SuperBiz nowoczesne technologie Z bankomatów korzystamy już od pół wieku

Z bankomatów korzystamy już od pół wieku

27.06.2017, godz. 16:58
Rewolucyjne bankomaty dla osób niewidomych
Rewolucyjne bankomaty dla osób niewidomych foto: SHUTTERSTOCK

27 czerwca mija dokładnie 50 lat, odkąd mamy do swojej dyspozycji bankomaty. Pierwsza maszyna umożliwiająca pobranie gotówki z banku bez pomocy pracownika instytucji stanęła w Wielkiej Brytanii.

Dokładnie 27 czerwca 1967 r. bank Barclays udostępnił Londyńczykom pierwszy bankomat. Urządzenie wymyślił John Shepherd-Barron we współpracownicy z firmą De La Rue Instruments. Aby wyjąć gotówkę, trzeba było użyć specjalnego czeku nasączonego radioaktywnym izotopem węgla. Początkowo w stolicy Wielkiej Brytanii postawiono sześć takich wynalazków.

ZOBACZ: Koniec darmowych bankomatów? Jak uniknąć opłat

Jednak nazwy „bankomat" użyto po raz pierwszy w innej części globu, w Szwecji. Padła ona 29 czerwca na określenie maszyny postawionej w banku oszczędnościowym w Uppsali. Kilka tygodni później wynalazek pojawił się w Westminster Banku.

PATRZ: Rewolucyjne bankomaty dla osób niewidomych

Bankomaty szczególnie zyskiwały na popularności w latach 80. i 90. To właśnie w połowie lat 80. w z tego rodzaju urządzeń zaczęli korzystać mieszkańcy Polski. Jeżeli wierzyć ATM Industry Association, na świecie można znaleźć już ok. 3 mln bankomatów. Dla porównania, 10 lat temu w użyciu znajdowało się ponad 1,7 mln „ATM-ów" (ang. ang. Automated Teller Machine).

Oprac. na podst. next.gazeta.pl, businessinsider.com.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: