanowiło przeznaczyć na badania i rozwój 450 mln złotych. Ta pula pieniędzy czeka na firmy z sektora MŚP w ramach kolejnej edycji konkursu BRIdge Alfa.

W maju NCBR rozpoczyna nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego „Inteligentny Rozwój". O bezzwrotne wsparcie finansowe może ubiegać się każde przedsiębiorstwo, które zatrudnia do 49 pracowników i tworzy wehikuł inwestycyjny, tzw. Alfę. Z dofinansowania NCBR mogą skorzystać firmy, które mają doświadczenie w wyszukiwaniu i komercjalizacji innowacyjnych projektów. NCBR zamierza wspólnie z nimi inwestować w innowacje – pokryje 80 proc. kosztów realizacji inwestycji. 20 proc. ma wynieść wkład własny inwestora.

- Nigdy do tej pory w tak śmiały sposób nie inwestowano pieniędzy publicznych w projekty prywatne – powiedział serwisowi PAP Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Może zainteresować cię także: Płatności mobilne za pomocą selfie? Już opatentowano pierwsze pomysły

Wehikuły inwestycyjne powinny naukowcom wsparcie na wszystkich etapach realizacji projektu. Nabędą udziały w ich firmach i staną się współwłaścicielami opracowanych przez nie patentów. Budżet projektów zgłaszanych do konkursu powinien zamknąć się w kwocie 10 – 30 mln złotych.

Spółki z sektora MŚP często przegrywały z dużymi koncernami w starciu o fundusze unijne. Dzięki funduszom z BRIdge Alfa zyskają możliwość realizacji inwestycji o wysokim stopniu ryzyka. Pokrywając 80 proc. kosztów inwestycji, sektor państwowy przejmuje na siebie większość ryzyka związanego z komercjalizacją projektu. NCBR zyska jednocześnie cenne know-how. Te innowacje, które się przyjmą, staną się atrakcyjne dla funduszy venture capital.

Przeczytaj również: WhatsApp rzuca rękawiczkę FBI i wprowadza szyfrowanie danych między komunikującymi się osobami (E2EE)

Wnioski będą przyjmowane od 4 do 19 maja 2016 roku. 28,125 mln zł przeznaczono na projekty z woj. mazowieckiego, a 421,875 mln zł na projekty z pozostałych województw.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, pulsinnowacji.pb.pl, bridge.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: