SuperBiz nowoczesne technologie 7 budowli, których twórców zainspirowało jajko [ZOBACZ]

7 budowli, których twórców zainspirowało jajko [ZOBACZ]

17.04.2017, godz. 14:00
Budynki inspirowane jajkiem.
Teatr Narodowy w Pekinie foto: SHUTTERSTOCK

Choć jajka są elementem naszego codziennego menu, podczas świąt Wielkiej Nocy nabierają szczególnego znaczenia. Jajko jest symbolem nowego życia, dlatego też nierozerwalnie kojarzy się z Wielkanocą. Okazuje się, że może być również świetną inspiracją dla architektów. Doskonale uświadamia to materiał przygotowany przez HRS, operatora ogólnoświatowego systemu rezerwacji hotelowych. Oto 7 budowli z całego świata, które z jajkiem mają naprawdę wiele wspólnego.

Budowa jajowatej budowli to nie tylko przejaw ekstrawagancji i kreatywności architekta. Opływowa forma budynku, często zbliżona do kształtu jajka lub zaokrąglonego stożka, wykorzystywana jest w budownictwie ekologicznym, a obecnie także przy projektowaniu w ramach architektury high-tech.

ZOBACZ TEŻ: 10 najbardziej niesamowitych wieżowców świata [ZDJĘCIA]

Nieocenionymi zaletami takich budowli jest zmniejszenie parcia wiatru, a dzięki temu wyeliminowanie zjawiska przeciągów na poziomie ulicy, które często zdarzają się przy wysokich budynkach. Zjawisko to możemy odczuć, przechodząc pomiędzy dwoma źle zaprojektowanymi wieżowcami. Odczuwamy wtedy nieprzyjemny i nadmierny podmuch wiatru, który uniemożliwia poruszanie się. W przypadku jajowatych budynków problem ten jest mniejszy. Zdjęcia wszystkich opisywanych budowli znajdziecie w galerii nad artykułem.

1. Teatr Narodowy w Pekinie

Zaprojektował go francuski architekt Paul Andreu. Teatr z lotu ptaka przypomina rozbite jajko (budowla ma owalny kształt i umiejscowiona jest na środku sztucznego jeziora). Dodatkowo z boku również przypomina swoją formą jajko. Pekiński Teatr Narodowy wykonano ze szkła i tytanu, zaś nowoczesny design i sztuczne jezioro podkreślają wyjątkowy kształt budynku.

2. Ratusz w Londynie

Został zaprojektowany przez sir Normana Fostera. Swoim kształtem przypomina przechylone jajko. Ratusz jest jednym z najbardziej energooszczędnych budynków w Londynie i wykorzystuje jedynie 25 proc. energii, jaką zużywają typowe budowle tej wielkości. Na szczycie ratusza zbudowanego ze szklanych płytek znajdują się taras widokowy i galeria. Nowoczesna, nieco futurystyczna konstrukcja, sprawia, że nie sposób nie zwrócić na nią uwagi.

3. Londyński The Gherkin

Biurowiec 30 St Mary Axe w Londynie, zwany także „gherkinem”, czyli korniszonem, to również dzieło Normana Fostera. Tym razem biurowiec został wyciągnięty do góry i sięga aż 180 metrów wysokości – co plasuje go w pierwszej dziesiątce najwyższych budowli w Londynie. Biurowiec uznaje się również za najsłynniejszy londyński wieżowiec.

4. Cybernetyczne Jajo w Bombaju

Zaprojektował je James Law. Budynek to połączenie designu oraz inteligentnych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Dodatkowo jest energooszczędny, a do jego budowy zużyto o 20 proc. mniej materiałów budowlanych, w porównaniu do innych budowli o podobnej wielkości. Co ważne, taka konstrukcja wykorzystuje również około 10-20 proc. mniej powierzchni w porównaniu z tradycyjnym budynkiem. Na szczycie 13-piętrowego wieżowca stworzono imponujący ogród. Na dachu zamontowano również specjalne panele, system filtracji wody oraz turbiny, a wszystko po to, aby dbać o środowisko.

5. Torre Agbar w Barcelonie

Budynek zaprojektowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela ma owalny kształt z daleka przypominający wydłużone jajo. Nocą wieżowiec podświetlają 4 tysiące świateł LED, co dodatkowo wyróżnia go na tle całego miasta. Dodatkowo budynek wyposażono w zespół urządzeń mierzących temperaturę i sterujących zamykaniem i otwieraniem okien. Taki mechanizm pozwala zaoszczędzić energię potrzebną na klimatyzowanie każdego pomieszczenia.

6. Apartamenty i biurowce OVO we Wrocławiu

Czyli nowoczesność i luksus. Patrząc na ten budynek, trudno się nie zgodzić z tym, że jego kształt nawiązuje do owalnej formy jajka. Co więcej, „ovo” to po łacinie „jajko”, a biel budynku przywodzi na myśl skorupkę. W budynku znajdują się apartamenty usługowe, pięciogwiazdkowy hotel Hilton czy ekskluzywne miejsca relaksu, wypoczynku i rozrywki.

7. Muzeum Salvadora Dalego w Figueres

Zlokalizowane jest około 140 km od Barcelony. Na wieżach tej osobliwej budowli znajduje się kilka ogromnych jaj. To nie przypadek, ale fascynacja katalońskiego malarza, który w swoich pracach odnosił się do znaczenia i kształtu jajka. Otwarte w 1974 r. muzeum projektu samego artysty wzniesiono na ruinach dawnego teatru.

Oprac. Piotr Osiński

Źródło: hrs.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: