SuperBiz nowoczesne technologie Alarm smogowy. Te aplikacje pokażą, kiedy powietrze jest zanieczyszczone

Alarm smogowy. Te aplikacje pokażą, kiedy powietrze jest zanieczyszczone

09.01.2017, godz. 13:05
warszawa smog
warszawa smog foto: Super Express

Smog staje się coraz bardziej widczny i powoli zaczyna urastać do rangi problemu ogólnokrajowego. Walka z zanieczyszczyonym powietrzem powinna być jednym z priorytetów władz centralnych i samorządów. Na chwilę obecną, poza niepaleniem w piecu śmieciami czy korzystaniem z auta, najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domu. O tym, kiedy warto wyjść na świeże powietrze, podpowiedzą aplikacje mobilne.

Silne mrozy i bezwietrzna pogoda spowodowały, że Polskę spowił potężny smog. W niedzielę w Warszawie w sześciostopniowej skali panował najwyższy, niebezpieczny stopień zanieczyszczenia. Podobna sytuacja wystąpiła również w Małopolsce i na Śląsku. Niektóre miasta zdecydowały się uruchomić w poniedziałek bezpłatną komunikację miejską - m.in. w Warszawie.

Zobacz również: Smog w Polsce. Gdzie i za ile kupić maseczki ochronne

Na początku tygodnia najgorszą sytuację odnotowano w Rybniku na Śląsku. Według lokalnego serwisu rybnik.com.pl o 2 w nocy stacja pomiarowa w dzielnicy Orzepowice wykazała, że norma (50 µg/m3) została przekroczona o 3126 proc.! Prezydent miasta ogłosił dwudniową darmową komunikację miejską. Szkoły i przedszkola zostały zamknięte.

Warszawski Alarm Smogowy zaleca "unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem".

Sprawdź też: W tych miastach przez smog możesz dziś jeździć za darmo

Aby zminimalizować ryzyko oddychania groźnym dla zdrowia brudnym powietrzem, warto zaopatrzyć się w jedną z poniższych aplikacji mobilnych.

1. Zanieczyszenie powietrza

Dzięki aplikacji "Zanieczyszczenie Powietrza" możesz na bieżąco śledzić stopień zanieczyszczenia powietrza:
- pyłami PM10,
- pyłami PM2,5,
- dwutlenkiem siarki (SO2),
- dwutlenkiem azotu (NO2),
- ozonem (O3),
- tlenkiem węgla (CO),
- benzenem (C6H6),

Wykres pokazują procentowe przekroczenie norm jakościowych. Dane dostarcza Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz jego wojewódzkie oddziały. Aplikacja pozwala również śledzić prognozy zanieczyszczeń powietrza dzięki współpracy z portalem ekoprognoza.pl. Do pobrania TUTAJ

2. Jakość powietrza w Polsce

Aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pt. „Jakość powietrza w Polsce" prezentuje dane bieżące o jakości powietrza z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Dane dotyczą aktualnych stężeń pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3).

Wyniki pomiarów podawane są w postaci indeksu - sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego" do „bardzo złego"), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Zobacz więcej


Czytaj koniecznie: Wysłałeś wiadomość i żałujesz? WhatsApp pozwoli Ci ją skasować

3. Smok Smog

Dzięki tej aplikacji możesz sprawdzić aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w województwach: małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim - czyli najbardziej zanieczyszczonym regionom w Polsce. Dane zbierane są z GIOŚ. W ustawieniach można wybrać, czy będzie prezentować dane ze stacji ustawionej jako domyślna, z najbliższej czy z ostatniej oglądanej. Poza stanem bieżącym aplikacja pozwala przejrzeć wskazania z minionych kilku dni na wykresach.

Zobacz więcej

 

Źródło: dobreprogramy.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: