SuperBiz nowoczesne technologie Czy to koniec Ubera w Polsce? Środowisko taksówkarzy domaga się zmian

Czy to koniec Ubera w Polsce? Środowisko taksówkarzy domaga się zmian

04.10.2016, godz. 15:25
Krakowskim sąd skazujący kierowców Ubera
foto: AP

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym może oznaczać koniec Ubera w Polsce, jeżeli zostanie przyjęta propozycja reprezentantów polskich taksówkarzy. Projekt przygotowany przez nieformalną grupę roboczą złożoną z przedstawicieli środowiska taksówkarskiego zakłada, że każdy kierowca Ubera będzie zobligowany do wyrobienia licencji taksówkarza, a także - ma posiadać wpis w dowodzie rejestracyjnym o zgodzie na prowadzenie działalności transportowej.

Uber nie jest firmą taksówkarską. Aplikacja o tej nazwie służy do komunikacji między indywidualnymi kierowcami a osobami, które chciałyby skorzystać z ich przewozu. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty przejazdu mogą rozłożyć się na kilku pasażerów. Dla podróżnych to bardzo korzystna opcja, ale system jest znienawidzony przez taksówkarzy.

Za rządów Platformy Obywatelskiej powstał projekt ustawy, która miała wprowadzić ograniczenia na rynku, ale ostatecznie ustawa nie została uchwalona. W myśl projektu środowiska taksówkarskiego użytkownicy aplikacji mieliby korzystać z pośrednika, który musiałby posiadać odpowiednią licencję. Pomysłodawcy przewidują kary do 10 tys. zł, możliwość odholowania auta, a nawet – zablokowanie strony internetowej i numerów telefonów usługodawcy przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W świetle zaostrzonego prawa Uber praktycznie nie byłby w stanie funkcjonować. Przepisy, które wyeliminowały Ubera z rynku, wprowadziły już Węgry.

Przeczytaj również: Uber wprowadza elektryczne taksówki

- Omawiany projekt został stworzony przez grupę taksówkarzy i nie jest przedmiotem konsultacji społecznych. W momencie, w którym pojawi się oficjalny projekt ministerstwa, weźmiemy udział, - jak każda inna firma czy organizacja, - w publicznym, przewidzianym ustawowo procesie konsultacji społecznych - komentuje Uber.

Zobacz także: Kraków skazuje kierowców Ubera!

Przeciwnicy projektu utrzymują, że przepisy ograniczyłyby wolną konkurencję. Innego zdania są taksówkarze. Organizacja Warszawski Taksówkarz szykuje pozew zbiorowy przeciwko Uberowi. Jak wyjaśnia środowiso taksówkarskie, kierowcy Ubera nie tylko jeżdżą bez licencji, ale także - nie korzystają z taksometru, ani kasy fiskalnej.

Zaproponowane zmiany uderzyłyby również w firmy kurierskie. W myśl nowych przepisów każda osoba dostarczająca przesyłki musiałaby wyrobić licencję pośrednika przy przewozie rzeczy. Projekt taksówkarzy nie został jeszcze rozpatrzony przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Źródła: rp.pl, tvn24bis.pl, businessinsider.com.pl, inf. prasowa Ubera

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: