SuperBiz nowoczesne technologie Darmowy internet dla każdego z Aero2 będzie dostępny w 2017 roku

Darmowy internet dla każdego z Aero2 będzie dostępny w 2017 roku

11.01.2017, godz. 17:21
Darmowy internet dla każdego
foto: SHUTTERSTOCK

Każdemu obywatelowi Polski przysługuje Bezpłatny Dostęp do Internetu (BDI). Jak dowiedział się Superbiz.se.pl, usługa zostanie wyłączona najwcześniej w 2019 roku. Aby z niej korzystać, trzeba zamówić specjalną kartę SIM – Aero2. Zobacz, jak to zrobić.

Usługę Bezpłatnego Dostępu do Internetu świadczy spółka Aero2 z siedzibą w Warszawie – infrastrukturalny operator telekomunikacyjny, który należy do notowanej na GPW Grupy Midas. Chociaż usługa miała być wyłączona w grudniu ur., to Polacy w dalszym ciągu mogą łączyć się z siecią za darmo. Dostęp do BDI przysługuje posiadaczom aktywnych kart SIM Aero2, którzy nie korzystają z innej usługi promocyjnej świadczonej przez operatora.

Co zrobić, żeby korzystać z internetu za darmo?

Aby uzyskać Bezpłatny Dostęp do Internetu, należy zamówić kartę SIM. W tym celu trzeba wypełnić elektroniczny formularz wniosku o użyczenie dostępny tutaj, wydrukować go i podpisać w dwóch miejscach. Dodatkowo trzeba wpłacić depozyt w kwocie 20 zł oraz uiścić opłatę za wysyłkę karty przez Pocztę Polską. Karty Aero2 nie można odebrać osobiście. Ponadto wymagane jest przesłanie scanu lub zdjęcia obu stron dowodu osobistego.

Zobacz także: Nokia 6: kultowa marka powraca na rynek smartfonów

Kompletnie i prawidłowo wypełniony wniosek wraz z załącznikami powinno się przesłać w formie elektronicznej (skan) lub papierowej. Można to zrobić po kliknięciu w link, który zostnaie przesłany za pośrednictwem poczty email lub wysyłając dokumenty na adres: dokumenty@aero2.pl, w tytule podając swój nr PESEL. Istnieje również opcja wysyłki drogą pocztową na adres: Aero2 35-234 Rzeszów, ul. Trembeckiego 11A
z dopiskiem „Bezpłatny Dostęp do Internetu".

Karta SIM przeznaczona dla użytkownika pozostaje własnością operatora. Każdy zamawiający może otrzymać tylko jeden egzemplarz karty. Po jej odebraniu wymagana jest prosta konfiguracja. Operator nie zapewnia urządzenia obsługującego kartę. Można użytkować ją w osobiście zakupionym modemie lub smartfonie, ale karta nie jest przeznaczona do wykonywania połączeń głosowych. Wpłacony depozyt podlega zwrotowi do 30 dni od momentu oddania karty operatorowi.

Jakie są wady BDI?

Osoby, które korzystają z usługi BDI, muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami. Prędkość internetu 512 kb/s pozostawia wiele do życzenia, a dodatkowo raz na godzinę sesja zostaje przerwana. Aby ponownie nawiązać połączenie, należy zastosować kod CAPTCHA. Ponadto operator nie posiada telefonicznej obsługi klienta ani stacjonarnych biur BOK. Jedyną formą kontaktu ze spółką Aero2 jest wysłanie maila lub wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Osoby, które mają wyższe wymagania względem internetu, mogą zakupić od spółki pakiet komercyjny.

Przeczytaj również: Masz konto pocztowe na Yahoo? Sprawdź, co cię czeka po sprzedaży spółki

Spółka Aero2 ma zarezerwowaną częstotliwość 2570-2620 MHz. Od 10 maja 2011 r. udostępnia usługę Bezpłatny Dostęp do Internetu. Infrastrukturę dla sieci WCDMA i LTE należącej do Aero 2 dostarcza firma Ericsson. Spółki zawarły umowę w sierpniu 2012 r. Kontrakt przewiduje m.in. modernizację sieci rdzeniowej oraz usług wdrożenia, integrację i wsparcie sieci przez trzy lata. We wrześniu 2012 r. podobna umowa została zawarta z Nokia Siemens Networks.

Operator wygrał przetarg na świadczenie usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Zgodnie z zapisami umowy zawartej z Urząd Komunikacji Elektronicznej, do 2012 r. powinien uruchomić sieć LTE 2600 MHz dla 25 proc. Polaków, jednak już parokrotnie nie wywiązywał się z postanowień umowy. Usługa Bezpłatnego Dostępu ma być świadczona do czasu, kiedy Aero2 uruchomi wspomnianą sieć LTE. Kiedy to nastąpi – nie wiadomo. Poprosiliśmy operatora o komentarz i informację, ale na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Źródła: aero2.pl, spidersweb.pl, gsm.biz.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: