SuperBiz nowoczesne technologie FBI włamało się do iPhone'a terrorysty, choć Apple blokował taką możliwość

FBI włamało się do iPhone'a terrorysty, choć Apple blokował taką możliwość

29.03.2016, godz. 11:20
iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5S, iPhone 5C
Od lewej: iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5S, iPhone 5C foto: Apple

Federalne Biuro Śledcze próbowało od kilku tygodni dobrać się do zawartości telefonu iPhone 5C należącego do terrorysty Syeda Farooka, ale nie zgadzała się na to firma Apple - producent smartfona. W końcu FBI udało się złamać zabezpieczenia i uzyskać dostęp do danych zawartych w telefonie zamachowca z San Bernardino.

Apple konsekwentnie odmawiał udzielenia FBI pomocy w odblokowaniu IPhone'a 5C, który należał do Syeda Farooka, jednego z zamachowców, którzy dokonali masakry 2 grudnia 2015 roku w San Bernardino, gdzie zginęło 14 osób.

Zobacz także: Facebook aktywował nową funkcję po zamachach w Brukseli

Władze uważają, że atak, którego Farook dokonał razem z żoną, był przynajmniej częściowo inspirowany przez Państwo Islamskie. Zamachowcy zostali zabici w policyjnej obławie. Nie wiadomo, w jaki sposób specjalistom z FBI udało się złamać zabezpieczenia w telefonie Syeda Farooka. Według izraelskiej prasy pomogła im w tym izraelska firma Cellebrite, specjalizująca się w tego rodzaju sprawach.

Telefony iPhone zabezpieczane są specjalnym kodem znanym tylko właścicielowi. Dodatkowo nowsze modele rozpoznają odcisk palca właściciela, który jest niezbędny do ich uruchomienia. Kilkakrotne wprowadzenie błędnego kodu powoduje trwałe zablokowanie telefonu. FBI chciała aby Apple opracował oprogramowanie umożliwiające obejście tych zabezpieczeń.

Miesiąc temu sędzia sądu federalnego w Nowym Jorku orzekł, że Departament Sprawiedliwości USA nie może zmusić firmy Apple do odblokowania telefonu iPhone w celu dotarcia do znajdujących się w nim danych.

Sprzeciw Apple'a wywołał ogólnonarodową dyskusję na temat praw do prywatności i bezpieczeństwa narodowego. Firma, mająca swoją siedzibę w kalifornijskim Cupertino, argumentuje, że złamanie zabezpieczeń wyprodukowanego przez nią iPhone'a naruszy istniejące zaufanie między nią i jej klientami oraz spowoduje uszczerbek dla jej wizerunku.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: