SuperBiz nowoczesne technologie Facebook pod lupą UOKiK. Chodzi o nasze dane osobowe

Facebook pod lupą UOKiK. Chodzi o nasze dane osobowe

29.12.2016, godz. 16:34
Facebook
foto: dreamstime

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające, dotyczące zasad zbierania i udostępniania danych użytkowników stosowane przez Facebooka. Podstawą do tego była wstępna analiza wzorów umów i regulaminy dostępne na stronie facebook.com – podał w komunikacie UOKiK.

„Wątpliwości wzbudziły m.in. postanowienia, które niejednoznacznie określają sposób korzystania z gromadzonych danych użytkowników oraz procedurę ich udostępniania innym podmiotom. UOKiK zwrócił również uwagę na szeroki i nieokreślony katalog gromadzonych informacji. Przykładem są klauzule, które dotyczą zbierania „różnych informacji na temat użytkownika, „przez uzasadniony czas", które następnie mogą być przekazane „firmom będącym częścią Facebooka". Tym samym konsument może nie wiedzieć, jakie dane o nim zostaną zgromadzone, jak długo będą przechowywane i komu dokładnie mogą być przekazane" - czytamy w komunikacie Urzędu.

Sprawdź także: Oszuści coraz częściej polują na nasze dane osobowe

– W trakcie postępowania przeanalizujemy zasady zbierania i przekazywania danych użytkowników. Sprawdzimy również czy wzorce umów mogą w inny sposób naruszać prawa konsumentów – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał. – Podobne działania prowadzone są także w innych państwach. Kraje europejskie coraz większą uwagę zwracają na duże platformy internetowe, które pozornie są darmowe, jednak konsumenci płacą za korzystanie z nich swoimi danymi osobowymi.

Czytaj też: Spółka Facebook Inc. została królową parkietu

"Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKiK, toczone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiemukolwiek podmiotowi. Zebrane informacje mogą natomiast prowadzić do postawienia zarzutów i wszczęcia przeciwko przedsiębiorcy postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów" - napisano w komunikacie.

Źródło: UOKiK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: