SuperBiz nowoczesne technologie Apple wydaje miliony na sztuczną inteligencję!

Apple wydaje miliony na sztuczną inteligencję!

08.08.2016, godz. 13:21
Po Brexicie roboty pójdą do pracy zamiast imigrantów?
Po Brexicie roboty pójdą do pracy zamiast imigrantów? foto: SHUTTERSTOCK

Apple nabył spółkę, która udostępnia platformę do tzw. samouczenia się maszyn. Wartość transakcji jest szacowana na 200 mln dolarów. To kolejna w tym roku inwestycja Apple w systemy uczące się, stworzone na bazie nowych technologii.

Media obiegła informacja, z której wynika, że Apple przejął kolejny startup specjalizujący się w rozwoju sztucznej inteligencji. Serwis Geekwire oszacował wartość transakcji na 200 mln dolarów. Tym razem Apple znalazł się w posiadaniu spółki Turi, która szczyci się tym, że stworzyła „platformę do samouczenia się maszyn (ang. machine learning) dla programistów i naukowców".

Jak ustalił techcrunch.com, „Apple kupuje od czasu do czasu mniejsze spółki technologiczne." Serwis poprosił o komentarz dotyczący transakcji, jednak Apple udzielił standardowej odpowiedzi, w której informuje, że „generalnie nie dyskutuje na temat swoich celów czy planów".

Przeczytaj również: Syntetyczne mięso będą sprzedawać jak Coca-Colę! Mięso in vitro w pigułce

Nie jest to pierwszy przypadek świadczący o dużym zainteresowaniu Apple sztuczną inteligencją. Na listę innowacyjnych przedsiębiorstw przejętych przez korporację trafiły wcześniej VocalIQ i Emotient, którego oprogramowanie umożliwia detekcję emocji widocznych na ludzkiej twarzy. Natomiast w 2015 r. Apple nabył Perceptio – spółkę, która specjalizuje się w „samouczeniu się maszyn" i rozpoznawaniu obrazów.

Oprócz Apple, duże ambicje w obszarze sztucznej inteligencji przejawiają Google i Facebook. Spółki te poszukują alternatyw dla takich wynalazków Apple, jak wirtualny asystent Siri, który pracuje na urządzeniach z iOS, watchOS i tvOS . Tim Cook, dyrektor wykonawczy Apple potwierdził w lipcu, że jego spółka jest zainteresowana dalszym inwestowaniem w sztuczną inteligencję i rzeczywistość rozszerzoną (ang. augmented reality, AR).

Źródła: techcrunch.com, forbes.pl, pulsinnowacji.pb.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: